Lösev Ve Lösemi  Karacakız Emi Öztürk 

Her şey biz insanlar için, hastalık da sağlık da.

Bilmiyoruz sağlığımızın kıymetini sağlıkta. Rabbim düşürmesin, imtihan etmesin böyle bir hastalıkla. Şifalar diliyorum, geçsin diyorum.
Kalmasın böyle bir hastalık diyorum. ‘Geçmiş olsun’ hafif geliyor.
Bitsin bir an önce istiyorum. Dualarım yürekten. Tüm hasta olanlara şifa diliyorum.

Türkiye’nin her iline sesimizi duyurup ilik bağışı yapılmasını sağlayabilirsek hayatımızın en büyük hazzını duyacağız. Hepimizin, sağlıkta büyük yol kat eden Sağlık Bakanlığı’nın, Kemik iliği bağışının sadece Ankara ve İstanbul’da değil, Türkiye’nin her ilinde yapılması için çabalama zamanı çoooktan gelmiştir. Türkiye’de binlerce lösemi hastası kemik iliği beklemektedir. Bu yüzden “Türkiye’nin her ilinden kemik iliği bağışı yapılmalı”

İlik bağışında bulunabilmek için başvuruda bulunabileceğiniz ülkemizde 6 adet kemik iliği bankası vardır:

Ankara(İbn-i Sina Hastanesi), İstanbul, Antalya, Kayseri, İzmir.

LÖSEV ile hiçbir bağlantısı olmayan söz konusu bu ilik bankaları, ne yazık ki ödenekleri olmadığını belirtiyorlar ve pasif durumdalar.

Bir araştırma ne kadar sürer?

Yetişkin donörleri seçmek ve test etmek bir kaç ay veya daha fazla sürebilir. Bir kordon kanı ünitesi bulmak ve getirtmek yaklaşık iki hafta sürer. Araştırma ve seçim sürecini kavramak beklerken endişenizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Peki, Türkiye’de organ bağışı bu denli gelişmiş iken ve prosedürler hızla yenilenebilir, uygulamaya geçiş hızlandırılabilir ike; donör denildiğinde siyasi ve ülkeler arası ikilemlerle kaoslar yaratılması, hasta ve yakınlarının umutlarını milyarda bire düşürürken bir can kurtarabilmek midir önemli olan? Yüz nakli adı altında reklam kokusu içeren bilgiler sağlık platformu mu?

Uygun bir eşleşmenin bulunması

Binlerce olası farklı HLA doku tipi kombinasyonu mevcuttur. Bu da tam bir eşleştirmeyi zorlaştırabilir. HLA antijenleri kalıtsal geçiş gösterir. Bir verici aranmasına genellikle hastanın kardeşlerinden başlanır, bunlar mümkünse anne-babaları aynı olan kardeşler olmalıdır. Bir kardeşin tam uygunluk gösterme şansı (anne ve babanızdan her ikinizin de aynı HLA antijenlerini almış olma olasılığı) yaklaşık 4’te 1’dir.

Bir kardeşten iyi bir uygunluk elde edilemezse, araştırmalar iyi bir uyum sağlama olasılığı düşük olan anne-baba, yarı kardeşler (ana veya babası bir kardeşler) ve teyze, hala, amca, dayı ya da kuzenler gibi uzak akrabalara doğru ilerletilir. (Artık eşler, akraba olmayan diğer kişilerden daha iyi birer verici adayı olarak görülmemektedir.) Hiçbir akraba uygun bulunmazsa, araştırma genel nüfusa doğru genişletilir.

Ne kadar uzak olasılık olarak görülse de bir yabancıdan da iyi bir uyum gösteren verici bulunabilir. Bu işleme yardımcı olabilmek için kemik iliği nakil kayıtları kullanılır. Bu kayıtlar, hastalar ve gönüllü vericiler arasında eşleştirme yapmaya yarar.

Günümüzde, kök hücre nakline gereksinim duyan insanların yaklaşık yarısında uygun verici olarak akraba olmayan bağışlayıcılar bulunabilir. Bir kişinin doku tipine bağlı olarak, pek çok başka uluslararası kayıt sistemi mevcuttur. Ancak akraba olmayan bir verici bulmak aylar alabilir. Bir tek eşleşme için çok ama çok sayıda kaydın elden geçmesi gerekebilir.

Donör nedir?

