“Kazmaya uygun sap olmak kadar bazen sapa uygun kazma olmak da işe yarayabilir.”

(Can Kuraklığı Kitabımın 31.sayfasından)  

8 Mart 2021, Yazı Dükkanı çatısı altında, “KADIN VE ERKEK FARKLIDIR AMA EŞİTTİR” genellemesinden yola çıkarak, gösterişten, varsıllıktan ve bencillikten uzak, her konuda birlikte üretip, birlikte tüketerek, Dünyanın kültürüne, sanatına, eğitimine katkı koymak… olanaksızlıklar içindeki lise ve üniversite öğrencilerine çözüm üretip, destek sağlamak… evrensel değerleri, yeniden çıkarmamak üzere kuşanmak… kitap, fotoğraf, resim, karikatür alanlarındaki yayıncılık ve dağıtımcılık adına adaletli, hakkaniyetli seçenekler üretmek… yazmayı ve okumayı sevdirmek… içindeki yazarı ve okuru keşfedememişlere yol gösterici olmak ve daha yığınla projeleri, çatısı altında gerçekleştiriyoruz.

Böylesine haklı, iddialı, 3 kuşağı (gelecek 100 yılı) kucaklayan projenin yaşama geçirilmesi, ortak enerjimizin, güven ve gönüllülük temelinden sapmadan, sanal anlamda DEV BARAJ’da toplanmasıyla olasıdır. Kaçamak davranmak, sorumluluk almamak, soruna çözüm üretmemek,  gönüllülüğü ve önkoşulsuz hizmeti sevmemek, topluluğun enerjisi heba etmek, sürekli yakınmak bize göre olmamalı.

Bu bağlamda bütünü oluşturan her birimizin enerjisini, zamanını ve parasını boşa harcamamakla yükümlüyüz.

Gösterişten, varsıllıktan ve bencillikten uzak, her konuda birlikte üretip, birlikte tüketerek, aramızda bulunan, kendi alanlarında başarılı olup, yükselenlere omuz vererek, sürdürülebilir çalışmalar yapmalıyız.

Yazı Dükkânı ve bileşenlerinin her kademesindeki gönüllülük esasına göre belirlenen görevlere aday olanlar, birliğimizin güven çıtasının sürekli yüksekte kalması için çaba göstermelidir.

Büyük ailemizin “ince elenip, sık dokunan” tasarımlarına katılım, gündemimizin ilk sıralarında yer almalıdır.

Örneğin; (salgın bütünüyle sona erdiğinde) etkinliklerimiz, seyahatlerimiz ve yemekli buluşmalarımız olacaktır.

Birliğimiz adına her yıl düzenlenecek etkinliklerinde, ulusal ve uluslararası ödüller verilecektir.

Karşılıksız eğitim desteği vereceği öğrencilerimizin, büyük ailemizin parçası olması sağlanacaktır.

Birliğimizdeki arkadaşlarımızın beraberlerinde getirecekleri 11-15 yaş grubundan çocuklar ve gençler,  Birliğimizin düzenleyeceği etkinliklerinden (yabancı dil, müzik aletleri çalma becerisi eğitimi, briç-satranç kursları, tiyatro-sinema gösterileri gibi) hiç bir bedel ödemeden yararlanacaklardır.

Birliğimiz,, büyükanne-büyükbaba, anne-baba ve torun düzleminde 3 kuşağa hizmet verecek projeleri önde tutacaktır.

Bütün tasarımlarımızın, çalışmalarımızın, “Ken Blanchart’ın, “Etkili değişim, insanlara uygulanmaz, insanlarla birlikte gerçekleştirilir” sözüne uygun başlatılacak, birlikte gerçekleştireceğimiz ve giderek yükselecek Türkiye’ye ve dünyaya, çok değerli onlarca yılı yitirten popüler kültüre karşı panzehir olması için de görevimizi eksiksiz, kusursuz yerine getireceğiz.

ROLÜMÜZ, GÖREVLERİMİZ

Önümüzün bilimin aydınlığıyla güvenli; sağımız solumuz çağdaş eğitimin doğru yolunda; her yanımız kültür, sanat, edebiyat ve sporun verdiği güçle yüklü.(R.O.)  

DÜN/BUGÜN/YARIN/

Dün: 7 Mart, Bugün: 8 Mart, Yarın: 9 Mart.

Bunca yaşanmış yıllarımın nice benzer dünleri, bugünleri ve yarınları var. Dünya için yaptıkları yalnızca yan gelip yatmak ve bulundukları her yeri kirletmek olan eylemsizlerle, dünyanın her anlamda temiz kalması için en azından kapısının önünü temizleyen eylemcilerin yaşam biçimlerindeki çelişkileri izleye izleye büyüyüp duruyorum.

