Datça’da Sanayi Ağacı Heykeli Açılışı Esmeri Alev Ekebaş

DATÇA” DA 11 EYLÜL” DE SANAYİ AĞACI HEYKELİ AÇILIŞI YAPILDİ

HABER ESMERİ ALEV EKEBAŞ  VIDEO AHMET ARSLAN  FOTOĞRAFLAR: AHMET ARSLAN VE ESMERI ALEV EKEBAŞ

Elbruz Denge’nin tasarlamış olduğu Sanayi Ağacı Heykeli’nin açılışı yapıldı. 11 Eylül 2021 günü, saat 17.00’da, Datça Sanayi Sitesi girişine konulan ‘Sanayi Ağacı’ heykelinin açılışı Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, sanatçı Elbruz Denge, Datça C.H.P. İlçe Başkanı Aytaç Kurt, Datça sanayi esnafı ve Datça halkıyla birlikte gerçekleştirildi.

Açılış kurdelesi   Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Elbruz Denge tarafından demir kesme makasıyla kesildi.


Esnaflar bir araya gelerek Sanayi Sitesi’nin girişine bir ağaç heykeli dikilmesini sağladı.
Sanayi Ağacı, Datça Belediyesi’nin onayıyla Heykeltıraş Elbruz Denge tarafından yapıldı, Datça Belediyesi heykelin yer alacağı yeşil alanı düzenledi. Datça sanayi esnafı emeklerinin simgesi olan Sanayi Ağacı heykelinin açılışını coşkuyla kutladı.

Açılış öncesi keşkek pişirildi; yenildi. Açılışta Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar; ” Sanatçı Elbruz Denge, Datça Sanayi Sitesi’ne  ‘Sanayi Ağacı’ adlı güzel bir eser yaparak; kazandırmıştır. Bu güzel, yaratıcı eserde emeği geçen sanatçımıza, sanayi esnafına, katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım, dedi.

Sanatçı Elbruz Denge, Sanayi Ağacı hakkında şu ifadeleri dile getirdi:
“Ben yan sanayiyim. Yıllardır sanayi esnafı ile içli dışlıyım. Onları temsil edecek bir heykel arayışım hep vardı. Şimdi, bütün esnafı Sanayi Ağacı’nda bir araya getirmek fikri doğdu. Sanayi esnafımız; şahıslarına münhasır, yaşam biçimlerindeki özgürlüklerine düşkün, hem rekabet içinde hem de yan yana durabilen ve Datça’nın canlı kalabilmesi için çalışan usta emekçilerden oluşuyor. Bu emekçilerden, kendilerini temsil eden birer iş aleti topladım Üzerlerine isimlerini grave ederek Sanayi Ağacının dallarına astım. Bunlar ağacın meyveleri olacak”.

Sanayi Ağacı, her bir esnafın birer damla katkısıyla can suyu buldu. 11 Eylül 2021 günü Sanayi Ağacı Heykeli Sanayi Sitesi girişine dikildi. Açılışta katılımcılar Datça’nın sevilen grubu Rampapa’nın canlı müzik performansı ile açılışı coşkuyla kutladı.

Elbruz Denge   1969 Ankara doğumludur. 30 yıla yakın bir süredir Datça’da ikamet ediyor ve heykel yontuyor.
Datça Liman bölgesinde bulunan Knidos Aslanı, Demeter, Fok Balığı Badem heykelleri ile Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu önündeki Berkin Elvin anıtı, Jandarma Kavşağında yerini alan Salyangoz ve Badem heykelleri, ayrıca Gülizar Evlerinin önündeki Nazar Taşı önemli meydan heykelleri arasında. Bazı eserleri ise çeşitli sitelerin bahçelerinde görülebilir. Pek çok heykel severin koleksiyonunda da eserleri bulunuyor. Elbruz Denge, Datça’daki heykeltıraşlık serüveninde 120’ye yakın eser ortaya koydu.
Kendini “Datçalı yerel sanatçı” olarak tanımlayan Elbruz Denge, canlı alemini bir bütün olarak gördüğünü ve pek çok heykelini hayvanların yardımıyla yaptığını, canlıların birbirilerini ne kadar yakınsadığını ve ne kadar yansıttığını halen fark etmekte olduğunu söylüyor. İnsan dışında diğer canlıların da hissedebileceği heykeller besteleme niyetine devam ediyor.

2

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın