Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Selcan Aktaş

İrfan ve Feriha’nın 1910’a rast gelen, Halley kuyruklu yıldızının dünyaya düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının düşünülmesinden hemen sonrasına denk gelen evlilikleri, dönemin diğer nikah akitlerine hiç benzemez. İkisi de devirlerinin dışında karakterler olarak, yaşadıkları toplumu kıyasıya eleştirirler. Feriha zeki bir kadın olarak toplumun kadına bakış acısına isyan ederken, İrfan insanların içlerine sinmiş o kokuşmuş yobazlığa karşı çıkar.

Halley’in dünyayı altüst edeceği korkusuyla tüm kirli çamaşırlarını ortaya kendiliğinden döküp birbirlerinden af dilenen insanlar, tam da o anda samimiyetlerinin ve insanca hislerinin doruğuna ulaşırlar. 
.
Dedikodunun, yobazlığın aldatmacaların insan hayatının normal işleyişinde aldığı mühim yeri gördükçe eleştirir İrfan. Okumayan ,yazmayan, bilime değer vermeyen bu kokuşmuşlukta kendine eş bulamayacağını düşündüğü anda çıkar karşısına Feriha mektuplarıyla.
 .
Bu iki genç türlü pisliğin içinde birbirleri için biçilmiş kaftan olarak bulurlar aşkı. 
.
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın karakterler üzerinden yaptığı toplum eleştirilerini içeren bu kitabı günümüz Türkçesi ile aktaran Can Yayınları’na teşekkür etmeliyim.
.
Özellikle bu baskıyı tavsiye ederim.
.
İyi okumalar .
 
Selcan Aktaş
Selcan Aktaş
Selcan Aktaş son yazıları (Hepsini Gör)
3

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Sandık Yarası – Şehriban Tuğrul (Sesli Öykü)

Sesli Öykü

Bir cevap yazın