Bulundukları her yeri güçlerine güç, varsıllıklarına varsıllık katmak uğruna; erkeklik, dindarlık, milliyetçilik, kafatasçılık gibi bahane üreterek kirletenlerin karşısında güçlü cephe oluşturmanın, önce bir araya gelmek, basit nedenlerle bölünmemekten geçtiğini öğrendim.

Konuşmak denli dinlemenin, yakınmak denli çözüm üretmenin gerekliliğini öğrendim.

Yazı Dükkânı ve bileşenleri eksenindeki çalışmalarımızı, bazı dostlara şaka gibi gelen 100 yıllık sürece yayma çabam,  toplam tasarımlarımın olmazsa olmazlarındandır.

Daha başlarken, dostlara söyleyeceklerim var: dünden ders almayı, bugünü algılamayı, yarını öngörmeliyiz. Siyasi parti değiliz. Ciddi biçimde “Dünyanın sanatına, kültürüne, eğitime katkı koyacak, destek verecek” birliğin önemli parçalarıyız. Kültür, sanat ve eğitim çalışmalarında, hiçbir rehberimiz, modelimiz, yolunu izleyeceğimiz akım yok. Bizim birleşerek yükselen gücümüz ve ortak aklımız, kendini yenileyerek yükselen enerjimiz, rehberimiz, modelimiz, izleyeceğimiz akım olacaktır.

Yazı Dükkânı sayfamız bugüne değin, toparlanma, tanışma, anlaşma sürecini yaşadı.
Artık yutup kanalımız ve web sayfamız da var. Birlikte üretmek zorunda olduğumuz büyük bir kaynağın (enerjinin) boşa aktığını görüyoruz. Boşa akan kaynaktan değer yaratma yolunun, birlikteliğimizi önemsemek, birbirimize güvenmek, ortak adımızı, ortak adımızın şem-siyesi altında gerçekleştirdiklerimizi, çevremizde yaygınlaştırmaktan geçeceğini bilmeliyiz.  

Uygulanan duruma baktığımızda, yazanlarımızın, okuyanlarımızın, video ve benzer konularda uğraş verenlerin büyük bölümüne ilgisiz kaldığımız, sayfamıza ve hedeflerimize sahiplenme (aidiyet) gereksinimimizi yeterince anlatamadığımız ortaya çıkıyor. 

Bu konularda kusuru da sorumluluğu da üstleniyorum. Amaçlarımızı, hedeflerimizi gerçek anlamlarıyla paylaşmakta eksik kalmış olmalıyım. O halde gelin, birlikte her konuyu yeniden değerlendirelim, şekillendirelim, uygulamaya koyalım.

9 Mart 2021’den başlayarak, “örgütlülük, gönüllülük ve karşılıksız katılımcılık” ekseninde sahiplenme duygusu en yüksek kurumsallaşma dönemini başlatalım. Daha özenli sunumlar, söyleşiler, toplantılar, basılı ve kalıcı yayınların yanı sıra; gençlere burs ve konaklama yeri temini, gereksinim duyan yazar ve okurlara eğitim ya da maddi destek, bölgesel kitaplık – sahaf mekanlarımızı, buluşma ve çalışma merkezlerine dönüştürmek, eğitim amaçlı çalıştaylar düzenlemek, ticari amaçlı projeler gerçekleştirmek gibi tasarımlarımız kalıcı biçimde yaşama geçirelim.  

Bunları birlikte başaracağız? Yazı Dükkânı ve bileşenlerinin çalışmalarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da seve seve destek verenlerle el ele, kol kola yürüyerek başaracağız. Gelecek için sadece laf salatası,  ümit yumağı değil, gerçek değerler üreteceğiz.  

Kurumsallaşmak ve gönüllü olarak “candan” olma koşuluyla, günde 1 lira katkı koyacak arkadaşlarla yürüyeceğiz. Bu her daim hedefimizdir.  Birleşik gücümüz, dokunacağı her aile bireyi ve yakınları için değerler, her projede pozitif sonuçları olan gerçeklikler üretecektir.  

Ben ailemin her bireyine yüzde yüz inanıyorum, görev alanlara güveniyorum, Yazı Dükkânı ve bileşenlerinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hak ettiği yeri, hak ettiği dönemde alacağını biliyorum.  

İçten Sevgilerimle  

Recai OKTAN

Yazı Dükkânı ve Bileşenleri Kurucu Başkanı