Atatürk Deyince Hatice Altunay

Müzeyyen Senar’a

   Atatürk deyince Namık Kemal gelir. İlkin aklıma vatan şairi olarak zihinlere kazınan “Hürriyet Kasidesi” ile hürriyetin aşkı olmamızı telkin ediyor. Atatürk’ü gençlik yıllarında etkilendiği şairdir Namık Kemal ve Tevfik Fikret. Fikret’in “Hak bildiğin yolda yalnız gideceksin. Sözünü doğrularcasına geçen öğrencilik yıllarında parlayan ve sakınımsız düşünceleri.

       Yıllar sonra hem N. Kemal’in Vatan Mersiye’sine hem de T. Fikret’in sözüne çoklu anlam kazandıran adamdır o. (Hak bildiğin bir yola tek başına değil;ardından bir kitleyi sürükleyeceksin  yanıtını veren) Ardından kitleleri sürükleyen  tek yürekli adamdır.

       Atatürk deyince müzik, edebiyat, sanat gelir. Sık sık tekrarlanan Edebiyat sofraları gelir. Yalnızca Edebiyat gelmez. Dans gelir, toprağa diz vuruşu gelir dağ gibi bir zeybeğin. Türküler, Selanik türküleri, sanat müziği gelir; elbet en çok sevdiği müzisyenler Safiye Ayla, Müzeyyen Senar gelir…

         Atatürk deyince sanatı ve sanatçısını onurlandırmak gelir. Dünya görüşüne ters olsa bile o şair ve yazar onun sofrasına davetlidir. Sanatçı azarlanan, yaftalanan,karalanan biri asla değildir.

         Cumhuriyet döneminin içten, yanık sesi Müzeyyen Senar ne çok türkü ve şarkı okumuştur. Ne çok sever kendisini. Atamızı evinde ağırlamak istemiş; bir türlü kısmet olmamıştır. Hayat böyledir işte akıp gider içimizin nehirlerinden… Tarihin içinden bir hançer gibi çıkıp gelir karşımıza.

“Eledim eledim höllük eledim. ”Kurtuluş Savaşı günleri akıp gider Atamızın gözlerinden. Selanik türküleri akıp gider. Koca bir tarihtir Müzeyyen Senar. Atamızın ve halkımızın yüreklerine taht kurmuş müzisyendir. Bedeni aramızdan ayrılsa da sesi, onurlu duruşu ile zihinlerimizde büyükten küçüğe yer almasını bilmiş yüce bir sanatçıdır.

        Bir hançer gibi çıkıp gider kapıdan. Bir hançer gibi yürekleri sızlatır derinden.

         Müzeyyen Senar’ı en çok halk sever. Halktır sevgisini katışıksız ortaya koyan ve onu sonsuz yolculuğuna uğurlayan.

          Atatürk deyince Arjantin gelir. Atamız pullara taşınmıştır. Atamıza söylenmiş güzel sözler gelir. Atatürk deyince aklıma kimler, kimler gelir de inkârcı gelmez aklıma. Küba’da O’na saygı duruşunda bulunansa hiç gelmez aklıma! (Ülkende kaçarsın da Küba da çıkar karşına)

        Atatürk deyince mutlu, huzurlu, özgüvenli çağdaş kadınlarımız, kızlarımız gelir aklıma. Sokakta, okulda, işyerinde, cami avlusunda işkence gören kadınlar gelmez aklıma. Hele başı kesilen çöpe atılan, bedeni yakılan genç kızlar hiç gelmez. 21 yüzyılda Orta çağ karanlığı yaşamak hiç gelmez.

     Atamızı her geçen gün daha çok arıyoruz. Ruhu huzurla uyusun.

3

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Sandık Yarası – Şehriban Tuğrul (Sesli Öykü)

Sesli Öykü

2 Yorumlar

  1. Emeğinize yüreğinize sağlık 👏👏👏

    2
  2. Hatice Hanım, engin duyguların, aydınlık düşüncelerinle sağ ol, var ol. Atatürk deyince aklıma, “Benim düşüncelerim bilime ters düşerse, siz bilimi yeğleyin” diyen sonsuzluk gelir.

    0

Bir cevap yazın