Esmeri Alev Ekebaş’ın Onur Günü

Haber:  Esmeri Alev  Ekebaş  Fotoğraflar: Esmeri Alev  Ekebaş /Ahmet Asatekin/ Ahmet Arslan

UKKSA 11. KNİDOS’UN SIR’I SANAT FESTİVALİ’NDE YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ SAHIPLERINI BULDU

Bu yıl PANDEMİ GÜNLERINDE SANAT UKKSA 11. KNİDOS’UN SIR’I SANAT FESTİVALİ açılışı büyük beğeni kazandı. .Birbirinden kıymetli sanatçılarımız sene boyunca ürettikleri eserleri ile ULUSLARARASI KNİDOS KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ’ tarafından düzenlenen festivalde yer aldılar.

UKKSA 11. KNİDOS’UN SIRRI SANAT FESTİVALİ 2021 yılı ödül alanlar arasında GAZETECİ YAZAR ESMERİ ALEV EKEBAŞ olarak adımın olması ve YASAM BOYU ONUR ODÜLÜNE layık görülmem, ödülü almam beni gururlandırdı.

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi’nde (UKKSA) geleneksel hale gelen ve her yıl yeni bir temayı gündeme alan Knidos’un Sır’ı Festivali’nin on birincisi Datça Yakaköy’de 28 Ağustos 2021 günü düzenlendi. Tanınmış sanatçılar, yazarlar, gazeteciler, politikacılar, sanatseverler ve yöre halkının katılımı oldu. Pandemi tedbirlerine de dikkat edildi.

UKKSA Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Metin, art direktör Emine Özkarslıoğlu ve UKKSA Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilen etkinlikte saat 17.00 de açılış yapıldı.

Festivalde kitabını imzalayan yazarlar:

Işıl Özgentürk/ Dr. Serdar Savaş/ Nedim Gürsel

Festivaldeki kişisel sergiler ;

Resim; Ertuğrul Ateş – Ali Düzgün

Heykel; Emel Vardar – Rasim Konyar – Funda Tarakçıoğlu

Seramik; Ece Kazan – Mehmet Oral

Cam Sanatçısı; Mehmet Koç

Resim, heykel, seramik, cam alanlarında 40 farklı sanatçının karma sergisi 

Daha sonra gelenekselleşen Yasam Boyu Onur Ödülleri törenine geçildi. Ödül töreninin sunumunu Filiz Erman İmch yaptı…

2021 YILI YASAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ

Açılışta Yaşam Boyu Onur Ödüllerinin bu yılki sahipleri;

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ödüller çeşitli alanlarda ülkemizin yetiştirdiği önemli isimlere verildi.

ÖDÜL ALANLAR

Ekrem İmamoğlu

(İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı) 

Şebnem Korur Fincancı

Ödülü Şebnem Korur Fincancı adına Prof. Dr. Hasan Erbay, Dr Serdar Savaş’ın elinden aldı.  

Wendy Hinton

Yeni Zelanda Büyükelçisi

Halime Güner

Uçan Süpürge Vakfı Başkanı 

Serhan Asker Gazeteci/

Esmeri Alev Ekebaş Gazeteci

Benim ödülümü UKKSA Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Metin ve gazeteci arkadaşım Mehmet Çil verdi.

Nedim Gürsel Yazar

UKKSA ULUSLARARASI KNİDOS KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ’ne Sayın Nevzat Metin ile birlikte büyük emek vermiş olan güzel insan, UKKSA Sanat Yönetmeni Emine Özkarslıoğlu etkinlikte heyecanlıydılar.

Bu yıl PANDEMI GÜNLERINDE SANAT temalı UKKSA 11. KNİDOS’UN SIR’I SANAT FESTİVALİ Nevzat Metin’in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde yaşama geçirmeye çalıştığı; çeşitli kurum, kuruluş ve sanatseverlerin desteğiyle bu günlere ulaştı.

Her bir tuğlasında dayanışmanın izlerini bulacağınız, her parçasında bu ülkenin aydınlık yüzleri ve Can Yücel’in anıları gizli olan Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi’ni sanat yaşamına nefes veren merkezlerden biri olarak tanımlamak mümkün. Bu mekân ulusal ve uluslararası resim, heykel, seramik, cam çalışmalarının yapıldığı bir yer olmanın ötesinde, edebiyattan müziğe, dansa kadar tüm alanlarda ürünler ortaya koymaya çalışıyor. .

Festivalin bu yılki teması “PANDEMI GUNLERINDE SANAT”

UKKSA yetkin sanatçılar resim, seramik, heykel, camdan eserler meydana getiriyorlar ve insanlarda bunları alıp evlerine götürüyorlar. Bir anlamda da sanatla insanları buluşturmuş oluyor. Ne zaman ki insanlar bilim ve sanatla buluşur bunlara dokunur o zaman yaşam daha güzel olur. . ‘ UKKSA 11. KNİDOS’UN SIR’ I SANAT FESTİVALİ her yıl sosyal ve kültürel bir konu başlığı belirlemekte. Bu yıl ‘PANDEMI GUNLERINDE SANAT’ teması belirlendi

