ANTİDEMOKRAT DEMOKRASİ

ÖZDEYİŞ 
“İktidar; iktidar düşkünlerine verilmemeli, iktidardan gelecek yararlara ihtiyacı olmayanlara verilmelidir” PLATON

Platon’un sözkonusu (İktidar = iktidara düşkün olmayanların ve iktidardan gelecek yararları hiçe sayanların hakkıdır)  bilgelik denkleminin x’leri nelerdir?  X1= Şöhret, X2= Servet, X3= Hem şöhret, hem servet.

İktidarı veren güç kimdir? Kendini yönetmekten aciz halktır. Birey yada  tek kişi, dikkatini yoğunlaştırarak gündemindeki konuları karara bağlar.  Bireyin bilinci kendisiyle sınırlı 1/1=1’ken; iki kişinin ortak bilinç oluşturabilmeleri, hem kend,lerini ve hem de karşılarındaki kişiyi gözlemleyebilmeleri için 1/2=0.50+0.50  olacak; katılımcı sayısı arttıkça ortak bilinç küçülecektir. Bu nedenle birey dikkati ve bilincinden yoksun olan halk; düşünemez hisseder, karar veremez refleksleriyle hareket eder.

Halböyleyken halktan, insan kaynakları uzmanıymış gibi Milletvekillerini seçmesi istenir. Oysa; politika patronları kendi adamlarını önceden seçmiş, halka önüne konan listeyi onaylamak düşmüştür. Böylece demokrasi,  Dünya’nın her demokrat ülkesinde politika patronları yararına, antidemokratik demokrasiye dönüşmüştür.

Nüfus daireleri  insan kaynakları departmanına dönüştürülse, Milletvekili adaylarının bilgi ve becerileri belirlense,  “Milletvekili olabilir” sertifikası alan her yurttaş, seçim bölgesinde alfabetik sıraya göre düzenlenecek oy pusulasında yerini alsa, o bölgeden kaç Milletvekili çıkarılacaksa, en çok oy alan o sayıda kişi Milletvekili seçilse antidemokratik demokrasi, demokratik demokrasi olmaz mı?

Bu yöntemde politika patronlarının önceden seçerek dayattığı adamları olmaz, halkın seçtiği Milletvekilleri seçilir. Parti olmayacağı için, halka hangi sorunlara önem sırasına göre öncelik verdiği sorulur. Seçilen Milletvekilleri parlamentoda gruplaşarak; halkın belirlediği sorunlara çözüm önerirler. Çözüm önerileri tartışılır. Hangi grubun önerisi parlamentoda en çok kabul oyu alıyorsa, o grup iktidar olur.

Ne desiniz?

 

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Gökyüzü Düşmüş Hazal Kader Barın

Şiir

Bir cevap yazın