YAZARLARIMIZ

1

 • ARZU AYTAN

  ARZU AYTAN

  1991 yılında Adana’da doğdu. İlkokul yıllarından beri okumak, yaşamının başrolündeydi. Özellikle Rus ve Fransız yazınına ilgi duyan Aytan, daha sonraları mücadele sınıfında olmasının da etkisiyle, yazmaya odaklandı. Özellikle çevre gözlemleriyle, en bunalımlı insanların ruh hallerini betimleyerek öyküler yazmaya başladı. Öykülerindeki gerçekçilik dikkat çekicidir.
 • AYSEL MENTEŞ

  AYSEL MENTEŞ

  1968 Denizli/Çivril doğumluyum. Şu an Denizli merkezde ikamet etmekteyim Orta okul mezunuyum. Bir erkek evladım var. Aksak Hayat ve Yüzleşme adlı iki kitabım var. Henüz kitaplaşmamış şiir, öykü, deneme yazıları üzerine çalışıyorum. Kendime ait küçük bir çay ve tost solunu işletiyorum.
 • ATİLLA YÜCEAK

  ATİLLA YÜCEAK

  Aktivist, şiir emekçisiyim! 1957 yılında Ardahan-Çıldır ilçesinde dünyaya gelmişim. İlk ve ota okulu Kars’ta, Lise yıllarım; 1.ci sınıfı Kars Alpaslan lisesinde, diğer sınıfları Bolu merkez ve ilçelerinde, İzmit lisesinde sürgün hayatı yaşayarak Muğla Turgut reis lisesinden mezun oldum. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Kamu yönetiminde okurken; Maraş katliamına karşı halkın tepkisini örgütleyen olarak tutuklanıp Muğla Cezaevi’nde yattım. 12 Eylül Faşist darbe döneminin gazabına uğratılan gençlerden biri olarak İzmir Şirinyer, İstanbul Kabakoz ve Metris askeri cezaevlerinde uzun süre tutuklu kaldıktan sonra engellenen eğitim hayatımın sonlanmasıyla, yaşam mücadelesine bir emekçi olarak devam ettim. Şiire gönül veren; yerel ve ulusal gazetelerde yazılar ve şiirler yazarak emek dünyasına ve mücadelesine katkı sunmaya çalışıyorum. Düzene ve sisteme muhalif, bir garip kel şiir emekçisi olarak; Haziran-Gezi direnişiyle birlikte bu güne kadar sayısız kez sabaha karşı evimiz basılarak gözaltına alındım. İlk şiir kitabım; ATİLLA YÜCEAK 68’den Günümüze. Haziran Direnişinde Aşk, gerek ilk baskısını yapan yayınevi daha sonra da başka yayınevleri tarafından sayısız olarak korsan baskısı yapılarak emek sömürüsüne uğratıldım. Bu mücadele sırasında iki kez ceza aldım. 2 ci şiir kitabım; Aşk Örgütlenmektir! yeni çıktı. Evliyim, yaşama bağlılık nedenim olan iki+bir güzel evlat sahibiyim.
 • Ayten Atikaslan

  Ayten Atikaslan

  8 Ocak'ta Adana Seyhan ilçesinde doğup büyümüşüm. Şehrimizin gözde okullarından Adana Kız Lisesi mezunuyum. [orta ve lise] Çukurova Elektrik Şirketinde uzun yıllar çalıştım ancak kızımın okul çağı gelince işten ayrılmak durumunda kaldım. Eşim ve işletmeci bekar oğlumla birlikte yaşamımı sürdürüyorum. Büyük kızım İşletme mezunu, küçük kızım öğretmen, evliler, dört torunum var. Şiir yazmaya orta ve lise çağlarımda başladım. iş hayatı, evlilik derken şiir yazmaya ara verdim ancak torunlarım olunca onlar için tekrar yazmaya başladım. Yaz aylarında çıkarabilmeyi düşündüğüm şiir kitabımın hazırlığı içindeyim. Çocukluk yıllarımda ve devamında olmak üzere yayla anılarımı yazmaya başladım, anılarımı henüz hiç bir grupta paylaşmadım. Yazı Dükkanı Akademi grubumuzun içinde olmaktan gurur ve onur duymaktayım. Paylaşılan yazı ve şiirleri zevkle sonuna kadar okuyup yorum yapmaya çalışıyorum. Selam, sevgi ve saygılarımla.
 • Bedriye Çakıcı Canbaz