Ben ödülümü alırken kısa bir konuşma yaptım: Ben, ESMERİ ALEV EKEBAŞ GAZETECİ YAZAR olarak UKKSA ULUSLAR ARASI KNİDOS KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ’nin ödül töreninde sizlerle buluşup YASAM BOYU ONUR ÖDÜLÜNE layık görüldüğüm için onurların en büyüğünü yaşıyorum Burada olmak bu güzel insanlarla birlikte ödül almak benim için son derece gurur verici. Bu yıl  PANDEMI GÜNLERINDE SANAT temalı UKKSA 11. KNİDOS’UN SIR’I SANAT FESTİVALİ’ n de gazeteci yazar Esmeri Alev Ekebaş olarak Yasam Boyu Onur Ödülüne beni bu ödüle layık gören, Nevzat Metin beye, Emine Özkarslıoğlu hanıma, ULUSLAR ARASI KNİDOS KÜLTÜR SANAT AKADEMESİ tüm yönetim kuruluna teşekkür ederim. Ödülümü engelli bir birey olarak yaşama bağlılığımı sağlayan ailem fedakar, sevgi dolu anneciğim emekli ilkokul öğretmeni Çöl yıldızı Ekebaş, rahmetli babacığım Osman Ceyhun Ekebaş , kardeşim Ahmet Nejat Ekebaş ve rahmetli dayım gazeteci yazar Yalçın Uysal adına alıyorum. Beni bu meslekte destekleyen, gazeteci olmamı meslekte ilerlememi sağlayan Datça Havadis Gazetesi sahibi Aydın Erdoğan ve Sayın  editörüm Celal Ersoy beye çok teşekkür ederim. Biz gazeteciler yazarlar halka gerçekleri götürüp, gerçeğin meşalesi ile halkı aydınlatmakla sorumluyuz. Gerçekleri yazan tüm gazeteciler, yazarlar adına ödülümü kabul ediyorum. Ödülümü canım anneciğim emekli ilkokul öğretmeni Çöl yıldızı Ekebaş’ a armağan ediyorum. Ödülümü ülkemizdeki ve Muğla’mızda ki yangınlarla mücadele eden kahramanlara armağan ediyorum Burada olan güzel dostlarıma herkese çok teşekkür ediyorum’ dedim.

Sayın UKKSA Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Metin, yerel gazeteci Esmeri Alev Ekebaş olarak beni ödüle layık görmelerinin nedenini açıkladı. “Uluslararası Knidos Sanat Akademisi (UKKSA) 11 Aralık 2007 tarihinde Datça Yarımadası Yakaköy’de Nevzat Metin tarafından kurulmuştur. Akademi 11.000 metrekare açık 1400 metrekare kapalı alan üzerine kurulmuştur. 11.000 metrekare alan üzerindeki terkedilmiş taş binalar, dokuları hiç bozulmadan, özgürce sanat yapmak isteyen sanatçılara ve sanat eğitimi alana öğrencilerin hizmetine sunulmak üzere sanat atölyelerine, sanat galerisine, kütüphaneye ve yemekhane ye dönüştürülmüştür. Doğası ve açık hava Müzesi ile, binlerce yıllık antik kent Knidos’un büyüsü ile insanları günlük ve hızlı akan yaşamın kargaşası içinden çıkarıp, unuttukları güzel duyguları hatırlatan, huzur veren bir ortam olması ile yörenin kültürel, sosyal ve ekonomik hayatına da katkı sunmaktadır. Geçen yıl Akademiyi 50.000 kişi ziyaret etmiştir. Kurulduğundan bu yana Akademide ulusal ve uluslararası bir çok sempozyum ve çalıştay düzenlemiş, sergiler açmış, eğitim kurumları ile birlikte çocukların ve üniversite talebelerinin sanat ortamında, sanatçılarla birlikte kendilerini ifade etmesini sağlayacak sosyal sorumluluk projeleri geliştirmiştir. Bu yıllar içinde bir İdil Biret, Gülsün Onay, Fazıl Say gibi Uluslararası Müzik çevrelerinde de çok bilinen yetkin sanatçılarımız Akademi yararına konserler vermiş Anadolu Ateşi Topluluğu gösteriler sunmuştur. Akademimiz her yıl bir güncel bir temayı başlık olarak seçmekte ve o yıl içinde yapılan tüm etkinlikler bu başlık altında yapılmaktadır. Örneğin 2018 yılı tema “ Doğaya Saygı”, 2019 yılı temamız “ Göç ve Kimlikler” ,2020 yılında “ Kadına Yönelik Şiddet “olarak işledik. Bu yıl ki tema ise bütün dünyayı ve sistemleri alt üst eden Pandemi nedeniyle “2021 Pandemi Günlerinde Sanat” olarak belirledik. Kuruluşundan bu yana Akademimiz, ülkemize başarı ile hizmet etmiş olan farklı alanlardan gelen kişilere veya Sivil Toplum Örgütlerine “UKKSA Yaşam Boyu Onur Ödülleri”ni vermektedir. Akademimizin Yönetim Kurulu, bu yıl verilecek olan ödüllerden birinin, uzun yıllardan beri Datça Yarımadasında, haberden habere koşmaktan yılmamanız, zor şartlarda bile üstün sorumluluk duygusu içinde etik değerlere bağlı kalarak gazetecilik yapmanız nedeniyle size Esmeri Alev Ekebaş’ a verilmesini uygun  görmüştür.”

11.Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali  İZDOB Solist Sanatçısı Soprano Birgül Su Ariç ve Piyano’da Mehmet Ariç’in 19:30’da verdiği konser ile sona erdi

Etkinlik açık havada gerçekleşti. Sanata gönül veren herkes UKKSA’ da bu güzel günde bir aradaydı.

 

2

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın