Begonvil Gölgesinden Pazartesi Beyazlatmaları Recai Oktan

 BAHARIN BEGONVİLLERİ AÇTI
 
Yaşantımın geçtiği iklim ve coğrafyada; bitmez tükenmez yağmurlardan, enerjimi sömürdüğünü duyumsadığım haftalar boyu süren rüzgarlardan, sabahları tenimi bıçak sıyırırcasına olumsuz etkileyen ayazdan yakınırken, baharın ayak seslerini duyma zamanı gelmişti. Ne yazık! Baharın ayak seslerini duymamla, yanımdan yel gibi koşup gitmesi bir oldu, buralara yaz geldi bile.
*
Her dönemin kendine göre yaygın, etkin konuları olur; konuşurken, yazarken bu renkli, keyifli konulara değinmeden geçilemezdi. Varsıl ya da yoksul, herkesin eşit olduğu alan, ülkenin genel konularını konuşabilme, ne yönde olursa olsun görüş belirtebilme, gerekirse de sövüp sayma özgürlüğüydü. Bunlar geçmişte kaldı. İnsanların bir kısmı öylesine karakter bozukluğuna uğradı ve gücü ve parayı eline geçirenler öylesine soysuzlaştı ki, bize Kovit 19 Salgını, salgının bulaş etkileri, yoğun bakımlar, ölümler bir de cesaretini hala yitirmeyenler için, “128 milyar dolar nerede” konusu kaldı.
Bugün size önerim; en azından bu yazı boyunca, salgını, desteksiz kapanmayı, gündelikçilerin 17 gün boyunca yaşamlarını nasıl sürdüreceklerini, 128 milyar nerede, damat nerede, ne olacak bu ülkenin hali gibi kahırlı konuları bir yana bırakın.
*
Gelin hep birlikte yüreğimizin en derinliklerinde sıkıştırdığımız, kullanamadığımız romantizmin son tohumlarını yeşertelim. Yaratılan korku ikliminde katılaştırılmış duygusallığımızın frenlerini boşaltalım, yolumuz dümdüz ve inişli-çıkışlı olmasın, düşüncelerimizle oluşturduğumuz huzurlu, sağlıklı, berrak pistte yol alalım. Böylelikle tehlikeli sonuçları da ortadan kaldırmış oluruz.
Alkollü içeceklerin satışının yasak olduğu şu gün, baharı içimize çekelim, bahar sarhoşu olmaktan çekinmeyelim.
*
Doğada, neredeyse unutmaya başladığımız toprak kokusu, kuş cıvıltıları, çiçeklerin – böceklerin büyülü devinimi başladı bile. Hem de enflasyonsuz, hatta bedava!
*
Yakınımızdaki ağaçlardan, filizlenmenin yapraklanmanın çıtırtısı geliyor. Asmalarımızın dallarına su yürüyor. Bazı yöneticilerin, ortak oldukları beş üstleniciyi varsıllaştırma uğruna betona çevirdikleri çevremizde; o betonlara inat her yerden çiçekler fışkırıyor. Çiçeklerin, yaprakların her ana renkte ve renklerin her tonunda sergiledikleri geçit töreni, kötülerin yarattığı kötümserliğe panzehir oluyor.
*
Burada baharın begonvilleri, sardunyaları, zakkumlar, ceylan gözleri, kır mineleri, petunyaları, papatyaları, buhurumeryemleri (siklamen) çiçek açtı, biberiyeler yeşillendi. Baharın coşkulu doğasıyla bütünleşip, salgından, kötü insanlardan, karalamalardan ırak; beyazlatmalarla, sevgi üreterek, kimseye kötülük etmemin hazzını içselleştirerek, sağlıkla yaşama zamanımız geldi.
Güzel insanların oluşturduğu sevgili Yazı Dükkanı’nda; güzel insanlar olarak, sağlıklı, mutlu, verimli emek üreten ve yaşamayı hırsızlardan, arsızlardan, karakteri bozulmuşlardan daha hak ettiğimizi fark edelim. Yaşamın gazallarının üstüne basarak yürüyelim. Doğruyu, haklılığı hele hele sevgiyi, saygıyı üretip, birbirimizle bölüşerek, çoğaltalım.
Bakın o zaman kötülerin ulaşamayacağı, öğrenemeyeceği, yaşayamayacağı keyfimize!
Gerçek bahar ya da baharın gerçeği budur dostlarım.