  Bedriye Çakıcı Canbaz

  17 Şubat 1956 tarihinde Aydın /Söke doğumluyum. Hemşire idim. Şu an emekliyim. Okul yıllarımda okul gazetesinde şiirlerim ve köşe yazılarım çıkardı. Pandemiyle birlikte, bende var olan bu özelliğim depreşti. Yazı dükkanıyla tanıştıktan sonra öğretmenlerimin teşvikiyle öykü demelerim oldu. Birinci öykümün beğenilmesiyle, bu yöne doğru kendimi geliştirmeye karar verdim. Şiir yazmak asla vazgeçemediğim hobilerim arasındadır. Yazı Dükkanı ile birlikte her şeyin daha güzel olacağı inancındayım.
 • CAFER KESKİN

  CAFER KESKİN

  Nüfus kağıdımda 1953 yazıyor. Annem hangi yıl, hangi ay ve günde doğduğunu bilmiyor. Dolayısıyla bende. İlk ve ortaokulu Haymana/Ankara'da okudum. M. Rüştü Uzel Kimya Sanat Enstitüsünde 4 yıl parasız yatılı okudum. Sonrasında Gazi Eğitim Enstitüsü ve Lisans tamamlama sürecinden geçtim. Öğretmenlik yıllarımda, sendikal mücadele içinde bulundum. 2003 yılında emekli oldum. Emeklilik sürecinin başlangıcında biraz siyaset yapmak istedim. Beceremedim, bıraktım. Emeklilik hem güzel hem de gönüllü mahpusluğu dayatan Corona nedeniyle içe kapanık. Sağlık diliyorum. Hepimize. Saygılarımla.
 • CANAN E. TEKPINAR

  CANAN E. TEKPINAR

  Ankaralı olup, hep Ankaralı kalanlardanım. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji, Lisans öğrenimimi A.Ü.S.B.F İşletme Bölümü, Yüksek Lisans öğrenimimi B.Ü.İ.B.F’de yaptım. Bu ülkede yaşayan çok kişi gibi benim de ilgi ve yeteneklerim hiç bir zaman öğrenim konumla paralel olmadı. Kendimi bildim bileli hep sanatçı olmak istedim. Müzikte profesyonel icracı olma fırsatını elde edemeyince, dünyada böyle bir kategori mevcutsa, “profesyonel dinleyici” oldum. Ama hâlâ “bir latin band içinde, hiç değilse misafir sanatçı olarak marakas çalamaz mıyım?” diye düşünmekteyim. En son 2019 Nisan ayında gene yıllardır amatörce yazdığım şiir ve denemeleri “Demode Romantik” isimli bir kitapta topladım. Şimdi bakıyorum da, hayatımı tek kelimeyle özetlemek istesem, herhalde bu kelime “amatör” olurdu. Bu kadar her tarafa kol atmayıp, birinde sebat etseydim, profesyonel de olurdum ama o zaman bugünkü ben olamazdım.. Ömür boyu gerek kendi iç dünyamı, gerek etrafımdaki dış dünyayı ve özellikle insan duygu ve davranışlarını gözlemledim. Yazılarım, her biri başka bir şey anlatır gibi görünse de, “amatör” bir psikoloğun, başta kendisi olmak üzere insanları anlama ve anlatma çabasından ibarettir.
 • CANDAN TURAN

  CANDAN TURAN

  1980 İstanbul doğumluyum. Aslen Erzincanlıyım. Orta öğrenimimi Şişli Kaptanpaşa İlköğretim okulu'nda okudum. Lise mezunuyum. Asıl mesleğim Yönetici Asistanlığı olup ayrıca, yirmi yıldır yazdığım şiirlerimi bir arada topladığım " DEVRİM'İN MAVİ YILDIZI " kitabının da yazarıyım. Halen 4 gazetenin köşe yazarlığını yapmaktayım. YAZI DÜKKANI ailesine saygı ve sevgilerimi iletiyorum.
 • CENGİZ ÇETİK

  CENGİZ ÇETİK

  Diyarbakırlıyım. Çeşitli liselerde 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 1996 yılında Karacadağ Dershanesi’ne geçtim. 2015’de (19 yıl sonra) dershanemizinkapanması üzerine, özel okullarda çalıştım. Şu an Diyarbakır Fehmi Aksoy Koleji’nde Türkçe - Edebiyat öğretmenliği yapmaktayım.
 • ESMA UZSOY

  ESMA UZSOY

  5/08/1957 Erzincan doğumluyum. Avusturya'da yaşıyorum. Avusturya vatandaşıyım. 1972 yılında, yaşımı büyüterek yurt dışına çıktım. Eğitimimi dışarıdan tamamladım. Eğitim Fakültesi birinci sınıftan terkim. yayınlanmış iki roman, bir şiir kitabım var. İlk romanımın adı; Giderken Dönüp Baktı. İkinci romanımın adı; Veda. Şiir kitabımın adı; Duygu Yolculuğu. İki oğlum var. Eşimi uzun yıllar önce yitirdim. Yalnız yaşıyorum.
 • Esmeri Alev Ekebaş

  Esmeri Alev Ekebaş

  4 Ocak Eskişehir doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Kendi mesleğimi yapmadım. Datça Havadis gazetesinin muhabirliğini, %82 engelim bulunmasına rağmen gönüllü olarak yapıyorum. ‘Yıldızçölü’ adlı bir şiir kitabım ve “ Küçük Kız Buse” adlı masal kitabım var. TÜM SAN DER Muğla Datça Halkla İlişkiler ve Basın Danışmanıyım. 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nde Engel Tanımayan Objektif Ödülü’nü 13 Mart 2020 günü aldım. Datça Fotoğraf Topluluğu üyesiyim ve 4 karma fotoğraf sergisine katıldım. İstanbul’daki 14. Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali’nde 2 fotoğrafım sergilenmeye değer görüldü. The Great Wild Life Dergisi, Datça Havadis Gazetesi, Die Gazetesi Kadın Aktüel Dergisi’nde yazılarım yayınlanıyor. Bölgemizde ve K.K.T.C. de begeni ile takip edilen Doruk TürkMerkez Haber Platformu yazılarıma yayınlarında yer veriyor. Datça Havadis Gazetesi ve Yarımada Meydan Gazetesi muhabiriyim. Die Gazetesi" n de yazılarım yayınlanıyor. Uluslararası Kültür Sanat Topluluğu ve Sağlık Eko Turizm Derneği üyesiyim. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Derneği üyesiyim.
 • ETHEM ARI

  ETHEM ARI

  11954 ilkbaharının ilk ayının ilk günü, 1 Mart’ta Seyitgazi ilçesine bağlı Sancar köyünde doğmuşum... Okumayı yemek, içmek gibi bir gereksinim olarak görüyorum. Değişik konularda yazıyorum. İnsanları düşündüren, soran, sorgulayan, Türk Aydınlanması yönünde eleştirel yazılar yazmayı yeğliyorum. Kasım 2017 tarihinden beri Yazı Dükkânı sayfasına yazıyorum. Yazı Dükkanı ve Yazı Dükkanı Akademi’de gönüllük temelinde yayınlardan sorumlu olarak görev yapıyorum. Yazı Dükkânı Akademik Etkinlikler Derneği kurucu ve yönetim kurulu üyesiyim. Yazdıklarımla, belleklerde okuma tadı, düşünce dünyalarında kıvılcım olabilmek dileğindeyim.
 • FATMANUR CANER

  FATMANUR CANER

  1959 yılında İskenderun' da doğdum. Ziraat Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı'nda yirmi yıl çalışıp emekli oldum. Kocaeli' de oğlum, gelinim ve biricik torunum Çınar ile yaşamaktayım.
 • FEVZİ KEYİK

