Sosyal Bir Proje Olarak Yazı Dükkanı Şerif Kaya

Sosyal Bir Proje Olarak Yazı Dükkanı Şerif Kaya

Sosyal Bir Proje Olarak Yazı Dükkanı Şerif Kaya

Bir dostun önerisi girdiğim YAZI DÜKKANI AKADEMİK ETKİNLİKLER projesi beni çok heyecanlandırdı. Çünkü, yıllardır olması gereken, bu ülkenin aydınlarının çok önceden başlatmaları gereken, bir proje idi. Yılların birikimini, yaşanmışlıklarından edindiği deneyimi bu yolda kullanan bir kişiye ancak saygı duyulurdu ve ona omuz verilirdi. Öyle yaptım, beraber olduğumu bildirdim.

Adana’daki toplantıda, “Bu ülkenin geleceğini, bugüne değin içi demokrasi ve insan hakları ile doldurulamamış cumhuriyeti, cumhuriyetin koruyuculuğunu, demokrasilerde hiç olmayan, askere devredip masalarda ilericilik taslayanların kendinden başkalarını küçümseyen ve öteleyenlerin ülkeyi getirdikleri son durum ortadadır.” demiştim. Ben hala o noktada duruyorum üzülerek görüyorum ki değişen bir şey yok. Tarif ettiğim hastalıklı kişiler duruyor ve bu duruşlar hala devam ediyor.

Sosyal Bir Proje Olarak Yazı Dükkanı Şerif Kaya

Aydınlık bir ülke için, “bir mum da olsa yakarım.” düşüncemi ve gerici yobaz zihniyete karşı ülkenin aydınlanmasına katkı sunan herkesin demokrasi saflarında birleşmelerini her yazım ve yorumumda belirttim. Hiç gizli bir “ajandam” olmadı. İnsanların; etnisitelerine, mezheplerini, cinsiyetlerine göre ön yargılarla yaklaşanları üzülerek seyrettim. Kişisel egolarını ve üsten bakan ayrıştırıcı söylemlerini ve bu söylemlerini her platformda yansıtmaktan çekinmeyen insanları da yadırgadım. Bu rahatsız kişileri açıktan eleştirip YAZI DÜKKANI’nın huzurunu bozacak davranışlardan uzak durdum.

*

Recai OKTAN bu oluşumun (YAZI DÜKKANI) mimarıdır. Plan ve projeyi yaparak ve tüm yaşamsal deneyimini kullanarak oluşturduğu bu oluşum onun diktiği bir FİDANDIR. Bu fidanın büyüyüp serpilmesi ve meyve vermesi onun en büyük hayalidir. Bu hayalini gerçekleştirmek için bugüne değin kazandığı manevi değerlerini bu yolda harcamak ve gayret göstermek en doğal hakkıdır. Doğru yaptıklarını yanında bazı yanlışları da olduysa o da yanlışlarının hesabını kendine verir bu sadece onun sorunudur.

Sosyal Bir Proje Olarak Yazı Dükkanı Şerif Kaya

YAZI DÜKKANI çatısı altında toplananların bundan sonra da yapacakları tek şey vardır. Ya Recai Oktan’ın bu projesine “el vermek” ya da “elveda” demek. Yani tercih kendilerinindir. Yoksa el vermeyenlere de; ”Gölge etmeyin başka ihsan istemez!” demektir. Çünkü burası ne Atatürk’ün adını siper edip Büyük Turan’ı hayal edenlerin yeridir ne de Büyük Kürdistan hayal edenlerin yeridir. Söz ettiğim hayalleri kuranların amaçlarına uygun sayfa ve oluşumlar vardır. Oralara gitsinler ve hayallerinin peşine oralarda koşsunlar. Yoksa “insani” davranış gösterip bu oluşuma zarar vermesinler.

*

Bir ömür birikimini bu yolla koyan benim BİLGE İNSAN olarak gördüğüm Recai Oktan’ı kimse kişisel egolarına alet etmesin. Egolarını tatmin için YAZI DÜKKANI’nı kullananlardan kurtulalım derken, pusuya yatmış kurt gibi ortaya çıkan diğer ego sahiplerine de yol vermemek gerekir. Bu öteleyici tavırlar, oluşumun içinde başka olası ego sahiplerinin de rahatsızlıklarını körükleyici etki yapmıştır.

*

YAZI DÜKKANI sosyal medya organları (Facebook, Web sayfası, youtube kanalı) siyasi organlar değildir SOSYAL BİR PROJENİN sosyal medya organlarıdır. Burayı 1912’lerdeki bazı medya organları, dergileri gibi kullanıp ırkçılık yapmaya kalkışanların, bölücü yayın organları gibi yayın yapıp bölücülük yapmak isteyenlerin ortamı değildir. Demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla uygulanan bir ülke için yola çıkanların bu proje ile “BİR MUM YAKTIKLARI” ortamdır.

Buradaki herkesin görevi bu mumları” ışık topuna” dönüştürmektir. BİLGE İNSAN’a destek olmaktır. Dedikodu ve sataşma zayıf insanların işidir. Dedikodu ve karalamalara inanmamaktır.

Yazı Dükkanı ailesi ile bu ortak paydada birlikte olma dileklerimle…

ŞERİF KAYA- ÇEŞME

ŞERİF KAYA
İzlemek için
ŞERİF KAYA son yazıları (Hepsini Gör)

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Babalar Günü Nurettin Şenol

Babalar Günü Nurettin Şenol

Deneme

Bir yorum var

  1. Elinize sağlık Şerif arkadaş.Icinde bulunduğumuz durumu çok güzel irdelemiş,size yakışır cümlelerle özele değil genel olarak Yazı Dükkanındaki herkese mesajlarınızı vermişsiniz.Aynen katılıyorum.Bu ülkenin değerleri hepimizindir.Din,dil,ırk,cinsiyet ayrımı gözetmeden bir amaç etrafında toplanmış kişileriz.Ortak yönümüz yazmayı,okumayı sevmemiz laik,demokratik,insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir ülkede yaşama isteğimizdir.Bu yolda yapılan çalışmalara el vererek kardeşçe yaşamın ortamını oluşturmalıyız.Tekrar emeğinize sağlık diyorum.

    0

Bir cevap yazın