Notlar ve Fotoğraflarla Gizemli Çin – 4. BÖLÜM Nurettin Celmeoğlu

DÜNYADA BİR TANE ÇİN  SEDDİ VAR, O DA ÇİN’DE

[dropcaP]K[/dropcap]ağıdı kim bulmuş? Çinliler bulmuş… Barutu kim bulmuş? Çinliler bulmuş… İpeği kim bulmuş? Onu da Çinliler bulmuş. Adamların bulmadıkları bir nesne neredeyse yok!.. Yarın bir gün bir şey kaybetseniz, Çin’de sormanız gerekecek, Allah bilir ya, onu da Çinliler bulmuş olabilir yani. Çünkü neredeyse her şeyi bunlar bulmuş.

Gel gelelim, Çin deyince akla ilk gelen ne kağıt, ne barut, ne ipek şakkadanak Çin Seddi düşer hayal perdesine. Nasıl düşmesin, maşallah, hani “Enine-boyuna” denilir ya, bu da öyle bir şey, hatta daha da fazla. İnsan, hayal ekranında değil de, gerçeğini görünce dengesi sarsılıyor. Zaten dikkat buyurursanız, attığım başlıkta da denge yok; dünyada bir tane Çin Seddi varsa, tabii ki Çin’de olacak. Bunu da hoşgörünüze emanet ederekten giriyorum şimdi o muazzam yapıya.

NE UCU BELLİ NE DE BUCAĞI: Çin Seddi üstünde yürürken inişlerin çıkışlarına, ziyaretçilerin bakışlarına, turistlerin sel gibi akışlarına bakmama karşın hala burada olduğuma değil de, böylesine muazzam bir yapının asırlar hatta binlerce yıl önce yapılabilmiş olmasına inanmakta zorlandım.

 

Antik zamanlardan kalma dev bir ejderha olarak da anılan duvar ülkenin Kuzey sınırları boyunca uzanır. Nasıl sabır göstermişlerse, birileri metreyi eline alıp ölçmüş ve tam 21 bin 196 kilometre ve 18 santim uzunluğu varmış. Çok ilginçtir, 1908’e kadar 8 kilometre falan diye tahmin ediliyormuş ve hatta pek çok eserde o rakamla anlatılmış. 2009’da Çin Devleti duyarlı ölçü yaptırıp resmen açıklamış ki, gerçek uzunluk öyle değil, böyle diye.

DÜNYANIN 7 HARİKASINDAN BİRİ: Bu harika yapı üzerinde birkaç yüz adım yürümek bile insanı hayrete düşürmenin yanı sıra heyecan da veriyor. Tabii gelmişken bir de fotoğraf çektirmek gerekliydi.

 

Halen, dünyada gerçekleştirilmiş eeen büyük, en hacimli yapı. Fakat meraklılarına göre, asıl önemi, inanılmaz boyutlarından çok onu ortaya çıkaran ruh. Öyle ki, duvar inşaatı sırasında tek değil, birkaç devlet varmış. Tabii ki günümüzdeki duvarın tamamı tek bir çırpıda değil, bölüm bölüm ve uzuuun yıllar içinde tamamlanarak yapılmış. Başlangıç, günümüzden 2700 yıl gerilere dayanıyor. Gereken yerlere parça parça duvarlar çekilmiş. 500 yıl kadar sona, İmparator Kin Şi Huang (MÖ220-206) bu parçaları birleştirip yekpare hale getirmiş. Sonraki İmparatorlar da biraz oraya, biraz buraya duvarı uzatagelmişler. Nihayet, Ming Sülalesi zamanında hem parçaların birleştirilmesi hem de boyunun uzatılması için sürekli çalışılmış. Bu son parti, 1368’den 1644!e kadar, 276 sene sürmüş. Bir aşka hesapla, ilk harcın atılması ile bugünkü hale gelmesi için yaklaşık 2 bin 300 sene zaman harcanmış.

ÇİN SEDDİNDE İKİ BAŞKAN: Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ı, set üzerinde, o zamanki Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Korkmaz’la böyle fotoğrafladım.

 

NEDEN YAPMIŞLAR?

Bize ilk okulda öğretildiğine göre, atalarımızın gücünden korkan Çinliler  duvarı yaptırmış. Kısmen doğru olabilir çünkü pek çok kaynakta, “göçmen akınlarına karşı” ifadesi yer alıyor. Ayrıca, savunma amacının da, değişik asırlar içinde, öne çıktığı belirtilmekte. İlaveten ve de ağırlıklı olarak ticaretin ve mal giriş-çıkışlarının kontrolü de devreye giriyor.

İSTASYONLARDAN BİRİ: Duvar üzerinde sayısız gözlem kuleleri, garnizon ve karakollar var. Bu yapılardan birini de huzurlarınıza getirmiş olayım.

 

21 bin 196 kilometre boyunca sayısız gözetleme kuleleri, askeri birlik istasyonları ve karakollar yer alıyor.

İNSAFSIZLAR: Bu muazzam duvara her gün on binlerce turist geliyor. Ne yazık ki, vandalizme sınır yok. Şunun bunun çocukları buraya da anı kazımaktan çekinmemişler.

 

PEKİN ÖRDEĞİNİN EN  LEZZETLİSİ PEKİN’DE

Yan çizmeye, ön çizmeye, arka çizmeye lüzum yok!.. Çin’e gelmişken nasıl ki Çin Seddini görmeden dönmek demek, Adana’ya gitmişken Adana Kebabı yememek kadar utanılacak sonuçlar doğurur.

Yeter mi? Yetmez helbet!..

Bizahmet Çin’e vasıl olduysanız, mutlaka Pekin Ördeği yemelisiniz. Öncesi işlemleri bilmem de, en sonunda fırınlanarak kızartıldığı belli. Bir de yumuşak ki, lokumda zorlanan diş özürlüler bile bunu rahaaat rahat çiğneyebilir.

Pekin ördeği yediğimiz masa kocamandı ve yusyuvarlaktı. Baktım, ördek teee karşıdan el sallıyor. El sallamakla kalmıyor, bir de fettan fettan göz kırparak gülümsüyor. Tam “Nasıl etsem, nasıl uzansam” diye düşünmeye çalışırken bir de fark ettim ki masanın tablası dönüyormuş. Zaten çepeçevre bilumum ana yemekler, baba yemekler, emmi-dayı, nene-dede yemekler sıralanmış. İçimden, sefer sonu kaleye hücuma kalkışan yeniçeri neferi gibi “Ya Settar, Ya Cebbar, Ya Allah!..” diye haykırdım. Tablayı nasıl çevirmişsem, hikmete bakın, ördek adeta canlanıp uçar gibi geldi, önüme kondu. Hemen göğüse uzandım. Bende göğüs merakı var; kanatlıların göğsü favorimdir.

Elinizin artığı, serpme salatalar ve acayip soslar arasından bana Türkçe gibi gelenler eşliğinde karnımı güzelce doyurdum.

YOK, YOK, SEVİNMEYİN; DAHA BİTMEDİ.

Nurettin Celmeoğlu

4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Adamlar Yaşamlar 8.Bölüm Recai Oktan

Uzun Öykü

Bir yorum var

  1. Nurettin arkadaşım senin Çin yazısını görünce gözlerim parlıyor.Ben böyle gülümseten yazıları seviyorum.Inanin bu yazılarda anlatılanlar hiç unutulmuyor.Simdi sorsa birisi bana Çin Seddi nasıl bir yapıdır diye.Sular seller gibi anlatırım.Gidip görmüş kadar olduk.Tesekkurler.

    4

Bir cevap yazın