  FEVZİ KEYİK

  1950 yılında Bekilli Nahiyesinde doğdum. Alpaslan İlkokulu’nda ilköğrenimimi gördüm. Bekilli Osman Ongan Orta Okulu’ndan1965 yılında mezun olunca; parasız yatılı sınavlarında Nazilli Erkek İlköğretmen Okulu’nu kazanarak, kaydımı yaptırdım, gurbetle tanıştım. 1968 yılında mezun olduktan sonra atandığım köy ilkokulunda bir yıl görev yaptım. Öğretmenliğimin ilk göz ağrısını tatmış oldum. Diyarbakır Eğitlim Enstitüsü Matematik Bölümünü yatılı olarak kazandığımda, görevimden ayrılarak eğitimimi sürdürdüm. 1972’de mezun olunca Malatya Arapkir Lisesi Matematik öğretmenliğine atandım. 1975’te Isparta’da kısa dönem askerliğim sırasında öğretmen okulundan arkadaşlarım ve öğretmenlerim, eğitim enstitüsünden arkadaşlarım ve öğretmenleriyle birlikte olma şansını yakaladım. Çivril İmam Hatip Lisesi’nde 13 yıl Matematik Öğretmenliği görevimi sürdürdüm. 1978’de yuva kurdum. Denizli Merkez Atatürk Ortaokulu’ndaki 10 yıllık görev sonrası 27 yıllık hizmetle emekliye ayrıldım. Sevgili eşim, oğlum, kızım saydığım gelinimle emeklilik günlerimi kitap okuma, yazma… Türk Müziği çalışmaları, yürüyüş etkinlikleriyle doldurmaktayım.
 • FEVZİYE ŞİMDİ

  FEVZİYE ŞİMDİ

  İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul çağlarından itibaren edebiyatın her dalına ilgi duymaya başlayan şair/yazar; şiir, çocuk hikayeleri, öykü, deneme ve masal türünde yapıtlar vermektedir. Evli ve iki çocuk annesi olan şair/yazar, bir Özel Eğitim Kurumunda öğretmen ve müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Şiirleri ve yazıları Şiir Akademisi, Edebiyat Nöbeti, Edebiyat Galerisi, İz Edebiyat, Edebiyat Defteri, Yazı Atölyesi, Yazı Dükkanı, Edebiyat Evi, Yaşam Sanat, Papirüs, Gökkuşağı, Tmolos Edebiyat, Güncel Sanat, Cumba Fanzin, Efece Haber Gazetesi gibi değişik sitelerde ve dergilerde yayınlanmaktadır.
 • FUAT KEYİK

  FUAT KEYİK

  Ailemin 6. ve son çocuğu olarak 5 Mart 1954’de Denizli - Çal'da doğmuşum. İlkokul ve ortaokul eğitimimi memleketim Bekilli'de tamamladım. 1972’de mezun olduğum Nazilli Öğretmen Okulu'ndan sonra; bir yıl Ordu Ünye Bolluk Kabakeşir İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yaptım. Ertesi yıl Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü'ne girdim, 1977 yılında bitirdim ve matematik öğretmeni oldum. Sırasıyla; Sivas-Şarkışla Ortabucak, Denizli-Çal-İsabey ortaokulları ile Denizli Fatih, İzmir Konak 26 Ağustos ve Buca Vali Rahmibey İlköğretim okullarında çalıştıktan sonra, 2004’de emekli oldum. Bir süre de çeşitli dershanelerde görev aldım. Bazı sosyal etkinliklerde; sevgili eşim emekli öğretmen Nevriye ile birlikte görev alarak boş zamanımızı değerlendiriyoruz. Sözgelimi Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü’ne, kuruluşundan bugüne dek katkı koymaya çalıştık. Dağ yürüyüşlerine (Şu sıralar sağlık nedeniyle gidemiyoruz) ve THM koro çalışmalarına da katılıyoruz. Yaşlı Politikaları Derneği (YAPODER) ve Yazı Dükkanı Akademik Etkinlikler Derneği kurucu üyeleriyiz. Emekli olduktan sonra; anılarımı, yaşamımda beni etkileyen kişileri tanıtım ve deneme yazılarımı yazıp Facebook aracılığı ile paylaştım. Sonra birden kendimi Yazı Dükkanı ailesi içinde buldum. Halen kışın Buca’da, yazın Özdere’deki yazlığımızda oturuyoruz. Evli iki oğlumuz var. Ece ve Duru torunlarımızla birlikte mutlu günler geçiriyoruz.
 • GÜLFİDAN TECE

