İskele Baba’sı Olmayınız Harika Ören

Pandemi gölgesinde ikinci Babalar Günü’nü kutluyoruz.

Baba çocuk için sevgiyle sarılacak, yolundan yürünecek, sevgisine muhtaç; kucağı ihtiyaç , şefkatine tutunulacak, yolu gözlenen kocaman bir kavramdır. Erkek çocuğun izleyip, örnek bellediği; kız çocuğunun ilk aşkı, sırtını yasladığı güvencesidir.

Baba bu…Kızgınlığında titreten, okşadığında gevşeten, sorgusuzca ardına düşülen, tecrübelerinden yararlanılacak, hayat hikayeleri göz kırpmadan dinlenecek bir güç…

Baba olmak kolay mı? Hayattaysa babanıza bir sorun derim.

Bazen çok kolay, bazen de istenildiği halde ulaşılamayan bir olgudur.

‘’Babamm’’ diyen bir ufaklığın verdiği yaşam sevincini, ne verebilir ki bir erkeğe?

Erkek çocuğum olsun diye dua eden baba adaylarının; kız çocuklarından gördükleri o karşılıksız sevgi ve hayranlığın tadını, bilen babalar bilmeyenlere anlatmalı…

Kocaman, soran gözlerle babasına yönelen, elini sıkıca yakalayıp, sıcak avucuna sığınan, hayatı babasının yanı sıra güven içinde adımlama şansına sahip bir çocuk başka ne ister ki?

Ve eğer babasız kalmışsa çocuk, mutlaka aile içinde ya da en yakınında ki başka bir erkeğin ardına gölge olur, sessizce.

Şanslıydım. İnsanlar bazen bir taneden yoksun iken, ben iki babanın ‘’Sevgili kızı’’ ayrıcalığını yaşadım. Her ikisinin de hayat görüşleri ve hedeflerinden pay edindim. Ellerinde yoğruldum. Babalarımla gurur duyuyor, saygıyla anıyor ve rahmet diliyorum.

Şanslıydım, kızıma mükemmel bir baba sunabildiğim için; eşime minnetle rahmet diliyorum ve şükrediyorum. Birlikte eşiz bir varlığa sahip olmayı becerebildiğimiz için.

Duygusal anlamda gerçek baba olmak kolay mı? Zor. Hem de çok zor. Babalar, anneler gibi çocuklarına hemen adapte olamıyorlar ama zaman bilgi zamanı. Kitapları, yayınları takip ederek babaların kendilerini geliştirmesi için o kadar çok olanak var ki. Yeter ki önemsesin ve istesinler.

Yaşamın en ciddi ve önemli işi ‘’Çocuk yetiştirmektir’’. Çocuğumuzla büyür, çocuğumuzla sınanırız.

Ve baba olmak, babalık yapmak zor ama keyiflidir.

Sevgili babalar ‘’İSKELE BABASI’’ olmayın lütfen. Çocuklarınızın size daima ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Sevginizi gösterin. Onları dinleyin, konuşun, zaman ayırın. Anlayışlı olmayı deneyin. Sakın ola ki darılmayan. Yol gösterici olun. Gerçek baba olmanın gereklerini yerine getirirken, keyfini çıkarmayı da unutmayın. Verdiğiniz sözleri tutun. Doğru kelimelerle yererken, keyifle övmeyi unutmayın. Sizi o seçmedi. Siz o evladı istediniz. Bunu hep hatırlayınız.

Hayat sanıldığı kadar uzun değil. Çocuklarınızla geçireceğiniz kaliteli zamanların onların hayatını nasıl etkileyeceğini bir bilseniz…Ki bilirsiniz, bir zamanlar sizde babanızın küçüğüydünüz.

Çocuksuz babalar, üzülmeyin lütfen. Hayat yolunda, başını okşayıp elinden tuttuğunuz her çocuk sizindir. Babasız gönüllere merhem olmayı deneyin. O merhem size de şifa olabilir.

Babaların gününü gönülden kutluyorum. Gün, babalarımızın elini öpme, onları dualarla anma günüdür. Yaşayan babalarımızın gönlünü alacağımız, yüzünü güldüreceğimiz, hatırlarını soracağımız, zaman ayıracağımız bir gün.

Ve sonsuz uykusunda olan babalarımızı rahmetle anarken, hatıralarla avunalım.

Harika Ören 15 Haziran 2021

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

2 Yorumlar

  1. FEVZİYE ŞİMDİ

    Kutluyorum, güzel bir yazı olmuş, yüreğinize sağlık.

    0
  2. Kaleminize emeğinize sağlık kutlarım ???

    0

Bir cevap yazın