Makas Parkı Hüseyin Sert

*1894 yılında Anadolu-Osmanlı Kumpanyası ismiyle kurulan atölye, 1920’de Eskişehir Cer Atölyesi ismini alır. Daha sonra ELMS ve TÜLOMSAŞ ve bu gün TÜRASAŞ adını almıştır

1923 yılında 800 m2 kapalı alana ulaşan Eskişehir Cer Atölyesinde, 1925’ten 1928 sonuna kadar, Kazanhane, Çarkhane, Marangozhane, Köprü, DEMİRYOLU MAKASI, Kantar ve yol emniyeti ile ilgili malzemeler üretecek birimler hizmete girer.(Fabrika ile detaylı bilgiyi WEB sayfamızda Kumpanya’dan Tülomsaş’a – Yazı: Ethem Arı okuyabilirsiniz)

*TCDD Eskişehir Fabrikası bünyesinde yer alan Aslında Vagon Fabrikasına bağlı bir Atölye olan MAKAS Atölyesinin bahçesinde çalışanların yıllar önce diktikleri bir çok meyve ağacı olması sebebiyle Fabrika bünyesinde adı hala MAKAS PARKI olarak kullanılmaktadır. Çankırı’ya Yeni Makas Fabrikası kurulması üzerine kapatılmıştır.

*1981 yılında TCDD Pratik Sanat Okulundan mezun olup 17 yaşında Tülomsaş Makas Fabrikasına işbaşı yaptım. Askere gidinceye kadar Makas Fabrikasında çalışmıştım.

MAKAS PARKI

Esen rüzgârda ıslık çalar
Bir serçe uçar yandaki eski fabrika bacası sallanırdı
Akay usta çay demler çaya çağırır
Çelik burunlu ayakkabımdan bor yağı damlardı

Armutlar Elmalar Ayvalar olurken
Delikanlılığım gece vardiyasına yeni başlardı
Balyoz, perçin sesleri kulaklarımızı patlatırken
Makasın başında, bahçenin sonunda bir gül açardı

Dökülen terimin kokusu tulumuma siner
Ezdikçe ezerler bedenim pişer
Ellerim nasır tutar rüyalarım biter
On yedi yaşında çalışırken gençliğim giderdi

İlk önce testereyle raylar kesilir
Vargelde işlenir Matkapta delinir
Perçinle birleşir kimisi bükülür
Montajı olunca trene yüklenir
Rayların öyküsü makasla biterdi

Kimler geldi geçti buradan alın teri döktü
Üretilen makaslar tüm ülkeye yetti
Yüzyıl üretti sonrası bitti
Kapına kilidi asıverdiler
Miadın doldu dediler
Makas Fabrikası

HÜSEYİN SERT

 

 

Hüseyin Sert son yazıları (Hepsini Gör)
4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

3 Yorumlar

 1. Kaleminize sağlık. kutluyorum.

  1
 2. Sevgili Hüseyin Eskişehir Demiryolu Fabrikası, Tülomsaş’ın fiziki olarak küçültülmeye başlaması Demirhane’nin kaldırılarak cer yedeklerinin (yol ekipmanları) tamamen özel sektöre bırakılması ve Makas Parkı İşliğinin Çankırı’ya nakledilmesi ile başlamıştı. Çankırı’ya fabrika kurulmasın mı? Elbette kurulsun ama oraya başka bir tür yatırım yapılabilirdi. Cer yedeklerinin özel sektöre bırakılmasının ise yollardan sökülerek, toplanarak tekrar tekrar TCDD’ye satılması gibi bir sakıncası vardır.
  Destansı şiirin belki birçoklarına bir anlam vermeyebilir. Eskişehir Demiryolu Fabrikası’nda bir zamanlar yalnızca beş bin işçi çalışıyordu. Memur sayısı 2000’li yıllarda bin beş yüz kadardı. Bunları aileleriyle birlikte düşündüğümüzde küçük bir Anadolu kenti için ne anlama geldiği anlaşılabilir. Bizler yazdıklarımızla tarihe notlar düşüyoruz. Gelecek kuşaklar araştırma yaparken bizlerin yazıları ile karşılaşacak ve bunları kaynak olarak kullanacaklar. Emeklerine sağlık arkadaşım.

  2
 3. SİBEL KARAGÖZ

  Kutluyorum …

  3

Bir cevap yazın