Ne Zaman Kadınlar Günü Kutlanır Nurcan Yüksel Öçal

Ne zaman Kadınlar Günü kutlanır?

Örneğin, dünyaya gelen bebek kız olduğunda, yine mi kız? neden erkek olmadı ki denmediği zaman.

Örneğin, kız çocukları okumaz, onun yanı önce annesinin, sonra erken yaşta evlendirilerek, kendisinden çok fazla büyük olan kocasının yanı denmediği zaman.

Örneğin, iş başvurularında sen kadınsın, yarın öbür gün doğum yaparsın, çocuğuna bakacak kimse bulamazsın, işe gelemezsin denmediği zaman.

Örneğin, kadınların, kızkardeşlerin, sevgililerin, annelerin namus uğruna öldürülmedikleri zaman.
Örneğin, miras durumlarında kızların hakkı olmaz denmediği zaman.

Örneğin, sen kadınsın aklın ermez, saçın uzun aklın kısa, elinin hamuruyla erkek işine karışma, git evinde otur, temizlik yap denmediği zaman.

Örneğin, sadece kadınların anneler gününde, kadınlar gününde ya da doğum günlerinde anılmadıkları, anımsanmadıkları zaman.
Örneğin, siyaset yaşamında, iş yaşamında, evlilik yaşamında önlerine engel konulmadığı zaman.

Örneğin, artık kadının, annenin, kız kardeşin bu dünyadan göçtükten sonra ancak kıymetinin anlaşıldığı zaman.

Örneğin, örneğin, örneğin…
Kadınlar, yani biz, hep erkeklerden daha çok savaşım verdik, kendimizi her dalda kanıtlamak için ve hâlâ da veriyoruz, aslında verdik. Bu yüzden yok kadınlar günüymüş, yok anneler günüymüş, yok sevgililer günüymüş, bugünler için metelik vermemeliyiz. Uğraşımız tek bir günü kutlamak değil, senenin her gününü kutlamak olmalıdır, maddiyata önem vermeden.

Değerimizin bilindiğini bilmeliyiz. İşte o zaman, bütün günleri kutlayabiliriz, işte o zaman yaşasın Kadınlar Günü ve diğer bütün günler.

NURCAN YÜKSEL ÖÇAL
08.03.2023

Nurcan Yüksel Öçal
8

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Anne (Kadın) Hazal Kader Barın

Şiir

Bir yorum var

  1. Ayşe Yılmaz

    Yazınızıa birçok yönüyle katılmakla beraber 8 Mart in bir kutlama günü olmadığını hatırlatmak ihtiyacını duydum.8 Mart sınıfsal özelliği olan birlik,mücadele ve dayanışmayı içinde barındıran kadınların kanlarıyla yazdığı bir gündür.Siz de mutlaka biliyorsunuz .Ama kapitalist sistem bu günü kadınları hatırlama.Onlari bir hediyeye sevindirme gününe çevirmeye uğramıştır ve uğraşıyor.Hele içinde bulunduğumuz günler,yaşadığımız büyük felaket kutlama olanağını tamamen ortadan kaldırmıştır.Elbet biz de bu günü şenliklerle kutlayacağız.Ama bugün değil.Daha değil.Haklarimiza kavustugumuzda.Haklarimiza da çok mücadele ederek ,eğitim alarak ulaşacağız.Kadin örgütleri bu yılki etkinlikleri bölgede hayatını kaybeden,evini,evladını,eşini,anne babasını kaybedip aç,susuz,soğukta çaresiz kalan kadınlara aradılar.Onun için diyoruz ki:Acimizda büyük öfkemizde.

    0

Bir cevap yazın