Kemik iliği naklinde, hastaya kök hücrelerini veren kişiye donör adı verilir. Bir kişinin donör olabilmesi için hastayla HLA uyumunun olması şarttır.

Bir gün hepimizin başına gelebilir. Bu durumda  illerimizde kemik iliği bankası çalışmalarını kısa sürede başlatır.

LÖSEMİ 

Löseminin tanısı oldukça kolaydır. Yapılan kan sayımı ile akyuvarlarda anormal artış olup olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Ayrıca kemik iliği başta olmak üzere kan yapan dokulardan alınan örneklerle daha ayrıntılı inceleme yapılabilir. Böylece löseminin tipi belirlenebilir.

LÜTFEN 6 AYDA BİR ÇOCUKLARINIZA TAM KAN SAYIMI YAPTIRINIZ. 

Lösemiye neden olan faktörler; iyonizan radyasyon, bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ve bazı genetik hastalıklar sayılabilir.

Sağlık Bakanlığının Türkiye de 12.000 den fazla lösemi hastası kemik iliği beklemekte olduğunu acele görerek çalışmalara başlamalı. Bunun için “Türkiye’nin her ilinden kemik iliği bağışı yapılmalı”

Lösemili bir çocuk neden kemik iliği nakline ihtiyaç duyar?

Lösemi tedavisinde öncelikle kemoterapi (ilaçla tedavi) uygulanır ve tam iyileşme sağlanır. Ancak akut myeloblastik lösemilerde (AML) ve tekrarlayan akut lenfoblastik lösemilerde, kronik myeloblastik lösemilerde ve MDS denilen özel bir hastalıktan dönüşen lösemilerde uygun kemik iliği bulunursa nakil düşünülmelidir.

İliğini veren kişide (Donör) nakil sırasında herhangi bir yan etki gelişir mi, o da hasta olur mu veya sakat kalabilir mi?

Kesinlikle hayır. Kemik iliği vericisinde (Donör) herhangi bir sağlık sorunu olmaz. Anestezi yapılarak uyuşturulan vericinin kemik iliği içine özel bir iğne ile girilerek kanıyla birlikte kök hücreler enjektörle çekilir ve özel bir kemik iliği saklama torbasında toplanır. Verici işlemden sonra 2-3 saat dinlendikten sonra evine yollanır.

LÖSEMİ HASTASI BİR ÇOCUĞUN YAZDIĞI ŞİİR NE KADAR ANLAMLI!

Doğdum yaşamak,
Aileme mutluluk vermek,
sizlere faydalı olmak için.
Ama devam edemedim
bilemeden ne olduğunu,
anlayamadan çocukluğumu
Yakalandım amansız bir hastalığa,
düştüm hastane yollarına.

Yaşım üç beş on olmuş
Ne fark eder?
İsmim Ahmet Mehmet olmuş,
Ne fark eder?
Hepimiz bir değil miyiz?
Çocukluğunu yaşayamayan,
Hepimiz bir değil miyiz?
Kırlarda koşamayan,
Hepimiz bir değil miyiz?
Yaşamı dirhem dirhem koklayan,
Hepimiz bir değil miyiz?
Sizlerden sevgi bekleyen.

Ben de LÖSEV Gönüllüsü çalışanı olarak, yardıma muhtaç çocuklarımız için herkese  yardımlarımızı esirgemeyelim, diyorum . Kan bağışı yapalım lütfen

Karacakız Emi Öztürk

KARACAKIZ EMİ ÖZTÜRK son yazıları (Hepsini Gör)
4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Sandık Yarası – Şehriban Tuğrul (Sesli Öykü)

Sesli Öykü

4 Yorumlar

 1. Can a Can katmaktan daha güze ne olabilir?
  Çok teşekkürler

  0
 2. Emeğinize sağlık 👏👏👏

  0
 3. KARACAKIZ EMİ ÖZTÜRK

  Fatmanur hanımcığım çok hassasiyet gereken bir konu . ..
  Minicik yüreklere dokuna bilirsek, ne mutlu bizlere. ..
  Teşekkürler sevgilerimle. ..🌹🌹🌹🌹

  0
 4. Lösemi hastalığı ve Lösev hakkında yazdığınız bilgilendirici yazı için size çok teşekkür ederim. Gönüllü olmanız çok teşvik edici. Sağolun arkadaşım.

  1

Bir cevap yazın