COVAX’a Üye miyiz? Uzman Dr. Mustafa Torun

ULUSLARARASI AŞI ÖRGÜTÜ OLAN  “COVAX” NİÇİN ÇALIŞ(A)MIYOR?  HANİ AŞI EVRENSEL VE YAŞAMSALDI.

NE ÇABUK UNUTTUK!

Bizim Besni ilçesinde çok güzel bir deyim vardır; “UNU YOK BULGURU YOK, NİŞELİ BACIM NİŞELİ.”

Bilmeyenler için açıklayayım. Elinde avucunda hiçbir şey olmadan her şeyi varmış gibi davranmak. Amiyane tabirle  “HAVA ATMAK”  anlamındadır.

Buradaki NiŞE ev yapımı nişasta anlamındadır. Bizim aşı konusundaki durumumuz da buna benziyor. Bakın burası çok önemli (!)

COVAX

Bilindiği gibi Korona sürecinde en çok tartışılan konulardan birisi de” COVAX” konusudur. Bizlere devamlı Türkiye  COVAX’ a  üye mi, değil mi, diye sorulup duruluyor?

COVAX örgütü  EU ve WHO tarafından oluşturulup, aşı temin edemeyecek ülkelere aşı sağlayan bir organizasyondur.

Hemen burada yanıtını verelim. “Türkiye kesinlikle COVAX’a  üye  değildir.”

Bunun altını özellikle çizelim:

Kendi parasıyla aşı alımı yapmaya çalışan;

Nasıl?

Ne kadar?

Ne zaman?

Ne fiyatla?

aldığını öğrenemediğimiz ve hiçbir zaman da öğrenemeyeceğimiz bir ülke.

 

Bu soruların cevaplarını aslında hepimiz az çok biliyoruz. Bu örgüt EU ve WHO tarafından oluşturulup, aşı temin edemeyecek ülkelere aşı sağlayan bir organizasyondur. Üretilen aşıların %25’i bir havuzda toplanıp, bu aşıların parasının buraya yapılan üye katılım paylarından ödendiğini biliyoruz. Aşı almaya gücü yetmeyen birçok ülkeye dağıtılması gerekiyor.

Pratikte bu yapılıyor mu? Biraz zor. Biz COVAX’a  üye olsaydık bize buradan aşı sağlanabilir miydi? Bu konuda aldığımız bilgiler de çelişkili. Çünkü bilgi verilmiyor. Bize buradan aşı sağlanıp sağlan(a)mayacağı da muamma…

Macaristan gibi biz de aşı arama durumunda olabilir miydik?  Bu sorunun yanıtı da kesin değil. Ama tüm toplantılarına gözlemci olarak katıldığımızı düşünüyoruz. Bu organizasyon aşıların niteliğini değerlendirip, uygunluk veren yetkili bir kuruluş değil.  Maalesef birçok Küresel Kapitalizmin üyeleri gibi, aşı konusunda hem de onlardan daha fazla dersten sınıfta kaldığımızı sokaktaki vatandaş bile öğrendi.

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ:

Ülkemiz ne yazık ki; korona ve aşılama sürecini başarıyla yürütememiş, yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Üstelik COVAX örgütüne katılmamakla eline bir şey de geçmemiştir. Olan biz sağlıkçılara ve yoksullara olmaktadır. Her gün bir arkadaşımızı ve vatandaşımızı kaybetmekteyiz. Çünkü kararlar sağlık bileşenlerine demokratik bir biçimde alınmıyor.

Karar alıcı(lar)  kim?

Yazık ki, ne yazık!

SAĞLIK BİR AN ÖNCE KAMULAŞTIRILMALI VE SOSYALİZE EDİLMELİDİR.

 

Uzm. Dr. Mustafa Torun (Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, TTB Kurultay Delegesi)

9

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Vampirler ve İnsanlar Hüseyin İçen

Sinema

4 Yorumlar

 1. Hatice Altunay

  Bilinmezlik içinde saklama kaplarında hayatlar yaşıyoruz ya da saklanan ölüleriz ne yazık ki….Güvensizlik çok kötü….

  0
 2. FEVZİYE ŞİMDİ

  👍

  0
 3. Hocam sağlık kamulastirilmalidir.Bunu örneklerle açıklamışsınız.Son yaşadığımız salgında bunu daha güzel anladık.Hicbir şey şeffaf değil.Hastaneler ticarethane hastalar müşteri değildir.

  1
 4. Bedriye Çakıcı Canbaz

  👍👍

  0

Bir cevap yazın