Sonbahar Kore’de Festival Mevsimidir Harika Ören

         Güney Kore’de sonbahar; Uluslararası Havai Fişek Festivali, Seul Fener Festivali gibi farklı etkinliklerle bir başka yaşanır. Ülkede festivaller, sonbaharın doğal güzelliklerinin çeşitli kültür-sanat ve eğlence yelpazesinin çeşitliliğiyle doyasıya yaşanabilecek, unutulmayacak  güz programlarına ev sahipliği yapıyor.

        Her sonbaharda Seul’de  şehrin tamamını aydınlatan binlerce ziyaretçinin sabırsızlıkla beklediği muhteşem bir havai fişek gösterisi, lazer gösterileri ve sahne performanslarıyla izleyen herkes için unutulmaz eşsiz bir şölene dönüşüyor.

        Başkent Seul’un kalbinde yer alan Cheonggye Çayı üzerinde gerçekleştirilen Fener Festivali  heyecanla bekleniyor. Yabancı turistler seyahatlerini  özellikle festival tarihlerine göre ayarlıyorlar. Çünkü  yaşam boyunca bir kez yaşanabilecek güzelliklere  şahit olacaklarını biliyorlar. Festival boyunca rengarenk, ışıltılı bir görsel şölene tanıklık ederken; insanlar  kendi dilek fenerlerini  yapıyor, yeni yıl dileklerini sarı-turuncu ışıklar saçan fenerleriyle gökyüzünün derinliklerine yolluyorlar.

         Kore,  Busan Uluslararası Film Festivali, Bucheon Uluslararası Fantastik Filmler Festivali, Jeonju Uluslararası Film Festivali gibi önemli film festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Asya Kıtası’nda düzenlenen  ve Ortadoğu’nun en büyük  film festivali olarak dikkat çeken Busan Uluslararası Film Festivali’nde  film severleri ödüllü filmlerle ve  sevilen ünlü oyuncularla buluşturuyor

           Özgün ve çarpıcı konularıyla övgü toplayan bazı Kore filmlerinin Hollywood tarafından yeniden çekildiğini;  Güney Kore sinemasının  en iyi film dahil 4 dalda Oscar Ödülü kazanan ve  en iyi film dalında ödül alan, aynı zamanda  yabancı dilde ilk film olan Parazit (2019) filminin gösterdiği başarıyla bir kez daha dikkatleri üstüne çektiğini hatırlayalım. Ülke, son yıllarda uzun metraj filmleriyle dünya çapında ilgi çekiyor. İzleniyor.

        Modern ile gelenekselin bir potada harmanlandığı, dünyanın neredeyse hiçbir yerinde benzeri olmayan doğal güzelliklerin yanı sıra lezzetli mutfağı, farklı kültürü, sanat ve eğlence hayatıyla Güney Kore, ziyaretçilerin unutulmaz deneyimleri bir arada yaşayabileceği ender bir çeşitlilik sunuyor.

        Kore eğlence sektörü, özellikle son yirmi yılda gösterdiği büyük atılımlarla uluslararası arenada adından sıkça söz ettiriyor. 21.Yy’ın başlarında yükselerek  Hallyu (Kore Dalgası) adı verilen bu gelişme Kore’yi önce Asya’da ardından da tüm dünyada popüler kültür ve eğlence sektörünün önemli ülkelerinden biri yapıyor. Öyle ki; TV dizisi, film ve müziğini kapsayan alanlar Kore ekonomisine hatırı sayılır katkısıyla Kore Dalgası’nın dünya çapında 2000’e yakın fan kulübü ve aktif takipçisiyle; Türkiye’deki fanlarının sayısının da 150.000 civarında olduğu biliniyor.

        Pirinç ve pirinç mamullerinin, soyanın, deniz ürünlerinin yeri ayrı olmakla birlikte; Kore mutfağı tahıllardan sebzelere, bakliyattan deniz ürünlerine kadar geniş bir yelpazede zengin menüler sunuyor. Baharatlar ve sosların kullanımıyla lezzetlenen haşlama-buharda pişirme gibi tekniklerin sıklıkla kullanıldığı Kore yemeklerinde çiğ deniz ürünlerini tüketmek mümkün.

         Küreselleşen dünyada modern hayatın gereklilikleri Kore’deki gıda sektörünü de etkilemekte;  geleneksel Kore yemekleri yapan restoranlara dünya mutfağını temsil eden restoranlar ve tabi ki fastfood restoranları da ekleniyor.

          Festivallerde eğlenirken, Bibimbap, Tteokbokki, Bulgogi yemeden; yakju içmeden, evlerde demlendirilen Kore pirinç şarabı Makgeolli’nin tadına bakmadan geçip gitmeyin sakın. Bir de % 18-23 oranında alkol içeren sadece Güney Kore’de bulabileceğiniz dünyanın en popüler likörü Soju’yu  Anju’larla tüketmeye bayılacağınızdan eminim.

           Tüm Dünya ülkeleri gibi Güney Kore’de  pandemi sonrasında turizme ağırlık veriyor. İki seneye yakın, uçakla seyahatlerin mecbur olmadıkça yapılmadığı, insanların kalabalık ortamlarda bulunmaktan sakındığı bir süreç yaşadık.  Aşılar ve korunaklı yaşamayı öğrenerek, gerekli önlemlerin alındığı alanlarda faal olmak zamanı geldi gibi görünüyor.

           Kore’nin farklı kültürünü deneyimlemek,  büyük coşkunun yaşandığı festival ve sanat etkinlerinin bir parçası olmak ve eşsiz doğasında huzur veren atmosferini yaşamak isterseniz Kore kültürüne heyecan verici bir yolculuğu seyahat listenizin başına ekleyebilirsiniz.  

           Tabi, aşı-hijyen-mesafe üçlüsünü unutmadan…

         Uzakdoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan Kore Cumhuriyet’ini ziyaret etmek, anılarınızda özel bir yer oluşturacak.

          Harika Ören

          Kocaeli/İzmit    23 Ekim 2021  

1

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın