Kur Artışının Belediye Bütçelerine Etkisi Esmeri Alev Ekebaş

KUR ARTIŞININ BELEDİYE BÜTÇELERINE ETKİSİNE DİKKAT ÇEKİLDİ.

Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Datça Belediyesi Aralık ayı son toplantısında Can Canbey, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının önemine ve kur artışının belediye bütçelerine etkilerine değindi:

Datça Belediyesi Aralık ayı son toplantısında Can Canbey (Muğla Büyük Şehir Belediyesi Meclis Üyesi/Datça Belediyesi Meclis Üyesi ve C.H.P. Grubu adına konuştu):

“Sayın Başkanım, diğer grup başkanı arkadaşlarımız da ifade etti, 5 Aralık 1934, gerçekten çok önemli bir gün. Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygımız, tartışılmaz. 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Türk kadınına, seçme ve seçilme hakkının verildiği gün. Kadın haklarına yönelik yasanın çıkmasına öncülük eden de bir kadın; Afet İnan, Atatürk’ün manevi kızı, Sosyolog Akademisyen ve Tarihçi Afet İnan. Bu yasa meclise geldiğinde, 1923 yılında kadınların nüfus sayımında adı geçmiyor. 1923’den 1934 yılına kadar 11 yıllık bir sürede Afet İnan, onlarca çalışma yapıyor ve meclise rapor sunup kabul edilmesini sağlıyor. 5 Aralık, Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye Cumhuriyeti, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Çok gurur verici bir olay. Bir Türk vatandaşı olarak, böyle bir karara imza atmış olan Meclisimizle gurur duyuyorum.”

“Muğla Büyük Şehir Plan Bütçe Komisyonundayım. İster istemez konu açılıyor. Başkanım, dediğiniz gibi, Betçe İçme Suyu İsale Hattı, büyük bir yatırım. Bu projenin yapım ihalesi tamamlandı fakat ne yazık ki hattın borusunun satın alınabilmesi için üç seferdir ihalesi konusunda bir sıkıntı yaşandı.

Klişe bir laf var; ‘Yiğit muhtaç olmuş kuru ekmeğe.’ durumundayız. Neden mi? Ben, 2014 yılından bu yana Muğla Büyük Şehir Plan Bütçe Komisyonu’nda yayınlanan bir yazıyı okuyorum. Muğla Büyük Şehir Plan Bütçe Komisyonu’ndan aldığı rakamlar ile önemli bir açıklama yaptı;

Genel Müdürlüğümüze 2014 yılında 6360 sayılı kanunla, 25.547.136,59 Avro 2,97 TL AVRO kur’u üzerinden 76.010.395,50 TL karşılığında borç devredilmiştir. Bugünkü koşullarda ise yaklaşık 12,50 TL kur üzerinden hesap edildiğinde, aynı borç, 319.339.207,38 TL’ye ulaşmıştır.

Bu borçlardan, faizleriyle birlikte 17.580.195,96 Avrosu ödenmiş olup, kalan borç tutarının ise halen 8.632.807,88 Avro’dur. Biz, 22 Kasım’da yaptık uı toplantıyı, kur 12,5 liraydı. Bugün 7 Aralık 2021’de Avro kur, yanılmıyorsam 15,5 TL. Bu durumda, bu memleketin belediyeleri, siyasi olarak da ayrım yapmıyorum, yatırım yapmaya çalışıyor. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum; ekmeklerin gramajları düşüyor, somunların gramajı düşüyor. Marketlerde, belki aldığımız ürünün fiyatı ayni duruyor ama aldığımız gramajı düşüyor. Bunlar uzayda olmuyor, Türkiye Cumhuriyeti’nde oluyor. Beraber ticaret yaptığımız arkadaşlar da var. Her gün, değerli maden olan demirin fiyatı üzerinden dans ediyoruz.

Sizlere, bu bütçeyi yapan Datça Belediyesi Maliye Bölümü’nde çalışanlara Allah kolaylık versin.” dedi.

2

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın