Datça’da Gaziler Günü Etkinlikleri Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Video ve Fotoğraflar: Ahmet Arslan   

DATÇA” DA 19 EYLÜL GAZILER GÜNÜ ANMA TÖRENİ

Datça” da 19 Eylül Pazar 2021 günü saat 09.30 da Datça Cumhuriyet Meydanı’ n da ” Gaziler Günü” kutlandı. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Datça Hv. Radar Mevzii Garnizon Komutanlığı, Datça Belediye Başkanlığı ; Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Ahmet Raman dernek adına Atatürk Anıtına çelenk sundular.

Covid 19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine riayet edilerek saat 09.30’da çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ; silah arkadaşları, gazi ve şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı durusu gerçekleştirildi. Müzik öğretmeni yönetiminde İstiklal Marşı  hep bir ağızdan okundu. Türk Bayrağı göndere çekildi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilciliği adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kıbrıs Gazisi Em. Deniz Kurmay Albay Erdal Candan yaptı:19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖREN KONUŞMASI (2021)

ERDAL CANDAN EMEKLİ DENİZ KURMAY ALBAY, KIBRIS GAZİSİ

Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Savcım, Kıymetli Datçalı Hemşerilerim, Değerli Gaziler, Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler, Saygın Basın Mensupları, Hepinizi Saygıyla Selamlıyorum.

 

19 Eylül Gaziler Günü, Aziz Vatanımızın Bağımsızlığı ve Bekası Uğrunda Canlarını ortaya koyarak savaşan fedakâr ve kahraman Gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık günüdür.

Bu günü kutlamanın guru ve heyecanı içerisindeyiz.

Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşları sayesinde, yokluktan var edilen bir ordu ve top yekûn mücadele neticesinde Sakarya meydan muharebesini kazanarak bu günün hür ve bağımsız Türk devletinin kurulmasının yolunu açmıştır.

TBMM 19 Eylül 1921 Tarihinde bu zaferin anısına, Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına Mareşal Rütbesini ve Gazi Unvanını tevcih etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Milleti tarafından Gazi Unvanı verilen ilk Asker’dir.
Kahraman Gaziler, Gaziler Gününüz Kutlu olsun.

Sizler Şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin Teminatı ve Temel taşlarısınız.

Cumhuriyet bugün dünden daha fazla olmak üzere iç ve dış kaynaklı terör örgütlerinin tehdidi altındadır.

Ortadoğu’da güçlü ve istikrarlı bir Türkiye emperyalist güçler tarafından istenmemektedir.
Bu kapsamdaki bütün teşebbüsler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek vatansever askerlerimiz. Güvenlik Güçlerimiz ve Asil Milletimizin Kahraman Evlatları tarafından Akamete uğratılmıştır.
Emperyalist güçler bilmeliler ki Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek hür ve bağımsız yaşayacaktır.

Bu anlamlı günde, Terör olaylarında canlarını ortaya koyarak Şehit olan Asker, Polis, Korucu ve Tüm Sivil vatandaşlarımıza rahmet diliyor ve kendilerini saygı ve minnetle anıyoruz.
Saygı değer konuklar, Ordumuza ve Güvenlik Güçlerimize her zaman sahip çıkmalıyız.
Türk Tarihinde görülmüştür ki güçlü Ordu yoksa Devlette yoktur.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Şehit ve Gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleriyle ifade etmiştir. Türk tarihine altın sayfalar yazdıran Gaziler ile Şehitlerimizin Hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.

Yüce Önder in bu direktifleri ışığında Devletimizin ilgili makamlarınca ve Aziz Milletimizce Şehitlerimizin emanetlerine ve Gazilerimize sahip çıkılacağına inancımız tamdır.

Sayın Konuklar Kore ve Kıbrıs Gazilerimizin bugünkü sayısı 28000 civarındadır.

Datça’mızdaki Gazi Sayısı 17’dir. Ancak bu Gazilerimize gösterilen ilgi ve istenilen düzeyde değildir.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah Arkadaşlarını, Aramızdan ayrılan tüm Gazilerimizi ve Vatan uğrunda Toprağa Düşen Tüm Şehitlerimizi Datça Muharip Gazileri adına Rahmetle Anıyor, Hayatta Olan Gazilerimize Esenlikler diliyorum. Beni dinleme zahmetinde bulunduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, Saygılar sunuyorum.
Arz Ederim ‘ dedi.

Garnizon Komutanlığı adına bir askerimiz günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Tören Cumhuriyet Meydanı’nda katılımcı ve Datça halkının alkışlarıyla sona erdi. Datça Amatör Denizciler ve Gemi Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hacı Dağ, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilciliği gazilerimiz ve aileleri için tekne turu düzenledi. 

DATÇA AMATÖR DENİZCİLER VE GEMİ ADAMLARI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI VE GAZİLER İCİN DÜZENLENEN TEKNE TURU

Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Şehitler vatan uğruna nurlanan, gaziler de bu uğurda onurlanan kahramanlar ve şehitlerimizin emaneti olan değerlerin yaşatıcılarıdır. Ebediyete kadar anılacak bir şey varsa, milli değerlerimizi yaşatan şehitlerimiz ve gazilerimizdir.

Bu nedenle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi her zaman sevgi ve saygıyla anmaktayız. Vatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, şehitlik mertebesine ve gazilik unvanına ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkürün, Datça Amatör Denizciler ve Gemi Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak onların bizlere emanet ettiği ülkemize, milletimize, bayrağımıza, denizlerimize sahip çıkarak ve üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yaparak hizmet etmek olduğuna inanıyoruz.

SAYGI DEĞER GAZİLERİMİZ; 19 Eylül 2019 yılında kurulan Datça Amatör Denizciler ve Gemi Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin 3. yıldönümü 19 Eylül Gaziler gününde sizlerin gönüllerinde dernek olarak bir nebzede olsa yer almak ve sizlere olan minnettarlığımızı göstermek için 19 Eylül Pazar günü MONAMOUR ELA 2 isimli ticari motoryatımla tekne turu düzenledi.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Hacı Dağ
Datça Amatör Denizciler ve Gemi Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı

VİDEO ALBÜMÜ

1

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın