14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Batılılaşma hareketi tarihimizde önemli yeri olan, reformcu padişah olarak anılan Sultan II. Mahmut, 1826 yılında uzun zamandır uğraştığı bir meseleyi halletmiş, düzeni tamamen bozulmuş olan yeniçeri Ordusu’nu ortadan kaldırıp (17 Haziran 1826) yeni bir ordu kurmuştur (Askair-i Mansure-i Muhammediye). Orduya hekim ve cerrah yetiştirilmesi gereksinimi fırsat bilen hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi 26 Aralık 1826’da II. Mahmut’a yeni tıp okulunun kurulmasının amacını, bu okulun nasıl ve nerede kurulacağı konusunda öneride bulunmuş ve Padişaha bunu onaylatmayı başarmıştır.

Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan,  Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire  14 Mart 1827’de ilk tıp okulunun kurulmuştur. Bu tarih,  Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanır.

İşgal altındaki İstanbul’da  1919 yılının 14 Mart’ında   İstanbul’da Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmıştır.  Tıp bayramının, ilk kutlaması tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak yapıldı. (Kaynak: Wikipedi ve İstanbul Tabip Odası internet sayfası)

Olağanüstü salgın koşullarında toplum sağlığı adına, ölüme kucak açarak özveriyle çalışan, çok sayıda meslek mensubunu salgına kurban  veren doktorlarımızın, hemşirelerimizin, hasta bakıcılarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarız.  İyi ki varsınız.

YAZI DÜKKANI AKADEMİSİ DERNEĞİ

 

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Datça Demokrasi Evi Açıldı Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Haber

6 Yorumlar

 1. Tülay Çintosun

  Sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum. 14 Mart tıp bayramı kutlu olsun.

  0
 2. Sevda Özden Tüyben

  Hayatlarımızı emanet ettiğimiz değerli hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarının hak ettikleri koşullarda hizmet vereceği, gerçek mânâda bayram denilebilecek günlere ulaşması dileğimle…

  1
 3. Bedriye Çakıcı Canbaz

  Buyıl pandemiyle birlikte, dikkatler sağlık çalışsnlarına çevrilmiştir. Oysaherzaman yoğun ve fedakarca çalışmaları görmezden gelinsede, pandemiyle bielikte canları pahasına insan sağlığı için verdikleri mücadele gözler önündedir. Canları pahasına çalışan tüm sağlık ekiplerine yürekten kutlarım.

  0
 4. SİBEL KARAGÖZ

  Tıp bayramını en çok bu sene anlamışlardır sanıyorum. Duanın, hacının hocanın el avuç açması kurtarmadı, ilim, bilim, tıp ve doktorlarımız, hemşirelerimiz , asistanlarımız ve emekçiler kurtardı bizi hem de hayatlarını yok sayarak buradan da tıp şehitlerimizin de ışıklar yoldaşı olsun diyorum en çok onlar bi salgının görünmez melekleri…

  0
 5. Tıp Bayramı olarak kabul edilen günün tarihçesini de öğrenmiş olduk.Tesekkurler .Ben de tüm sağlık emekçilerinin günlerini bayram gibi yaşanmasa da kutluyorum.Hepsine saygı ve minnetle.

  0
 6. Muzaffer Candaner

  Sağlıkçılar diyor ki:
  “Mayın tarlasına korumasız girmiş yorgun Askerler gibiyiz”

  0

Bir cevap yazın