Gazetecilik Ethem Arı

Ethem Arı’nın, Hasan Teoman’ın Basın Tarihi yazısına yaptığı yorumu buraya taşıdık.

Gazetecilik, en zor, yorucu, yıpratıcı, tehlikeli mesleklerden birisi. Öte yandan adrenalini yüksek, adrenalin bağımlısı yapan, bu yönüyle haz veren, kısa süreli sevinç ve mutluluk veren bir meslek olmalı diye düşünüyorum.
***
Yazıda eleştiri, öz eleştiri, güncel ve tarihsel her türlü bilgi var. Oldukça geniş içerikli bir yazı. Mesleğin dışında biri olarak okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan oluşan gözlemlerimi paylaşacağım. Genel olarak Türk basını halkındaki düşüncelerim olumsuz. Bu düşüncem dünya basının yeterince bilmediğimden olabilir mi diye düşündüğüm de oluyor.
***
İnönü, çok partili siyasal yaşama karar verince Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel, erken olduğu gerekçesiyle karşı çıkar. Bunun için Falih Rıfkı Atay ile birlikte birkaç kez, İnönü ile görüşür ikna edemezler. Bundan sonra İnönü, Hasan Âli Yücel’i, Yücel’in kişiliğinde Köy Enstitüleri’ni yalnız bırakır. İnönü desteğini çekince bir bakıma Yücel ile Tonguç’un kişiliğinde enstitüler de kurtlar sofrasına atılmış olurlar. Bu dönemde Yücel kendisi hakkında açılan ve kendisinin açtığı bütün davaları kazanır. Basının ilgisizliğinden kimse duymaz.


***
Devrim arabalarının yapımı için 1.4 milyon, aynı yıl at neslinin iyileştirilmesi için 25 milyon ödenek ayrılır. Birincisi “100 metre gitti bozuldu” diye yerden yere vurulurken ikinciyi sorgulayan olmaz. Oysa arabalar buharlı lokomotifin çektiği vagonlarla Ankara’ya taşınacağı İçin lokomotiften çıkan kıvılcımlarla kaza olmasın diye benzin konmamış, benzin konduktan sonra gün boyu Cemal Gürsel’i taşımıştır.

RTE için, “Bir şiir okudu cezaevine düştü” mağduriyeti ile “Parti kursa yüzde 40 oyu var” propagandası yapılmıştır.Tiyatro oyuncusu Kenan Işık’ın kardeşi Arkeolog Fahri Işık, yıllardır topraktan çıkan tarihi eserlerle uygarlığın Yunan’dan önce Anadolu’da başladığını söylüyor. Basın hiç ilgi göstermiyor.
***
Bu kadar değil. Yıllarca nerede, kimlerle yapıldığı belli olmayan araştırmalara göre TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) halkın en güvendiği kurum ilan edildi. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) sıralamada altlarda gösterildi. Oysa Mustafa Kemal savaş zamanında bile, kendisinin önayak olduğunu meclisin kararı olmadan adım atmadı. Atatürkçü ordu irtica ile mücadele ediyor yaymacası (propagandası) yapıldı.

Oysa aynı ordu 1969’da Cevdet Sunay’ın ağzından “Elbette imam hatipler açıp dindar gençlik yetiştireceğiz” diyor, 12 Mart’ta toplumsal uyanışa darbe vuruyor, bu da yetmeyince terörü arttırarak 12 Eylül karşı devrim darbesinin altyapısını hazırlıyordu. 1982’de tarikatlarla birlikte anayasa hazırlandı. Fetö’nün müritlerini Harbiye’ye doldurarak ordunun dağıtılmasına zemin hazırlandı.
***
İlker Başbuğ, cemaat müritlerinin orduya alındığını bilmiyor olamaz. Kozmik odayı açtırmayıp öyle yargılansaydı, kahraman olurdu. Şimdi ortalıkta mağdur edasıyla dolaşmasın. Turgut Özal orduyu Birinci Körfez savaşına sokmak isteyince dönemin Genelkurmay Başkanı Torumtay istifa etti, engel oldu.
***


Halka gerçekleri anlatmak uğruna tatlı canlarından olan, bir yönüyle vatanları için ölümü göze alan Hasan Fehmi Bey’den Hasan Tahsin’e, Sabahattin Ali’ye, Adem Yavuz’a, Uğur Mumcu’ya, Ümit Kaftancıoğlu’na, Abdi İpekçi’ye, Çetin Emeç’e, Turan Dursun’a, Metin Göktepe’ye, Musa Anter’e, Hrant Dink’e, Kutlu Adalı’ya, Onat Kutlar’a, Necip Hablemitoğlu’na saygı ve minnetle…

Ethem Arı

Gazeteci Hasan Teoman’ın Türk Basın Tarihi yazısını da okumak isterseniz,  tıklayınız. 

ETHEM ARI
İzlemek için
8

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir yorum var

  1. Sevgili Serdar, yazılardan sonra yorumları bile düzenleyip yarınlara armağan etmek büyük incelik ve emek. Yazıları okurları aydınlatan birer mum olarak düşünürsek, o mumları tutan elller senin ellerin olarak her türlü minnet ve sağlık dileklerimizi hak ediyor.

    0

Bir cevap yazın