Guguk Kuşu Ethem Arı

Guguk kuşu Eski ve Yeni dünya* kıt’alarında orman ya da diğer yerlerde yaşar. Göçmen olanları vardır. Hoş ötüşlerinden ötürü guguk adını almıştır. Türler kuluçka asalağı olup,  yumurtalarını yabancı kuşların yuvalarına bırakır, böylece yavru gugukların bakımını üvey ana baba üstlenir. Bütün guguk kuşları  kuluçka asalağı değildir. Asalak olanlar çoğunlukla eski dünyada yaşarlar. Asalak gugukların dişisi konak yuvanın sahibi olan dişi kuşun yumurtlamaya başlamasını bekleyip, kuluçkaya yatmasından önceki zamanı kollayarak, değişik yuvalara genellikle birer yumurta bırakır. Yuvalarında yabancı yumurta bulan kuşlar çoğu kez yeni bir yuva yaptıkları ya da yabancı yumurtaları yuvadan attıkları için bazı guguklarda yumurta taklitçiliği gelişmiştir. Örneğin, belirli bir türü konak olarak kullanan asalak gugukların konağınkilere benzeyen yumurtalar yumurtlaması, asalak yumurtaların yuvada kalma şansını artırır.
 
 – Guguk yavrusu 12 gün sonra genellikle üvey kardeşlerinden önce doğar. İlk dört gün içinde henüz kör ve tüysüzken, üvey ana babanın getirdiği yiyecekleri yuvanın gerçek sahibi olan yavrularla bölüşmemek için konağın yuvasındaki yumurtaları ve yavruları akrobatik hareketlerle tek tek yuvadan atar. Üç hafta sonra üvey annesinden daha iri olur. Altı hafta beslendikten sonra, genellikle yuvayı da dağıtarak eş aramaya çıkar.
    ***
 –  Ne kadar ilginç değil mi? Yumurtlamadan önce başka kuşları gözleyebiliyor. Yumurtalarını başka kuşların yumurtalarına benzetebiliyor. Yuvada çok gürültü çıkartarak daha iyi besleniyor. Yuva sahibinin yumurta ve yavrularını yuvadan atıyor. Giderken de yuvayı dağıtıp gidiyor. Öğrendiğimizde acımasızlık gibi görünen bu olayda asalak guguk kuşu da, konak kuş da suçlanamaz. Çünkü onlar İçin bu seçimi adına “canlıların evrimi” dediğimiz gizil güç yapıyor. Evrim, çıkılmaz labirentlerden çıkarak, aşılmaz dağları aşarak, 3.5 milyar yıldır canlı yaşamı benzer biçimlerde sürdürmektedir.
   ***
 – Eskilerin deyimiyle benzetmede hata olmaz. Evrim diğer canlılara böylesi seçimler yaptırırken, aklıyla şeytan icat eden, asıl şeytan olan insan neler yapmaz? Bilindiği gibi mitler bitki ve hayvan evcilleştirmeleri sonucu ortaya çıkan artı değer (bugünden yarına hazır besin) ile ortaya çıkmıştır. Olasıdır ki, “guguk kuşu yumurtası” örneklemesi ile anlatmaya çalıştığımız, insanın insanı aldatması, kandırması, kendine benzeterek sömürmesi de mitlerle ortaya çıkmıştır.
   ***
 – Neler olabilir bu guguk kuşu yumurtaları? En başta yabancı dille ibadet. Sonra genel olarak sömürge ülkelere özgü yabancı dille eğitim. Yabancı dille ibadete bağlı olarak, Kuran Kursları, zorunlu din dersleri, İmam Hatip okulları, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet. Son dönemde ortaya çıkan 6 milyonu Suriyeli, 9 milyon kaçkın (mülteci); hem de asalak guguk kuşu tarafından değil; konak kuşun, yani bizim, yani kendi kendimize  “yuvamıza bıraktığımız guguk kuşu yumurtalarıdır” diyebiliriz.
 
* Yeni Dünya, Avrasya ve Afrika dışında kalan ana karaları ifade eden terimdir. 15. yüzyılın sonlarına doğru ilk defa bu terim kullanıldığında Amerika kıt’ası Avrupalılar için yeniydi. Avrupalılar daha önceden Dünyanın yalnızca Avrupa, Asya ve Afrika`dan (yani Eski Dünya) oluştuğunu düşünüyorlardı.
 
