Belgelikten Bir Haber Esmeri Alev Ekebaş

KOS ADASI’NDA HASRET DİNDİ

Datça Havadis (Esmeri Alev Ekebaş)

Kos Adası’na uzun yılların hasretini dindirmek için giden Birten Akın, Amerika-Newyork’ta yaşayan oğlu Kutlu Ertan (Kutlu Stüdyo- Moda Fotoğrafçısı), gelini Kasia (Eski topmodel- Stilist- Benim minik tavşanım=Zaikamoja markası yaratıcısı) ve küçük Liev Ertan (Zaikamoja markasının küçük mankeni) ile  buluştu. Oğlu Kutlu Ertan ile yirmi iki yıllık hasretini Kos Adası’nda gideren Birten Akın (Emekli Fransızca Öğretmeni) yanında tüm aile bireyleri ile Kos Adası’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Kos Adası’nda bulunan Türk Restaurantlarında yemek yedi.

Kos Adası’nda Ali’s Kebap Restaurant’ta Türk ve Yunan Mutfağı’na ait yemekler menüdeymiş. Mantı yemeğinin menüde olması onları şaşırtıp, sevindirmiş. Ali’nin oğlu Hasan Bey güzel Türkçesi ile onlara çok yardımcı olmuş. Yemekler, servis ve ilgiden memnun kalmışlar. Fiyatlar uygunmuş. Hasan Bey, Osmanlı’dan adada kalan 7. kuşak Türklerden olduğunu söylemiş.

Gazetede okuyup, haberdar oldukları Caravelle Restaurant’ı da arayıp, bulmuşlar. Caravelle Restaurant’ı işleten Fatma Hanım ve İbrahim Bey, Türk müşterileri ile çok ilgilenmişler. Yemek ve fonda çalan Yunan müziği keyfi yorgunluklarını almış. Restaurantda yedikleri deniz ürünlerinin lezzeti, tadı, sunumu çok beğenilmiş.

Kızı Ayça Günaydın (www.gezginler.com) ve damadı Tolga Günaydın (Ayakizi Tur Org.) ve Nilhan Doğrul (Diyetisyen), damadı Hasan Doğrul (Ortopedi Uzmanı) ve torunu Melis Doğrul’un olmazsa olmaz tarihi bir yeri Hipokrat Hastanesi kalıntılarını ziyaret etmiş ve görüntülenmiş.

Hipokrat (Hippokrates) , tıbbın babası olarak bilinir (D-M.Ö-460 İstanköy/ Ö-M.S.-370 Larissa). Hipokrat’a göre tıbbın ilk kuralı ‘PRİMUM NON NOCERE’ ‘Önce zarar verme!’ Kafile de bir doktor olurda Hipokrat’ın para karşılığı öğrencilerini eğittiği ve hekimlik alanına kazandırdığı yerler ziyaret edilmez mi! Hipokrat çağında hekimlik babadan oğula geçerdi. Genç hekimler loncalarda toplanırdı. Genç hekimler loncaya alınırken günümüzde de geçerli olan fakat bazı değişikliklerin yer aldığı Hipokrat yeminini ederlerdi. Hipokrat’ın ölümünden sonra Kos Adası Hekimlik Okulu’nun bütün buluşları Hipokrat’a mal edilmiştir. Aile 2400 yıl önce gölgesinde Hipokrat’ın öğrencilerine ders anlattığı Hipokrat Ağacı’nı (Ulu bir çınar ağacı) ziyaret etmiş. Hipokrat Yemini üzerine çınar ağacı yaprağı konuluyormuş. Hipokrat Hastanesi kalıntıları görülmeye değecek yerlerden birisi. Kos Adası Arkeoloji Müzesi’nde de Hipokrat’ın mermerden bir heykeli bulunmakta. Birten Akın bu geziden çok memnun kaldığını belirtti.

Kos Adası, tarihi yerleri, özellikle Türk restaurantları, cafeleri, müziği, insanları ve burnumuzun dibinde olması ile görülmeye, gezilmeye, gidilmeye değer yerlerden birisidir.

3

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

3 Yorumlar

 1. Kaleminize, yüreğinize sağlık.

  0
 2. Emeğinize sağlık. Sayenizde Kos adasını tanımış oldum. Teşekkürler.

  0
 3. HATİCE ALTUNAY

  Yazım emeğine sağlık. Kos Adasına giden biri olarak o güzel geziyi yeniden pekiştirdim.

  0

Bir cevap yazın