BEGONVİL GÖLGESİNDEN HABERLER

1-Yazı Dükkanı’na katılım devam ediyor. Kendi alanlarına hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımız arasına yeni katılanlar oluyor ve ben buna “Yazı Dükkanı’na Beyin Göçü” diyorum, yeni arkadaşlarımızı size tanıtırken, gururlanıyorum.
*
2-Fatmanur Caner burada mı? Parmak kaldırsın! Ona teşekkür edeceğim. “Atom Karınca” sanını hak etti. Verilen görevleri, tüm olanaklarını kullanarak, üstün beceriyle yerine getiriyor.
Dış İlişkiler Eşgüdümcüsü, Büyük seçici Kurul üyesi, kitap tanıtımı ve eleştirisi derken şimdi de KİTAPLARIMIZIN DAĞITILMASI VE BURADAN ELDE EDİLECEK KAYNAĞIN EĞİTİME DESTEK İÇİN HARCANMASI çalışmalarında, birinci dereceden görev üstlendi.
 
Fatmanur Caner, desteksiz kapanmanın bittiği 17 Mayıs’tan başlayarak, 6 kitaptan oluşan paketimizin, özel bağış karşılığı isteyenlere ulaştırılmasından sorumlu olacak. Sözü edilen pakette şimdilik altta adları ve yazarları belirtilen kitaplar var:
 
a-Dükkan’dan Dünya’ya Gönlümüzce (Yazı Dükkanı Akademisi Ortak Kitabı)
b-Can Kuraklığı (Recai Oktan)
c-Necla (Cafer Yıldız)
d-Bir Öğretmen Yetişiyor (Şehriban Tuğrul)
e-Nefise (Suzan Kuyumcu)
f)Türkçe Yazım Kuralları (Nurettin Şenol)
*
Yukarıdaki kitapları edinerek, Yazı Dükkanı ve Bileşenleri eğitime Destek Hareketi’ne katkı koymak isteyenler, Fatmanur Caner’le bağlantı kurmalıdır.
***
3-WEB Sayfamızı kuran, her türlü övgünün üstünde emek ve çaba harcayarak yükselten arkadaşımız, kardeşimiz Serdar Hakyemezoğlu, omzundaki rahatsızlık yüzünden, tedavisi sürecinde aramızda olamayacak. Kendisine tüm ailemiz adına, geçmiş olsun” diyorum.
Serdar’ın geçici olarak görevden ayrılması boyunca, gönüllü ve Yazı Dükkanı dışından 2 arkadaşım, benim denetimimde, WEB sayfamıza destek verecektir. Buraya daha önce Serdar’ın elektronik posta adresine yazı gönderilenler, bundan böyle aşağıda verdiğim elektronik posta adresini kullanmalıdır:
 
tevye@windowslive.com
 
***
4-Öykü Yarışması’nın altyapısı oluşturuldu, Büyük Seçici Kurul kadrosu tamamlandı. Yarışma Takvimi, tıkır tıkır işliyor. Öyküler bugünden başlayarak, WEB sayfamızda yayınlanacak.
***
14 günü kalan desteksiz kapanma günlerinde, hepinize başta sağlık sonra da Yazı Dükkanlı çokça okumalar, izlemeler dileğimle
 
Recai Oktan
1

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Sandık Yarası – Şehriban Tuğrul (Sesli Öykü)

Sesli Öykü

Bir cevap yazın