Rize İkizdere Taş Ocağı Direnişi Sadi Geyik

RİZE İKİZDEREDE KÖYLÜLERİNİN   TAŞ OCAĞINA DİRENİŞ MÜCADELELERİ  

Rize İkizdere İlçesi Cevizlik köyü köylülerinin sınırlarında bulunan İşkencedere vadisinde açılmak istenen taş ocağına karşı başlatmış oldukları toplu direniş sürüyor.  

Türkiye’de yapılan ihalelerin hemen hemen hepsini paylaşan 5 firmadan bir olan üstlenici, burada da ihaleyi alarak taş ocağını açmak üzere hafriyata başlamış durumda.  

Bir yanda geçimlerinin bu vadiye bağlı olduğunu yüksek sesle dile getiren her yaştan kadın erkek köylüler, öbür tarafta iş makinaları ve elemanlarını devletin koruması için, polis ve jandarma desteği almış bir şirket. Fazladan köylülerin sokağa çıkma yasağına aykırı davrandıkları için para cezası baskısı.  

Cevizlik köyü muhtarının ifadesine göre dünyadaki en seçkin 253 kanyondan 53.sırada bulunan İşkencedere vadisinin birilerine rant kazandırmak üzere yok edilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu nedenle köylüler, “bu vadi bizim geçim kaynağımızdır. Burada asla taş ocağı istemeyiz. Burası elimizden alınırsa biz nereye gideceğiz” diyorlar. Çevre dostu İkizdere Cevizlik köyü köylüleri şöyle haykırıyor;  

-Bu vadi bizim içme suyumuzun kaynağıdır!  

-Burada dünyanın en güzel acı bal denen balları üretiliyor!  

-Hayvanlarımız buradaki meralarda otlatılıyor, onlardan süt alıyoruz!  

-Rize’nin sembolü en güzel çayları burada üretiyoruz!  

-Yaşamamız için gerekli olan her türlü sebze ve meyveyi bu vadiden elde ettiğimiz suyla yetiştiriyoruz!  

-Bu vadinin temiz suları ile çok güzel balıklar üretmekteyiz!  

-Bu vadideki yemyeşil çamların taş ocağının artık ve molozları ile hasar görmesini istemiyoruz.  

Köylüler böyle haykırdıktan sonra sözlerine şöyle devam ediyorlar;  

-Bu vadide nöbete devam ediyoruz,  

-Ölmek var dönmek yok,  

-Bizi isterse dövün,  

-İsterse ceza yazın.  

-Başımız üstünde yeriniz var.  

-Üretime, yatırıma karşı değiliz. Ancak taş ocağı açılacak uygun yerler varken, buraya yapılmasını kabul etmiyoruz.  

Köylülerin haklı direnişlerine çevre köylerden destekler artarak devam ediyor.  

Ben de köylülerimizin atalarımızdan miras aldıkları cennet vatanımızın kendilerine ait parçasını rant uğruna feda etmemek, yapmakta oldukları haklı mücadelelerini içtenlikle destekliyorum. İnşallah kazanırlar ve yurdun diğer köşelerinde çevre mücadelesi yapan kahraman halkımıza örnek olurlar.  

Bakalım ; dediğim dedik çaldığım düdük diyen zihniyetin desteklediği üstlenici firma mı rant uğruna bir çevre harikasını yok edecek? Geçim derdindeki masum köylüler aynı zamanda güzelliği dillere destan vadimizi mi koruyacak ?  

Vatanını ve yeşil çevreyi seven herkesin köylülerimize destek çıkacağına inanmaktayım. Köylüye olan desteğimiz; adaletten, doğru olandan, yeşil ve çevrenin korunmasından, emekçi yoksul köylüden yana olan vicdanlarımızı rahatlatacaktır.  

Toplumdaki “doğru olanın farkındalığının ” oranını artıracak, köylümüzün arkasındaki kamuoyu baskısı daha da çoğalacaktır. 

Sadi Geyik

6

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Datça Demokrasi Evi Açıldı Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Haber

3 Yorumlar

 1. SİBEL KARAGÖZ

  Doğa güzelliklerimizi rant uğruna heba ettik bilmiyorum insan kendi kendine ciğerini baltalıyor. Taş taş üstüne koydukça nefesimiz kesiliyor, kuraklaşıyoruz. Su kaynaklarımız tükeniyor. Denizlerimiz kirleniyor ama hala rant peşindeyiz. Anlamak mümkün degil….
  Kutluyorum daha çok yazın diledim..,.

  0
 2. Rize Ikizdere halkının yanındayız. Doğasını canı pahasına komutanların direnişlerini selamlıyorum.

  0
 3. Hay maşallah! Abi arka arkaya iki güzel yazı. Kutluyorum. Köylüleri destekliyorum. Umarım direnişlerine %80 oranında oy verdikleri AKP iktidarı kayıtsız kalmaz(?).

  1

Bir cevap yazın