İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı Esmeri Alev Ekebaş

FOTOGRAF:ZMİR BÜYÜKSEHİR BELEDIYESI BASIN BİRİMİ/ CAN YÜCEL TOHUM MERKEZİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Can Yücel Tohum Merkezi Seferihisar’ da Güzel Yücel Gier” in katılımıyla 02. 03.2021 günü açılmıştı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç ve Güzel Yücel Gier bu konuda bilgi verdi ve fotoğrafları paylaştı.

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

Tarımsal Hizmetler Başkanı Şevket MERİÇ;  

“5 Şubat 2011’de Seferihisar’da ilk defa gerçekleştirdiğimiz Tohum Takas Şenliği’nden hemen sonra yani mart ayında Yerel Tohum Merkezimizi kurduk. Bu merkeze; Can Yücel’in eşi Güler Yücel’den izin alan Başkanımız Tunç Soyer’in talimatı ile Can Yücel Tohum Merkezi adını koyduk.

Tohumları korumanın yalnızca gıdamızın değil, ülkemizin de bağımsızlığı korumak anlamına geldiğini bildiğimiz için; Yerel tohumlarımızın yeniden üretimi, korunması ve çoğaltılması için İzmir’den başlayarak kararlı adımlarla yürüyoruz.

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

O günden bugüne, Yerel Tohum Merkezi kurmak isteyen herkese; nerede olursa olsun yardımcı olduk. Muğla Menteşe’de, Tunceli Ovacık’ta ve yurdumuzun pek çok köşesinde oradaki paydaşlarımızla tohum takas etkinlikleri düzenledik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Mehmetçik Belediyesi ile ortak protokol ile Ekim 2015 yılında Zekâ Bey Tohum Merkezi’nin kurulmasını sağladık.

Seferihisar’daki tohum merkezimizin kuruluşundan tam on yıl sonra Bornova Aşık Veysel Parkı’ndaki tohum merkezimizi, Can Yücel’in çocuklarından izin alarak ve yine Can Yücel’e ithafen bu ismi verdik.

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

Can Yücel Tohum Merkezimizde okul öncesi, ilk, orta ve lise öğrencilerimize uygulamalı dersler vereceğiz. Anadolu tohumlarının koruma altına alındığı bu çatı altında, doğanın ve doğayla birlikte üretmenin yaşamlarımız için ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğreneceğiz.

Tohum merkezimiz, yüzlerce çeşit atalık tohumun korunmasını güvence altına alacak ve yok olmaya yüz tutmuş tohum-gen çeşitliliğimizi gelecek kuşaklara aktaracak. Burada ayrıca ‘Tarladan Sofraya” uzanan süreçte iyi, temiz ve adil gıdanın en güzel örneklerini üreterek tohum ve gastronomi arasındaki bağları ortaya koyacağız. Bornova’ daki merkezimizi çok yakında yeni tohum merkezlerinin açılışları takip edecek.”

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

Güzel Yücel GİER;

” Can Yücel Datça’da yaşadığı dönemde, doğayı daha bir yaşamında ve şiirinde hissetti. Babam, güncelliği son derece önemserdi. Ne olup bitiyor, devamlı takip ederdi. Şiiri gündelik hayatla kuşatırken ne romantizme ne de ütopyaya uzaktı. Ama sözü en çok somutlaştırdığı anda bile şiir, imgeden kopmuyordu. Hayata adanmış bir şiir ancak hayatı yaşama biçiminden çıkabilirdi. Hayatı şiire şiiri hayata taşıdı. Belki de bu yüzden Can Yücel şiiri, tüketilmesi güç bir şiirdir.

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

Çocukluğumuzda haberleri dinlenirken ses çıkarmak mümkün değildi. Tüm gazeteler alınır, yorumlar yapılırdı. Can Yücel, Datça’da doğanın içinde güncelliği kalmamış, unutulmuş, kaybolmuş çiçekleri, börtü böceği, otu, şiirinde buluştururdu. Bir yandan da tarım politikasının nasıl çuvalladığını, özellikle kahvede köylülerle konuşurdu. Datça’daki endemik bitkilerin, domatesin, karpuzun tohumlarını toplayıp bu ithal tohum furyasından kurtulalım diye planlar yapardı. Memlekette banka enflasyonun yaşandığı dönemde, bir gün; “Tohum Bankası kuralım.” dedi.
Can Şenliği sırasında, zannediyorum 2010 yılında idi, tohum konusunda bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Tunç Soyer de katılmıştı. Daha sonra Tunç Soyer, Güler Yücel’den alınan izinle, Seferihisar Tohum Merkezi’nin adını “Can Yücel Tohum Merkezi” olarak değiştirmiştir.

İzmir Can Yücel Tohum Merkezi Açıldı   Esmeri Alev Ekebaş

Hedef; tarım ürünleri konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtulmak ve kendi kendine yeten bir Türkiye olmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için en büyük hedef kitle; tohuma ve tarıma gönül veren kişiler ve Yerel Yönetimler’dir. Kurulacak olan gönüllü ağlarıyla, her yere yerel tohum ekilmesi hedeflenmişti.

Aynı amaçlar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanında açılan İzmir “Tohum Merkezi”nin adını, Can Yücel’in varislerinin izni ile “Can Yücel Tohum Merkezi” olarak değiştirmiştir.”

Esmeri Alev Ekebaş
2

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

1. Bölüm

19. Bölüm

Otobiyografik Roman

2 Yorumlar

 1. Hüseyin Sert

  Emeğinize sağlık teşekkürler

  0
 2. Fevzi Keyik

  Bu güzel çalışmaya ve yenilerine bereketler dileriz.
  Çok teşekkürler.

  0

Bir cevap yazın