  GÜLFİDAN TECE

  3 Mayıs 1946’da Mersin’in Mezitli İlçesi’nde doğmuşum... Mezitli Viranşehir İlkokulu’nda, Bolu Kız Öğretmen Okulu’nda okuduktan sonra Samsun Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden mezun oldum... Akçadağ Öğretmen Okulu’nda iki yıl öğretmenlik yaptım... İstanbul Sarıyer Ortaokulu ve Mersin Ortaokulu’nda çalıştım... Emekli olduktan sonra Türkmen Koleji’nde, Palmiye Koleji’nde çalıştım... TRT Çukurova Radyosu’nda, iki yıl, şiirle ilgili, konuk konuşmacı olarak devam ettim. Bir arkadaşımla İçel Sanat Kulübü’nde temalı şiir dinletileri düzenledik... Kulüp dergisini yönettim... Okumayı hep sevdim... Şiiri çok sevdim... “Şiirli Denemeler” adını verdiğim bir çalışma yapıyorum... Yıllardır okumadan uyuyamam...
 • Halil Naci Ergölen

  Halil Naci Ergölen

  1956 Eskişehir doğumluyum. Dört erkek, bir kız, beş çocuklu ailenin ortancasıyım. Çocukluğum ve gençliğim babamın memuriyeti dolayısıyla Eskişehir- Sarıcakaya ilçesi ve şimdi mahalle olan Mayıslar köyünde geçti. İlkokula altı yaşımda İlçede başlayıp köyde bitirdim. Ortaokulu aynı ilçede, liseyi Eskişehir Atatürk lisesinde, 1973’te bitirdim. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünde okurken siyasi karışıklıklar nedeniyle ara verdim, 1978’de son sınıfı İzmir Buca Eğitim Enstitüsünde tamamladım. İlk göz ağrım dediğim Denizli-Acıpayam-Alaattin Ortaokuluna Türkçe Öğretmeni olarak 1979’da atandım. Sivas-Gürün Lisesi, Eskişehir- Mahmudiye Lisesi; Eskişehir merkezde Ali Fuat Cebesoy ve Adalet İlköğretim okullarında çalıştım. Özel okuldan gelen çağrı üzerine 2007’de emekli oldum. Beş yıl Özel Çağdaş İlköğretim Okulunda çalışıp 2012’de ayrıldım. Hâlâ bir turizm şirketinde çalışmaktayım. Tarih öğretmeni Cafer Deniz adında bir oğlum, çizgi film bölümü mezunu Güliz adında bir kızım var. Şimdilik üç torun dedesiyim. Covid-19 salgın günlerinde sokağa çıkma yasağının tek yararı oldu: Yazı Dükkanını tanıdım ve bir şeyler yazmaya başladım.
 • Harika Ören

  Harika Ören

  HARİKA ÖREN Yazar, Şair, Ressam, 1965 İstanbul doğumlu; Meslek lisesi ve İtalya Firenze PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro mezunudur. 19 yıldır profesyonel olarak resim sanatının içinde olan Ören, bu güne kadar yurt içinde 13 kişisel sergi açmış, uluslararası ve ulusal 200’den fazla karma sergiye katılmıştır. 2010-2019 ''ÖNCÜ KADINLARIMIZ '' Konsept sergisi Sanat Danışmanı ''Türkan Saylan ve Nene Hatun'' Tablolarıyla da destek vermektedir. (10. Yıl- 20. Sergi) Eserleri yurt içi ve dışı özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Ressamlığın yanı sıra köşe yazarlığı ve sanat editörlüğünü birlikte sürdüren çok yönlü sanatçının 11 senedir, profesyonel olarak gazete ve dergilerde, basılı yayınlarda ve sosyal medyada köşe yazıları yayınlanmaktadır. (Efecehaber, İstanbul Sanat Magazin, Anayurt Gazetesi, Kilis Kent Gazetesi, Yeni ANA Dergisi, Akpınar Dergisi, Yazı Dükkanı Akademi) Harika Ören, babası Yüksek Orman Mühendisi Hikmet Öner'in ''Atatürk'ten Yankılar'' ve ''Ünlü Türk Destanları'' isimli kitaplarının yazımında birlikte çalışırlar. Aileden gelen ve yaşamının ilerleyen senelerinde geliştirdiği edebiyat ve sanat birikimini, 2010 yılından beri sanat danışmanı, köşe yazarı olarak, okuyucularıyla paylaşmaktadır. Editörlüğünü yaptığı ve kapak fotoğrafı kendisine ait olan EFECE Yazarlardan HAYATA BAKIŞ (2016) ve Dükkan’dan Dünya’ya GÖNLÜMÜZCE (2020) kitaplarında yazılarından seçmeler yer almaktadır. Rekreasyon Derneği Başkanıdır. Sosyal Yardım Kuruluşlarında çeşitli konularda çalışmalar yapmaktadır.
 • HATİCE ALTUNAY

