Yılmaz Özdil – Kadın

İlkokulda 4-5. sınıflardaki sınıf öğretmenim Mustafa Aydemir sayesinde edindiğim okuma alışkanlığım ne yazık ki 12 Eylül döneminde uzun süreli kesintiye uğradı. Eğitim Enstitüsü’nde aldığım bursla okumaya hazır çok sayıda kitabım olmuştu. Yeni evlenmiştim. 12 Eylül yönetiminin evleri arayacağı söylentisi ile -başımızı yakmayalım diyerek- çok sayıda kitaplarımızı çuvallara doldurulup başka yerde saklanması için evden çıkarmıştık.

Yıllar sonra saklanılan yeri tekrar bulamadığımız için kitaplarımıza kavuşamadık. Bu sürede de okumaktan uzaklaşmıştık. Tek tük okumalar doyurucu olmuyordu. Covit-19 salgının bize bu konuda olumlu katkısı oldu. Salgının ilk dönemindeki sıkı ev hapisliği, bizi ya film veya dizi izlemeye ya da kitap okumaya yönlendirdi. Bu konuda çocuklarımızın desteğini gördük. Onların önerdiği filmleri izledik, getirdikleri kitapları okuduk. Yazlığa taşınınca karantinanın gevşetildiği dönemlerde okuma hızımız biraz düştü.

Bu yazımda okuduğum kitaplardan beni etkileyen bir tanesini tanıtmak istiyorum. Yılmaz Özdil’in yazdığı KADIN, bence herkesin okuması gereken bir kitap.

İzmirli yazar Yılmaz Özdil’in günlük makalelerini zevkle okuyoruz. Akıcı bir dili olduğunu, araştırmacılığını, açık sözlü, cesur yüreklilikle muhataplarına gönderme yaptığı yazıları hep ilgimizi çekmiştir. Bu güzel üslubunu kitaplarında da görüyoruz.

Elimdeki KADIN kitabı, Ekim 2015’de 1. Basım olarak Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanmış. Ederi 24 TL. İçindekiler ve önsöz gibi alışılagelen sayfalar yok; doğrudan kadınları anlatan makalelere başlıyoruz. 324 sayfalık kitapta yüzlerce kadın var. Belli bir sıralama yok.  Bazen bir paragraf veya bir sayfaya ve bazen de birkaç sayfaya sığdırılan yazılarda, kadının; yaşadıkları, başına gelenler ve konumları kaleme dökülmüş. Anlatımının sonuna da o kadın hakkında kısa bilgi notu eklenmiş.

Biliyorsunuz son yıllarda kadınlara yönelik yıldırıcı rahatsızlık verme, taciz, sarkıntılık, tecavüz, yaralama ve öldürme gibi olaylarda hızlı bir artış var.  Bunlardan bazılarından -basına yansıdığı için- haberdarız. Kitabı okuyunca gördüm ki bilmediğimiz, duymadığımız kadınlara yönelik neler var neler! Yılmaz Özdil bu kitabıyla kamuoyunda bir farkındalık yaratmak istemiş. Her yazısı ciddi bir araştırma istiyor. Çok emek harcanmış. Kadınların başlarına gelenler üzücü ve ibret verici. Kadınların yaşadıkları zorlukları bir kez daha farkına varıyoruz.

KADIN’da yalnız hak arayan, ezilen, baskı gören, öldürülen kadınlar yok. Kalburüstü tabakanın kadınlarından da örnekler verilmiş. Hangi birini anlatayım! En iyisi, kitabı alıp okumak.

Kitabın arka kapak yazısı ile bitirmek istiyorum.

1924-Eşit Eğitim hakkı

1926-Eşit birey hakkı

1934-Eşit seçme seçilme hakkı

2015- Kadın erkek eşitliği fıtrata ters, kürtaj olma, sezaryen yaptırma, en az üç doğur, hamileysen sokağa çıkma, kahkaha atma, bankta kızlı erkekli oturma, talibin çıkarsa seçici olma, haddini bil, itaat et, okuma, düşünme, sus!

Fuat KEYİK 21 Şubat 2021

 

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Kadının Dünü Bugünü

Yazar : Zeynep Kıyak

Bir cevap yazın