Datça Sanayi Sitesinde “Sanayi Ağacı” Haber: Esmeri Alev Ekebaş

DATÇA SANAYİ SITESİNDE BİR ” SANAYİ AĞACI” KÖK SALACAK

Haber: Esmeri ALev Ekebaş /

Esnaflar bir araya gelerek Sanayi Sitesinin girişine bir ağaç heykeli diktiriyor!

Sanayi Ağacı, Datça Belediyesi’nin onayıyla Heykeltıraş Elbruz Denge tarafından yapılıyor. Datça Belediyesi heykelin yer alacağı yeşil alanı düzenlemek için kolları sıvadı.

Sanayi ağacı tasarımının görseli

Elbruz Denge, Sanayi Ağacı hakkında şu ifadeleri dile getirdi:

“Ben yan sanayiyim. Yıllardır sanayi esnafı ile içli dışlıyım. Onları temsil edecek bir heykel arayışım hep vardı. Şimdi, bütün esnafı ‘Sanayi Ağacı’nda bir araya getirmek fikri doğdu. Sanayi esnafımız; şahıslarına münhasır, yaşam biçimlerindeki özgürlüklerine düşkün, hem rekabet içinde hem de yan yana durabilen ve Datça’nın canlı kalabilmesi için çalışan usta emekçilerden oluşuyor. Bu emekçilerden, kendilerini temsil eden birer iş aleti topluyorum. Üzerlerine isimlerini grave ederek Sanayi Ağacının dallarına asacağım. Bunlar ağacın meyveleri olacak”.
Sanayi Ağacı, her bir esnafın birer damla katkısıyla can suyu bulacak. Ağacı, turizm sezonu başında dikmek için canla başla çalışılıyor.

Datça Belediyesi işçileri zemin ve alan çalışması yaparken

Elbruz Denge Hakkında:

1969 Ankara doğumlu. 30 yıla yakın bir süredir Datça’da ikamet ediyor ve heykel yontuyor.
Datça Liman bölgesinde bulunan Knidos Aslanı, Demeter, Fok Balığı Badem heykelleri ile Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu önündeki Berkin Elvin anıtı, Jandarma Kavşağında yerini alan Salyangoz ve Badem heykelleri, ayrıca Gülizar Evlerinin önündeki Nazar Taşı önemli meydan heykelleri arasında. Bazı eserleri ise çeşitli sitelerin bahçelerinde görülebilir.

Elbruz Denge ve yazarımız Esmeri Alev Ekebaş

Pek çok heykelseverin koleksiyonunda da eserleri bulunuyor. Elbruz, Datça’daki heykeltıraşlık serüveninde 120’ye yakın eser ortaya koydu.
Kendini “Datçalı yerel sanatçı” olarak tanımlayan Elbruz, canlı âlemini bir bütün olarak gördüğünü ve pek çok heykelini hayvanların yardımıyla yaptığını, canlıların birbirilerini ne kadar yakınsadığını ve ne kadar yansıttığını halen fark etmekte olduğunu söylüyor. İnsan dışında diğer canlıların da hissedebileceği heykeller besteleme niyetine devam ediyor.
 

Esmeri Alev Ekebaş 

2

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Adamlar Yaşamlar 8.Bölüm Recai Oktan

Uzun Öykü

Bir yorum var

  1. FEVZİYE ŞİMDİ

    Güzel bir çalışma olacaktır. Sanayi sitesinin girişine de sanayi ağacı yakışır. Heykeltraş arkadaşımıza kolaylıklar, size de teşekkürler.

    0

Bir cevap yazın