Datça’da Zurna Festivali Esmeri Alev Ekebaş

HABER: ESMERİ ALEV EKEBAŞ
FOTOĞRAFLAR: AHMET ASATEKİN
DATÇA, 6. ULUSLARARASI ZURNAZEN FESTİVALİ İLE COŞTU.

Datça Cumhuriyet Meydanı, 22 zurna üstadının sahne alması ile coştu. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya’ da ilk olan ve 2021 yılında 6. düzenlenen Zurnazen Festivali’nin 3. günü Datça Cumhuriyet Meydanı’nda sahnelendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, 8 Eylül 2021 günü, Datça Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Zurnazen Festivali Datça kısmını birlikte açıp izledi. Uluslararası ZurnaZen Festivali, 6 Eylül’de başladı. Dünya’nın farklı coğrafyalarında çok önemli bir enstrüman olan zurna, 6. Zurnazen Festivali ile yine dünyanın sanatçılarını Muğla’mızda buluşturdu.

Kültür, sanat, müzik, gelenek, görenek, bu festivalde halkımızla buluştu. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası ZurnaZen Festivali, 6 Eylül 2021 günü başladı. Muğla’nın Menteşe, Marmaris, Datça ve Milas ilçelerinde düzenlenen ZurnaZen Festivali’nde, 22 zurna üstadı sahne aldı. ZurnaZen Festivali’nin Datça ayağında, Cumhuriyet Meydanı coştu, taştı. Konuk sanatçılardan Menteşe’de Sakiler, Marmaris’te Hüsnü Şenlendirici sahne aldı. Dünyanın tek Zurna Festivali Datça ayağı, 8 Eylül’de yapıldı.

ZurnaZen Festivali’ne; 18’i Türk 4’ü yabancı, 22 zurna üstadı katıldı. 4 gün süren Uluslararası ZurnaZen Festivali’nin Sanat Yönetmenliğini Ünal Yürük yaptı. Festivale; Türkiye’den Adem Yılmaz, Ahmet Şevket Kaya, Ali Özer, Buğra Kutbay, Deniz Yıldız, Erman Çalgıcı, Ersin Sergen, Eyüp Girgin, Göksel Güçlü, Gürkan Girgin, Halil Çokyürekli, Ünal Yörük, Yılmaz Sergen, Barış Kop, Barış Cem Sungur, Halil Çeşmecioğlu, Kenan Berke Özer, Mert Can Oktay, Numar Barış Eriş, Sezgin Yaman, Tolga Akkaya, Ufuk Çağlar Yörük, Umur Mereç Öztürk ve Yunus Atış katıldı. Uluslararası ZurnaZen Festivali’ne; Abdi SULIMANOV Makedonya’dan, Demir KURTOV Bulgaristan’dan, Fagan ALASGAROV Azerbaycan’dan ve Manuel Sabate Benach İspanya’dan katıldı.

4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir yorum var

  1. O coşkuyu bize de hissettirdiniz, teşekkürler

    0

Bir cevap yazın