Gül Yüzünün Dileği (Bir Hıdırellez Yazısı) Hatice Altunay

    

   Bugün Hızır ile İlyas’ın buluşmasının olduğu geceyi gündüze bağlayacak gün beş mayıs. Üç Fidan’ın gül yüzünün solacağı güne ulanan altı mayıs. Bir yanımız bahar, bir yanımız güz… Tarih yıllarca tanıklık eder bir güne sığan yaşama, dileklere ve ölüme…

    Yıllardır hep güzel dileklerim oldu. Dileklerimin çoğu gerçek oldu. Olmayacak olağan dışı dileklerim olmadı benim. Bu yıl sağlık ve huzur diliyorum yalnızca. En çok istenen huzur. Bu yıl kendime değil, ulusumun ruh ve beden sağlığı için dileklerim olacak. Korkuyorum ruhu sapkın insanlarla aynı havayı solumaya. Yaşama güvenim zayıflıyor. Adaletin işlemediği, güçlünün güçsüzü ezdiği dünyada biz kadınların, çocukların huzurlu yaşaması olanaksız.

     Masum bebelerin, çocukların yüzleri gülsün, serpilip büyüyebilsinler istiyorum. Can alıcılar masumlara musallat olmasın, bedenlerini hırpalamasın istiyorum. Genç kızlarımız, kadınlarımız huzur içinde sokakta yürüyebilsinler, iş yerlerinde rahatça huzur içinde çalışabilsinler istiyorum. Ruhu dengesi bozuk erkeklerin oyuncağı olmasın istiyorum. Kadın cinayetleri son bulsun, öldürdükçe, taciz ettikçe zevkten dört köşe ruh hastalarının tedavilerinin mümkün olduğunu görmek istiyorum.

    Fuar sergenlerinde ilkokul ve ortaokul sınıflarında okuyan çocuklarımızın korku, ölüm, cinayet vb romanları sormasın istiyorum. Korkuya, cinayete çanak tutan kitaplara sessiz kalan ya da göz kırpan edilgen duruşlu ana-baba tutumları istemiyorum. Biricik evlatlarına oyuncak silah vb oyuncak almasınlar istiyorum. Korku masalları okumasınlar, denetimsiz oyun siteleri ile çocuklarını avuttuklarını sanmasınlar.

    Şuncu, buncu diyerek ötekileştirilen insanlar istemiyorum. Anadolu coğrafyasında adalet, huzur, barış ve kardeşlik olsun istiyorum. Ne olursan ol yine gel!” diyen Mevlana’yı özlüyorum. Yunus’un insan sevgisini arıyorum. Çok mal haramsız, çok söz yalansız olmaz. ”deyişindeki Yunus bugünlerdeki arsızlığa ne derdi ki… Kirli siyasetin oyuncağı olmuş bir pula satılık zavallılar istemiyorum.

     Gıybetin, iftiranın, yalanın dolanın, talanın tavan yaptığı bir dünyada olmak temiz yürekli, dürüst insanlara ağır geliyor. Gönülleri iyilik dolu insanlarımızın soluk alması neden zorlaşıyor anlamıyorum. Biliyorum, herkesin lekeli, ayıplı sayıldığı bir dünyada pamuk olmak avuntusu belki de aradığım.

Düzene uy kardeşim ağrısı, içimize yayılan salgın hastalık kavaklar gibi doğru olanı yaralıyor, hırpalıyor yok sayıyor… Ben, eğriyi doğruyu tanımlayamazken, benden sonraki kuşak nasıl tanımlayacak.

Tek bildiğim doğru dürüst olan, çalışkan olan ağır bedel ödüyor o kadar.

       Haksızlıklara direnmek gerek. Atatürk’ün Bursa Söylevinde altını çizerek belirttiği gibi… Adaletin işlemediği durumlarda adalet için savaşmak gibi… Tersyüz olan değerler için inatçı keçi olmak gerek.

      Görüyorum ve gözlemliyorum Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Deli Filozofu “gibiyim. Ben Deli miyim?

Demenin, çıldırmanın eşiğinde insancıklar… Ekonomiden, olmayan adaletten, diz boyu sorunlardan, haksızlıklardan… Şarkıdaki gibi “Çıldırmaya az kaldı doktorum nerde?”

    Bugün Hıdırellez… Bugün en güzel dilekler mayalanacak kumsallara ya da gül ağacının altına. Maddi olanlar öncelikli… Gereksinimler bitimsiz. Bugün ülkemde boğazım düğüm düğüm… Doğaya döndüm yüzümü. Toprak ana incitmez dedim. Tohumlarımı toprakla buluşturdum. Yağmur çiseliyor tohumlarımın üzerine. Bunca acıya dökülen gözyaşı… Toprağa bereket… Doğaya gülümsedim. .Toprağa gülümsedim Bir kavuşma toprakla… Fesleğen, kudret narı, ateş çiçekleri, gelin telleri…

Hızır ile İlyas’ın gecesi tohumlar fısıldasın diye sevgiyle… Doğadan bana ve tüm sevdiklerime fısıldar huzur… Huzur diye… Umudumuz diri kalsın.

Yarın huzurla, barışla, dostlukla doğsun güneş. Geceyi ışıklandıran Hızır ile İlyas duyun dileğimi:

“Dünya temiz kalsın!”

“Dünya huzurlu ve mutlu.”

“Kimsesizlerin kimsesi olsun. Olsunlar hep mutlu.”

  Ben üç dilek diledim gül ağacına astım. Benim gibi birçok insan dilerse gerçek olur muş dilekler.

Dünyayı iyiler ve iyilikler sararsa, kötüler ve kötülükler terk edermiş bizi. Kim bilir…  

Hatice Altunay

HATİCE ALTUNAY
HATİCE ALTUNAY son yazıları (Hepsini Gör)
4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

2 Yorumlar

  1. FEVZİYE ŞİMDİ

    Canım harika bir yazı olmuş, dileklerinin gerçekleşmesi dileğim ile sevgiler.

    0
  2. Hızır’a insanların uyanmasını mı dileseydiniz, demek geldi içimden. Güzel olan her dileğinizin gerçekleşmesi dileği ile… Teşekkürler

    0

Bir cevap yazın