Doktor da Hata Yapar Sevil Ağtaş

 İrade ve Dikkat  önemli

Yıllar önce Kocaeli, İzmit Devlet Hastanesi Başhekimi  Doktor Naci Pirimoğlu  idi. Çok sevilen, güvenilen, iyi bir Dahiliyeci, iyi bir hekim.  Kendisini herkes gibi biz de  görevi nedeniyle tanırdık.  Bir gün özel olarak evimize, ailesi ile birlikte misafir gelince daha yakın tanıma fırsatımız oldu. Neden mi geldiler? Kız istemeye…  Hiç aklımıza gelmezdi, sürpriz bir ziyaret. Olay şöyle  gelişmiş. Anlatayım.

Kardeşim İzmit  Öğretmen Okulunda okuyordu, son sınıfta, bir  okul arkadaşı , evlenmek isteyen amcası için kardeşimi çok uygun bulmuş ve okul çıkışı birlikte yolda giderken amcasının görmesini  sağlamış.  Kardeşimde dünya güzeli.  Görür görmez zaten aşık olmuş amca.  Hemen planlar yapmaya başlamışlar, bir gün şehir içi minibüsüne beraber binmişler tesadüf, ve tanıştırmış bunları.  Birkaç tesadüf yolda izde karşılaşıp tanışınca, yakınlık doğmuş ve bu arkadaş konuyu açmış.  Çok ciddi bir teklif olarak, amcam seni çok beğendi evlenme kararı almak için senin görüş ve kararını sormak istiyor…  Biraz zor bir karar tabii.  Düşüneyim demiş kardeşim.  Bu arada okul bitmiş.   Araştırmalar devam ediyor, ailemizi sorup öğreniyorlar. Babam çok titiz ve evlatlarına çok düşkün.   Kardeşim daha yaşça küçük ve önde abla var bekar.  Haberler gönderiliyor babama, Hayır diyor doğal olarak. Olmaz.  Hiç boşuna gelmeyin kapımıza…   Seven pes eder mi, öyle çabuk vaz geçer mi ?   Bu değerli doktor Naci Pirimoğlu ile çok yakın aile dostu, hatta damat adayını manevi oğlu imiş ve Mimarlık Fakültesinde okumasına yardımcı olmuş.  Bu sorunu da yine anca o çözer diye konuyu açmışlar ve yardım istemişler.   Hocam ;  baba sizi tanır ve saygı duyar, siz giderseniz bu iş olur diye rica etmişler.   Böylece, tüm aile olarak, Doktor bey, değerli Eşi ve kızı ile birlikte dünür olarak geldiler.  Zaten çok iyi konuşan, ikna yeteneği olan biri doktor bey.  Ben kefilim bu çocuğa dedi .  Mutlu son. Her şey kısa zamanda oldu ve evlendiler.  Bu güzel bir olay,  neden Doktor da hata yapar dedik o konuya gelelim.   Doktor bey şeker hastası. Konuyu çok iyi bilen insan, hastalarına şifa veriyor, yol gösteriyor.  Genelde ayakları çok üşürmüş.  Bir kış günü kalorifer yeterli olmayınca küçük elektrik sobasını yakmış ve ayaklarını onunla ısıtmayı denemiş ayaklarını ve hiç farkında olmadan sağ ayak parmakları yanmış, yara olmuş.  Önemsememiş, basit bir şey olarak görmüş Ama Şeker hastalığında yaralar zor  şifa bulur ya, zamanla basit  gördüğü şey önemli duruma gelmiş.  İnanması çok zor ama ayak Kangren olduğunu duyduk bir gün. Büyük bir şok.  İlk anda  parmak kesilse, veya ayak kesilse… buna izin vermeyince olay kısa zamanda ilerliyor ve bacak diz altından kesiliyor.  Herkes çok üzülür böyle bir olaya ama farklı olarak kendisi bu işi bilen uzman olduğu için daha farklı duygularla etkileniyor.  Yüzüne  söylemeseler de herkesin bakışlarında, sanki, sen bu işi bilen insansın nasıl böyle ihmal ve hata yaptın dediklerini biliyormuş.  

Uzun süre hastaneden eve gelemedi Doktor bey, psikolojik  yönden de çok etkilendi sağlık olarak da.   Üzüntü önce mideyi etkiler ya… Mide tedavisi görüyor derken, bir gün duyduk ki çok ağır bir  mide kanaması geçirmiş ve kanama durdurulamamış… Böyle  hazin bir sonla hayata veda etti Dr. Naci Pirimoğlu.  Ailesi, hastaları, meslek arkadaşları ve tüm sevenleri çok üzüldü bu olaya. Yıllarca unutulmadı. 

Corona günlerinde çok doktor hayatını kaybedince  bu olay geldi aklıma.  Kırk yıl geçse de zaman zaman hatırlanıyor. 

Bazen bilmek  yetmiyor,    ayakta yanık varken bayram için eve alınan baklavadan   çok miktarda yemiş.  Erken müdahaleye izin verip parmakları kestirmekte gecikmiş.  Hayat bazen bizim kontrolümüzden çıkıyor. Kendi yolunda ilerliyor.  Ancak güçlü bir irade ve otokontrol  hayat yolunda daha güvenli yürümeye yardımcı oluyor.  

Tedbirli olmak,  dikkatli olmak , kontrollü yaşamak ve irade.

 Belki bunlarla yaşamayı öğrenirsek daha başarılı yürüyebiliriz hayat yolunda.

SEVİL AŞTAŞ

Sevil Ağtaş son yazıları (Hepsini Gör)
0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın