Begonvil Gölgesinden Pazartesi Beyazlatmaları Recai Oktan

Begonvil gölgesinden Pazartesi Beyazlatmaları Recai Oktan

NEFRET VE ŞİDDET
YA DA
SEVGİ VE HOŞGÖRÜ

Begonvil gölgesinden Pazartesi Beyazlatmaları Recai Oktan

Evrende bizim emeğimiz, etkimiz olmadan var olan; düzenlerini değiştirmeye çabalasak da gücümüzün yetmediği örneklerden birkaçını yazayım: Güneş, ay, yıldızlar, şimşek, deprem, sel, sağanak, kar, dolu gibi doğa hareketleri, okyanuslar, denizler, sıra dağlar ve benzerleridir. Onlara dönük nefret ve şiddet ya da sevgi ve hoşgörü yöneltmeye gücümüz yetmez.

*

Bir de örgütlü grupların, tasarımlayarak emek ve etkileriyle düzenlerini değiştirebilecekleri örneklerden birkaçını yazalım: Yine biz yani insanların birbirimize ve inançlarımıza, hayvanların yaşamlarına, çevre, bitki dokusu, beslenme, sağlık, eğitim, hukuk ve diğer sosyal alanların düzenleri ve benzerleridir. İnsanlar tek ya da değişik sosyal yapıların içinde örgütlendiklerinde; tasarımlayarak, emek ve etkileriyle düzenlerini değiştirebilecekleri olgulara; bulundukları yaş, akıl, davranış biçimi ve duygularıyla, genelde çok farklı sonuçlar doğuracak iki dürtünün gücüyle bakıp, nefret ve şiddetle ya da sevgi hoşgörüyle dokunmaktadır.

*

Çocukluktaki oyunlarımızdan başlayarak, büyüdükçe çoğalan ciddi ilgi ya da eğlence alanlarımıza dağılan yaşantımızda; inançlarımızdan, siyasi düşüncelerimize, eğitim-sağlık-hukuk gibi yaşamsal düzenlemelerden, yandaşı olduğumuz spor kulüplerinin seçimine, kültürümüzü oluşturacak sanat-edebiyat çalışmalarımızdan, gezi, avcılık, koleksiyonculuk, moda gibi özel seçimlerimize değin, burada yazılmamış ama sizin aklınıza gelen yüzlerce etkinliğimizde, birilerinin evrene nefret ve şiddet ya da sevgi ve hoşgörü kattığını açık seçik görebiliriz. Buna bağlı olarak çarpıcı ve aykırı örnekler de saptarız: Tartışmasız biçimde sevgi ve hoşgörüyle yaklaşılması gerekenlere, nefret ve şiddetle yaklaşmak!

*

Bu yazı, okuyan dostların kısa bir zaman diliminde, durup, düşünerek, bu duyguların belirlenmesi ve uygulanmasında dün hangi seçimi yaptıklarını düşünmeleri ve yarın hangi seçimi yapmaları gerektiğini saptamaları için yazıldı.

*

Ben sevgiden ve hoşgörüden yanayım. Yaşantımda, doğru olduğunu sandığım bazı yanlış bilgiler ve dürtülerle benden kaynaklanan az sayıda ve dozu düşük nefret ve şiddet olmuştur. Bunu yadsıyamam. Neyse ki bakış açımı değiştirmeyi, özür dilemeyi, gönül almayı da öğrendiğimden, uyguladıktan sonra en fazla beni yoran ve üzen nefret-şiddet sarmalımdan kurtulmuşumdur.

*

Okuduğum kitaplardan, o kitapları yazanlardan etkilenerek ürettiğim, büyükçe bir not defterine yazdığım sevgi ve hoşgörü tümcelerinin birazını burada da paylaşayım:

-Sevgi nasıl anlatılsın ki! Sevgi anlatılmaz, tanımlanamaz olandır. Öğrenmek için yaşanılması, duyumsanması gerekir.

-Sevgi şifadır, güçtür, insanın olumlu yönde değişiminin büyüsüdür.

-Sevgi nedensiz, gündemsiz ve bedelsiz, hoşgörü ayırımsız olmalıdır.

-Sevgi yabanda açan çiçek gibidir; kimse onun renklerini, yapısını fark etmese, koklamasa bile nasıl ki açmaya devam ederse, bizdeki yeri sağlıklıysa, sevgi de aynı şekilde hep var olur.

-Sevgiyi düşünmek bile yeter, hemen üremeye başlar. Hoşgörü bizi rahatlatır.

-Sık sık dört elementten söz edilir: Ateş, su, toprak, hava. Doğruysa, bunların enerjisini insana olumlu yönde getiren tek yol sevgidir.

-Yeryüzünde süregelen ve süreceği belli olan nefretin, şiddetin, acımasızlığın, yoksulluğun, yolsuzluğun, ihanetlerin, sefilliğin, savaşların ve kalabalıklar içinde bile yalnız olanlarımızın bir nedene gereksinimi varsa, yanıtı sevgisizlik ve hoşgörüsüzlüktür.

-Nefret ettiğiniz ve şiddet uyguladığınız bir canlıya, sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmayı denediğinizde, ne denli kolay ve içsel anlamda rahatlatıcı olduğunu görürsünüz. Sevdiğiniz ve hoşgörüyle baktığınız bir canlıya, nefret ve şiddet uygulamak isteyin, ne denli zor, rahatsız edici ve acıtıcı olduğunu görürsünüz. 

*

Hep sevgiyle kalın, hep hoşgörülü olun dostlar.

Recai Oktan

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Babalar Günü Nurettin Şenol

Babalar Günü Nurettin Şenol

Deneme

Bir cevap yazın