Datça Süslü Kadınlar Turu Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Fotoğraflar: Alaettin Yakın – Mehmet Çil 

DATÇA’DA, SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU’NDA İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKİLDİ.

2013 yılından itibaren her yıl düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 9. etkinliğinde, Datça’da tüm kadınlar bisikletleriyle birlikte, Datça Cumhuriyet Meydanı’nda, ilk buluşma noktasında bir araya geldiler. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 19 Eylül Pazar 2021 günü, yaklaşık 25 ülkede ve 150 şehirde ve ilçede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Türkiye’de ve dünyada binlerce kadın, aynı anda pedal cevirdi. Rengarenk kıyafetleri, balonlarla, çiçeklerle süslenmiş bisikletleriyle kadınlar, etkinliği gerçekleştirdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğini 2016 yılından beri Datça’ya taşıyan Ümit Kırcalı şu bilgileri verdi;

“Datça’da, ülkemizde ve dünyada Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ile kadınlar (SBKT 2021, Otomobilsiz Pazar, Avrupa Hareketlilik Haftası’nda) Otomobilsiz Pazar sloganlarını, isteklerini dile getirerek farkındalık yarattı. Slogan: ‘Bisiklete bin, dünya değişsin.’ Rotanı belirle, arkadaşlarını davet et, şarkılar söyleyerek bisiklet turunu yap ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaş. Bu yıl 19 Eylül Pazar günü Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu Datça’da gerçekleştirdik. Bu sene ‘İklim Krizi’ne dikkat çektik. Gönüllü kadınlar tarafından organize edilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, ilk kez Sema Gür tarafından, 2013 yılında ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ etkinliği çerçevesinde yapılmıştı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2021 yılında Corona virüsü tedbirlerine dikkat edilerek; toplu bisiklet sürüsü ve etkinlik sonrası müzikli, danslı eğlence ile coşkuyla kutlandı. Pandemiden dolayı geçen sene toplu sürüş yapılamamıştı. 2021 yılında toplu sürüş yaptık. Datçalı kadınlar, en güzel kıyafetlerini giyip, belirlediğimiz güzergahta yollara çıktılar. ‘Otomobilsiz Pazar’ sloganlarını, isteklerini dile getirdiler’.”

Gazeteci Ümit Kırcalı, etkinlik hakkında söyleşiye şöyle devam etti;
“Kadınların görünür oluşu hem de bisikletle hem de süslü püslü görünür oluşu, kadın-erkek eşitliğinin olmazsa olmazı diyor, kadına saygı, bisiklete saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. Ben, bugün, onlarca ülkede binlerce kadınla aynı anda #süslükadınlarbisikletturu yaptık ve onlar gibi ben de ‘Güvenli Bisikletli Ulaşım Altyapısı’ istiyor, sokaklarda, toplumda görünür olmak ve karar süreçlerine dahil olmak istiyorum. Haftada 1 gün, sokaklarda güvenle hareket edebilmek için ise ‘Otomobilsiz Pazar’ ilan edilmesini istiyorum.”


BASIN ACIKLAMASI: SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU, YAKLAŞIK 150 ŞEHİRDE ORTAK DİLEKLER İLE GERÇEKLEŞECEK.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 19 Eylül Pazar günü 9. yılında, yaklaşık 25 ülkede ve 150 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.
2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 9. Etkinliğiyle, tüm kadınları, bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.
Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile 19 Eylül Pazar günü Türkiye’de ve dünyada 150’den fazla il ve ilçede düzenlenecek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda binlerce kadın, aynı anda pedal çevirecek.
Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında, bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.
İstanbul’dan Miami’ye binlerce kadın katılacak.
2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu, binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.
Ortak dilekler:
1. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını, kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
2. İklim Krizi’ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini…
3. Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak. Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek, şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını…
4. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını…
5. Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘Otomobilsiz Pazar’ ilan edilmesini İSTİYORUZ.


Ülkemizde yaklaşık 80 şehirde, yurtdışında 70 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan ‘Süslü Kadınlar’, 19 Eylül Pazar günü belediye başkanlarına ‘Otomobilsiz Pazar’ taleplerini iletecekler. Paris, Londra ve Brüksel’de olduğu gibi, tüm şehirlerimizde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını isteyecekler.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu başlatan Sema Gür; “2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2021’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz, binlerce kadın, pedallarımızın itici gücünü tüm topluma da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz.”
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, yurtdışında, Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti; “Dünya’da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü, yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi çok beğenilerek izleniyor.”
Sema Gür & Pınar Pinzuti

email: suslukadinlar@gmail.com
Tur hakkında detaylı bilgiler:  http://www.suslukadinlarbisikletturu.com

3

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir yorum var

  1. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aynı amaçlarla Ayvalıkta da yapıldı.Katilamadigim tek kadın etkinliği budur.Bisiklet kullanmayı bilmiyorum.Datcadaki kizkardeslerimi bu etkinlikten dolayı kutluyorum.Bu haberi bize ulaştıran arkadaşımıza da teşekkürler.

    0

Bir cevap yazın