Sağlık ve Hekimlik Satılık Mal Değildir NOKTA

“Sağlık ve hekimlik alınır satılır bir meta olabilir mi?” Bu soruyu kim okursa okusun önce dudak büküp, sonra ne demek istendiğini anlamaya çalışırlar ve son tahlilde, “sağlık meta olabilir mi? Elbet olamaz” derler.

Ne yazık ki, sadece Türkiye’de değil çoğu ülkede, “Hekimlik ve Sağlık”, Küresel Kapitalizmin isteği doğrultusunda META haline dönüştürülmüş durumda. Bu durumdalık, İnsanın doğuştan gelen haklarından “Yaşam Hakkı”na ve onunla eşleşmiş SAĞLIK hakkına düpedüz saldırıdır.

*

Konuları size aktarırken, Anadolumuzun güzelim türkülerinden dem vurup, anımsatmaya çalışırız. Bazen türkü ile başlamadığım yazılar olduğunda dostlarım beni hemen uyararak, “ne yapıyorsun kardeşim, türküsüz bir yazı, tadı tuzu, yağı olmayan yemek gibidir. Sakın türkülerimizi ihmal etme” diye uyarıyorlar. Ben de bugünkü yazıma,  Muazzez Türüng ustamızdan alınan güzelim bir Artvin-Şavşat türkümüzü anımsatarak devam ediyorum yazmaya:

 

“Çift Jandarma Geliyor(loy)

Kaymakam Konağı’ndan

Fiske vursam (loy) kan damlar

Gırmızı yanağından”

Daha önceki bir yazımda “Sağlık ve Neoliberalizm” sözcüklerinin yazılmasının bile ne kadar çirkin durduğunu vurgulamıştım. Küresel Kapitalizmin en önemli artı değer üreten alanlarından birisi ve birincisi “Silah Ticareti” ise diğeri de  “İlaç ve Sağlık Endüstrisi” olup, içinde yaşadığımız süreçte sağlık ticaretinin giderek nasıl olumsuz çizgide olduğunu belgelemektedir.

Yaşamsal ve evrensel olan AŞI ÜRETİMİNİN bile, kamusal alandan ayrılıp, gerici, ilkel ve yozlaşmış bir kavram olan AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ MASKESİ’ni takarak karşımıza çıktığını hep beraber görmekteyiz.. Covid-19 Enfeksiyonu’nu önlemek amacıyla üretilen aşıların çoğu, üretici firmaların bizzat kendi ülkelerinde, geri kalanının da diğer zengin kapitalist ülkelere dağıtıldığını haber kaynaklarından  üzülerek öğrenmekteyiz. Güya yoksul ülkeler de aşı alsın diye EU ve WHO tarafından kurulmasına öncülük edilen, Türkiye’nin üye olmadığı, şu an 180 ülkenin üye olduğu “Uluslararası Aşı Dağıtım Örgütlenmesi” olan COVAX düne kadar işlevsiz olmasına rağmen, aldığımız son dakika  haberine göre ve yoğun kamuoyu baskısı neticesinde, yoksul 44 Afrika ülkesine aşı göndermiş olup, 32 ülkede aşılama işlemine başlamış. Afrika’da 4 milyondan fazla olgu sayısı olup, 100 binden fazla kişinin Covid-19 enfeksiyonu nedeni ile kaybedildiğini hatırlatmakta yarar var..

*

YORUM VE ÖNERİLER:

KÜRESEL KAPİTALİST SÜREÇ; İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ  PANDEMİ ORTAMINDA BİLE DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE GÖZLE GÖRÜNÜR BİÇİMDE, SAĞLIĞI TAMAMEN ALINIR SATILIR BIR ALAN HALİNE GETİREREK, HEKİMLİĞİ DE GİDEREK METALAŞTIRMA YOLUNA SOKMUŞTUR. DIŞA BAĞIMLI, AZ GELİŞMİŞ,FEODALİZMİ TASFİYE EDEMEMİŞ BİZİM GİBİ ÜLKELERDE BU TABLO DAHA DA BELİRGİNDİR.

ÇÖZÜM; DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE HEKİMLİK İLE SAĞLIĞI BİRAN ÖNCE DEV İLAÇ FİRMALARIN DENETİMİNDEN KURTARMAK YANİ KAMULAŞTIRMAKTIR. AKLIMIZI VE BAŞIMIZI BİRAN ÖNCE DEVŞİRELİM..NE DERSİNİZ?

*

Sözümüzü güzelim Türkümüz ile bitirelim..

“Zeytin Yaprağı Yeşil(Ley)

Altında Gayfe Bişür

Benden Sana Yâr Olmaz(,Ley)

Get Aklın Başan devşir”

Sevgilerimle..

Uzman Doktor Mustafa Torun

(Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, TTB Kurultay Delegesi)

4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Vampirler ve İnsanlar Hüseyin İçen

Sinema

Bir yorum var

  1. Hatice Altunay

    Yazınız türkülerimizle bir bütünlük içinde olması nedeniyle beni gülümsetti. Kaleminiz daim olsun.

    2

Bir cevap yazın