ETHEM ARI 3 Şubat 2021
ETHEM ARI
İzlemek için
0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

5 Yorumlar

 1. FEVZİYE ŞİMDİ

  Daha önce belgesel filmde izlemiştim guguk kuşlarının bu davranışlarını. Ne yazık ki yazınızın sonundaki bağlama katılıyorum, asalak yumurtaları bizler kendi ellerimizle ülkemiz yuvasına yerleştirmekteyiz. Kuşları yargılayamayız ve haliyle ne asalak ne konak kuşlar suçlanacak bir davranış sergilemiyorlar. Ancak insan davranışlarını sorgulamalı ve doğru yanıtları alabilmeliyiz.
  Emeğinize sağlık.

  4
 2. ” Eskilerin deyimiyle benzetmede hata olmaz. Evrim diğer canlılara böylesi seçimler yaptırırken, aklıyla şeytan icat eden, asıl şeytan olan insan neler yapmaz? Bilindiği gibi mitler bitki ve hayvan evcilleştirmeleri sonucu ortaya çıkan artı değer (bugünden yarına hazır besin) ile ortaya çıkmıştır. Olasıdır ki, “guguk kuşu yumurtası” örneklemesi ile anlatmaya çalıştığımız, insanın insanı aldatması, kandırması, kendine benzeterek sömürmesi de mitlerle ortaya çıkmıştır.”
  ÇYDD kurucusu Doktor Türkan Saylan hocanın dediği gibi ” “Geçmişin önemli bir hocası bize ‘Çocuklar, insanlar size kirazın kurdunun nasıl olduğunu bile sorarlar, her şeyi bilmelisiniz.’ derdi. Evet, kirazın kurdu da, bağırsağın solucanı da, ‘insan insanın kurdudur’ söylemi de çevremizi saracak. Her şeye, her zorluğa, her haksızlığa karşın başı dik, paraya boyun eğmemiş, özsaygısını ve insan sevgisini yitirmemiş, nerede olsa insanlara yarar sağlayabilecek, yaptığı işi, zorluklarına karşın, çok seven bir hekim olarak yaşamak umarım hekimliğe, beyaz gömleğe âşık olmak herkese nasip olur.”
  İnsan kalanlara saygıyla…

  4
 3. Hayrullah Cırık

  Güzel bir çalışma olmuş. Emeğine sağlık.

  2
 4. Bir ulusu başka bir ulus özümleyebilir (asimile edebilir) Tarihte bunun örnekleri çoktur. Eski Yunanca’nın Anadolu halklarını erittiği örneği ile dıl yoluyla olduğu gibi, Arapça’nın birçok ulusu Araplaştırdığı gibi din kullanılarak dil kutsallaştırılıyor ve yine dil yoluyla olmaktadır. “Guguk kuşu” örneklemesi ile anlatmaya çalıştığım ise bize özgüdür ve çok dramatiktir. Çünkü biz guguk kuşu yumurtalarını kendi ellerimizle kendi yuvamıza koymaktayız.
  Yazıda belirttiğim gibi acımasızlık olarak görünen bu olayda asalak guguk kuşu da, konak kuş da suçlanamaz. Çünkü onlar İçin bu seçimi adına “canlıların evrimi” dediğimiz gizil güç yapıyor. Asıl sorgulamamız, yargılamamız gereken “evrimin en yüksek aşaması akıllı yaratık” diye egosu şişirilen insan davranışıdır. Bir ulusun başka uluslara öykünerek kendini o uluslara benzetmeye çalışması akılsızlığın tavan yapmasıdır.

  1
 5. Guguk kuşu meğer ne entrikacı bir kuşmuş. Böyle insanlarda var.Kus doğası gereği böyle.Insan menfaatleri icabı bilerek ve planlayarak yapıyor.Biz guguk kuşu olmayalım.Kendi yuvamızda kendi yavrularımızı büyütüp kendi olanaklarımızla yasayalım.Baskalarinin yuvasınız kurcalayıp darmadağın etmeyelimki bizim yuvaya göz dikmesinler.

  5

Bir cevap yazın