Gitmek mi Zor Kalmak mı? Yasemin Alptekin(Kitap Tanıtımı) Nezihe Şirvan

Kitabına “Işık ve Bahar için” diye başlayıp, “Gittiğim yer önemli değil, nasıl gittiğimdir hikâyeye konu olan” diye giriş yapıyor yazarımız.

“Gözlerimi açtığımda perdelerin birleştiği yerden sızan ışık sabah olduğunu gösterse de içerisi hâlâ karanlık. Gözüm aynı anda yanı başımdaki saate ilişiyor. Yedi on bir! Hangi saat bu? Memleket saati kaç acaba? Neredeyiz biz şimdi? Yanımda yatan kızım kımıldamadan uyuyor. Nefesini dinliyorum, bebekken yaptığım gibi. Uyandırmaya kıyamıyorum. Başımı başına yaklaştırdığımda bana doğru dönüp gözlerini açıyor, gülümsüyor.”

Özgeçmişi:

“Yasemin Alptekin İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Atatürk Kız Lisesi’nde liseyi Robert Kolej’de okudu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, Batı Dilleri Edebiyatı bölümünde tamamladı.

Daha sonra ABD’deki Indiana Üniversitesi’nden lisansüstü derecesini, Ohio State Üniversitesi’nde doktor ünvanını kazandı. Ohio State ve Arizona State Üniversitelerinde ders verdi ve Uluslararası Projeler Bölümünde Eğitim Programları Direktörü olarak görev aldı.

1998 yılında Türkiye’ye döndü. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü eğitim projeleri yürüttü. Akademik çalışmalarını Ankara ve İstanbul’da çeşitli özel üniversitelerde sürdürdü.

2009 yılında tekrar ABD ye dönen Dr. Alptekin Washington Eyaletinde “American-Turkish Academy of Washington’un (ATA-WA) kurucu direktörlüğünü yaptı.

Yasemin Alptekin’in eğitim, dil eğitimi ve çeviri konusunda araştırma ve çalışmaları İngilizce ve Türkçe dergi ve gazete makaleleri olarak yayınlandı. Halen yazı ve çeviri çalışmalarını sürdürüyor.

***

Baştaki özgeçmiş bu kadar olsa da kitabın tamamı onun yaşamını, kendisi ve ailesinin kariyer basamaklarını çıkışlarını, akıl bilim ışığında gelişmiş düşünce yapısını, kadın Yasemin, anne Yasemin, eğitimci, yazar, Türk vatanseveri Yasemin’in yaşam tarzı ve anılarını içeriyor. 

*

Yazarın ağzından:

“Kolay mıdır bir anda her şeyi bırakıp bir diyardan diğerine gitmeye karar vermek?

Kolay mıdır nelerin valize konacağını ve nelerin arkada kalacağını ayırabilmek?

Ya istesek de alıp yanımızda götüremediklerimiz?

‘Gitmek mi zor kalmak mı?’ yaşanmışlıklarla, yanlışlarla, yanılgı, çelişki ve umutlarla dolu bir hayatı; anne eş, eğitimci gözüyle anlatan bir yol ve yolculuk hikayesi.

Bu gidiş, gerçekten bir sevgiliye kavuşmak mı? Yoksa kavuşulamayan hayali bir sevgili mi?”

GİTMEK Mİ ZOR KALMAK MI?

Baştan sona düşündüren ilerici, akılcı çağdaş donanımlı bir kitap, yazım dili gayet akıcı, temiz düzgün, yer yer sohbetli, keyifli.

Duyguları ile bağlı olduğu vatanı bir yanda, yeni dünya bir yanda… Kendisi, ailesi ve ulaşabildiği toplum kesimleri için yapabileceğinin en iyisini sunabilmek için verdiği emeği, bölüm başlarında aslında bölümün özeti gibi attığı başlıklardaki felsefi sözcükleri birbiri ile bağdaştırarak, içselleştirerek okuyoruz. 

Akıl ile duygunun çeliştiğini, ama kararsızlığın en kötü kararın da ötesinde olduğunu, hayaller kurmanın ilerici adımlar atmanın, imkânlar yaratmanın ve çalışmanın yaşam korkusunun önüne geçtiğini izliyoruz.  Öz varlığını unutmadan, özlemleri yüreğini sızlatsa da aklı bulunduğu yerde, yaşama sarılış çevreye uyum sağlayış, bölümden bölüme ilerleme okuma, kariyerdeki devamlı yükseliş belki de bir eğitim koliklik hali.

Uluslararası eğitimin aslında beyin göçü olmayabileceğini, ama vatanımızdaki eğitim imkân ve şartlarının gerçekçi düzeyde gelişime ihtiyacı olduğunu bir defa daha anlarken, vatan sevgisinin kişinin bulunduğu yerde de varlığını sürdürdüğünü ne yardan ne serden vazgeçilemediğini görüyoruz. Gençlerin aile yapı ve sevgilerini kaybetmeden de uluslararası eğitim alıp yüksek kariyer sahibi olup, Türkiye’yi dışarda nasıl güzel temsil edebileceklerini Dr. Yasemin’in gerçek yaşam öyküsünde gurur duyarak okuyoruz. 

Bilim kültür yolunda atılan adımlar, sonuçsuz kalmaz, gençlerimizin de böyle birer öyküye sahip olmaları için biraz cesaret, ailelerin sınır koymaması ve çokça çalışmaya ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

Yazar Yasemin Alptekin olarak, Amerika’dan iletişim kurduğum, Yazı Dükkânı 1. Ulusal Öykü Yarışmamıza davet ettiğim ve bir öyküsü ile yarışmaya katılan Dr. Yasemin Alptekin’in bana armağan olarak yolladığı “GİTMEK Mİ ZOR KALMAK MI?” adlı kitabını okuyarak kendisini tanımaktan çok memnunum.

Yazı Dükkânı sayfamızı takip eden yazı dostlarına da bu kadarlık olsun tanıtmayı borç bildim.

Hep birlikte aydınlık yollarda ömürlük dostluklar diliyorum. Sağlıkla kalın, kitapla kalın.

Nezihe Şirvan.

İlgilenenlere not: Kitap internetten temin edinilebilir.

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın