Ruh Göçü (Reenkarnasyon) – Yazı: Halil Naci Ergölen

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” adlı türküsünü dinliyordum. Çok güzel, duygulandırıcı bir türkü. Dinlemenizi öneririm. Diyordu ki:
“İnsan ölür ama uruhu ölmez.
Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz
Dünya senin vatanın mı yurdun mu?”
*
Birden aklıma ruh göçü geldi. Ruh göçüne inanır mısınız?
Sizin de başınıza geldi mi bilmem. Son yıllarda olmasa bile çocukluk ve gençlik yıllarımda birçok kez başıma geldi: Yaşadığım veya okuduğum kitaptaki bir olayı, çok çok önceleri yaşamış gibi olurum. İlk defa gördüğüm birini yıllar önce tanıdığım hissine kapılırım. Sanki bir tekrar gibi gelir bana. O anda tüylerim diken diken olur.


Reenkarnasyon, yani ruh göçü, Doğu felsefelerine göre, ruh ölümsüzmüş ve mükemmelliğe ulaşıp maddeden kurtulana kadar, bir bedenden diğerine geçermiş. Bu ilginç durum, ruh göçü hep aklımı kurcalamıştır.
*
Nerede okuduğumu anımsamıyorum; bir ermiş, yakınlarından birine, üç güne kadar öleceğini ve yakın köylerden birinde kara bir köpek yavrusu olarak dünyaya geleceğini söylüyor. Onu bulup bir-iki gün içinde öldürmesini tembihliyor. Ölen köpek yavrusu yerine tekrar bir insan olarak dünyaya geleceğini belirtiyor.


Zaman zaman ilgi çekmek için basın yayın organlarında haber olur. “Resmi Kayıtlara Geçmiş Olaylar!” diye başlık atılır:
**Barış Manço, küçük bir çocuk olarak dünyaya döndü, sanatçının her şeyini biliyor…
**ABD’nin Ohio eyaletinde yaşayan beş yaşındaki Luke Ruehlman adındaki bir çocuğun iddiaları: “Eskiden Pam adında bir kadındım. Yangında öldüm.” Gerçekten bu isimde bir kadının 22 yıl önce yangında öldüğü ortaya çıktı. “Ben bir kadınken, siyah saçlarım vardı ve küpe takıyordum. Ama ben öldüm, cennete gittim ve Tanrı’yı gördüm. Tanrı beni geri yolladı. Uyandığımda bir bebektim.” diyordu.


1918-2007 yılları arasında yaşayan Stevenson, 1987’de geçmiş hayatlarını hatırlayan, reenkarnasyonun kanıtı gibi duran çocuklar üzerine bir kitap yazmış. “20 Örnek Reenkarnasyon Vakası” kitabında Adana’da yaşayan Adnan Kelleci’nin “Kore Savaşı’nda şehit düşen bir Türk askeriydim.” diye önceki yaşamını ve öldüğü zamanı anlattığı olay da yer alıyor.
*
Ruhun göçü kavramı birçok dinde, farklı inanışta kendine yer bulmuştur. Özellikle Hatay, Adana ve Mersin’de Nusayriler arasında çok sayıda, oldukça şaşırtıcı reenkarnasyon olguları gözlemlenmiş. Anadolu’nun diğer bölgelerinin aksine Nusayriler çocuklarının konuşmaya başladıktan sonra anlattıklarına kulak verirler, inanırlar, çocuğun konuşmasına izin verirlermiş.
*
Şayet ruh göçü varsa, tüm dostlarımın, yüreği güzel, iyi insanlar olarak dünyaya dönmeleri dileğiyle…
Hoş kalın, hoşça kalın.

20.03.2021
Halil Naci Ergölen

4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Datça Demokrasi Evi Açıldı Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Haber

3 Yorumlar

 1. Naciye Aktaş Koçak

  Ruh göcü ile ilgili filmler seyrettik gerçekten ruh var mı bilmiyorum ama keşke diyorum dünyayı cehenneme çeviren bütün kötü insanlar lütfen iyi insanlar olarak göç etsinler yeniden😊
  Kaleminize yüreğinize sağlık👍👍

  2
 2. Ilginç.Bu konuda bazı yazılar ben de okumuştum.Bilimsel olarak açıklanmadığı için inanmıyorum.

  2
 3. Kaleminize,yüreğinizesağlık.

  2

Bir cevap yazın