Altın Veren Ağaç Fuat Keyik

Bir zamanlar Çin’de bir adam o kadar aç ve bitkin düşmüştü, dayanamayıp bir armut çaldı. Adamı yakalayıp cezalandırılmak üzere İmparator’un karşısına çıkardılar. Hırsız imparatoru görünce ona şöyle dedi:

“Değerli efendim, çok açtım, dayanamadım çaldım ve yedim. Beni affetmeniz için yalvarıyorum. Eğer affedersiniz size paha biçilemez bir armağanım olacak.” İmparator dudak büker:

“Senin gibi birinde paha biçilemez ne olabilir ki?..”

Hırsız, avucunun içindeki armut çekirdeğini uzatır ve:

“Bu çekirdeği ekerseniz bir gün içinde altın meyveler veren bir ağacın yeşerdiğini göreceksiniz.” der.

İmparator kahkaha atarak:

“Ek o zaman, altın meyveleri görünce affederim seni.” dedi.

Yoksul adam:

“Haşmetlim bu tohumu ben ekemem çünkü ben bir hırsızım. Bu tohumu ancak, ömründe hiç çalmamış, başkalarına hiç haksızlık yapmamış, yalan söylememiş biri ekebilir. Tohum o zaman gücünü gösterir, aksi takdirde onu ekeni zehirler, tarif edilemez acılarla öldürür. Sultanım, bu tohumu ancak siz ekebilirsiniz.”

İmparator irkildi; suratını astı, bir süre düşündü, sonra hırçın bir sesle:

“Ben imparatorum bahçıvan değil, o tohumu başbakana ver. Eksin de altın meyveleri görelim.” der.

Yoksul adam, tohumu başbakana uzatınca, başbakan telâş içerisinde imparatora dönüp itiraz etti:

“Ben ekim biçim işlerinde çok beceriksizim efendim, sihirli tohumu ziyan ederim. Bence bu tohumu hazinedar başı eksin.” Hazinedar başı da hemen bir bahane buldu ve bu görevi başkasına devretti. Bir bir orada bulunan herkes sudan sebeplerle tohum ekme görevinden kaçındılar.

Sonra İmparator, doğan sessizliğin içerisinde bir süre düşündü… Başları eğik başbakana, hazinedara ve bütün görevlilere dik dik baktı ve:

“Hadi bakalım bu hırsız bahçıvana tohumun nasıl altın meyve verdiğini hep birlikte gösterip sevindirelim.” dedi.

Cebinden bir altın çıkarıp yoksul adamın tutması için attı. Herkesin ceplerinden sessiz sedasız birer altın çıkarıp adama vermesini izledi…

Sonra da gülerek:

“Bas git buradan be adam, bugünlük bu ders hepimize yeter.” dedi.

Bu yazıyı Ataner Deniz arkadaşımın paylaşımından aldım. Hoşuma gitti ben de paylaştım. Hırsızın zekâsına bayıldım. Ölümden döndüğü gibi epeyce de altın kazandı.

Varsayalım böyle altın veren ağaç var. Acaba bu tohumu ekmeye cesaret edecek, kendine güvenen; ömründe hiç çalmamış, haksızlık yapmamış ve de yalan söylememiş temiz bir yönetici  var mıdır!.. Yoksa yazıdaki ülkeyi yönetenler gibi herkes tohumu birbirine uzatıp çekinecek midir?

Fuat Keyik / 5.4.2012

 

1

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Datça Demokrasi Evi Açıldı Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Haber

Bir cevap yazın