  HATİCE ALTUNAY

  HATİCE ALTUNAY (ÖZYAŞAM)1962 yılında Muğla’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk annesidir. Mesleğinin 31 yılını tamamlamış emekli olmuştur. Meslek yaşamı boyunca Kültür ve sanatla iç içe olmuş, öğrencilerinin sanat çalışmalarını yerel basında ve dergilerde yayınlanmasını sağlamıştır; birlikte sosyal sorumluluk proje çalışmaları yürütmüştür. Yol adlı şiir antolojisi, Gülümseyen Turkuaz, Gün Aşığı/Buğulu Şiirler imece kitaplarıdır. Yurtiçinde yapılan öğretmenler arası şiir ve öykü yarışmalarında birincilik, ikincilik ödülleri vardır. Güncel Sanat Dergisinin düzenlediği Kaygusuz Abdal şiir yarışmasında üçüncülük,2015 yılında yapılan Hacı Bektaş Veli Şiir yarışmasında üçüncülük, Kusader’in düzenlediği 100 Yıl Çanakkale Öykü yarışmasında mansiyon ödülü almıştır. 2016 Çukurova Edebiyatçılar Derneğinin düzenlediği “Anne “ temalı yarışmada üçüncülük ödülü, Osmaniye’de Yaşar Kemal öykü yarışması ikinciliği, Hatay Dört Yol kültür sanat etkinliği şiir yarışmasında birincilik ödülleri almıştır. Yazarın Geç Kalan Sezgi adlı şiir kitabı, Fısıldayan Kadın, Ellerin Sevgi Dokuması İçimde Bir Serçe, Dersimiz Sevgi, İnsanlığın Ortasında Kayıp Kadınlar, adlı öykü ve deneme kitapları vardır. . Çocuk yazını üzerine Güneşin Kelebekleri, Atatürk Çiçeği, Meral Kutlug İlsever ile altı yaş ve üzeri için Gülcan’ın Renkli Dünyası adlı kitapları, Güz Fısıltıları adlı minik şiir kitabı bulunmaktadır. 2020 yılında Klaros yayınlarından çıkan Akıp Gidenler şiir kitabı bulunmaktadır. Şiir Zinciri adıyla corona virüs günlerinde pdf dosyasında da yer almıştır. Yazar şiir, öykü, deneme, gezi seçkilerinde yer almaktadır. Dergileri edebiyatın mutfağı gören yazar Yaşam Sanat, Tmolos Edebiyat, Berfin Bahar, Güncel Sanat, Kasaba Esintisi, Adabelenliler, Öğretmen Dünyası,Papirüs,Aydili,Kirpi Edebiyat, Şiir Sarnıcı Silgi vb edebiyat ve sanat dergilerinde ve yerel basında (Marmaris, Muğla) yazılarını sürdürmektedir. Kitap yayınlamak isteyen öğrencilerine önder olmakta, onlarla birlikte Genç Kalemler projelerinde yer almaktadır. Gülümseyen Turkuaz adlı imce kitabıyla Marmaris Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine “kız çocukları okusun.” sloganıyla destek verilmiştir. Yayınlanmaya hazır şiir, deneme, öykü ve roman dosyaları bulunmaktadır Yazar, Edebiyatçılar Derneği ve BESAM üyesidir.
 • Hüseyin Sert

  Hüseyin Sert

  1964 Eskişehirde doğdum. İlk ve orta öğrenimimden sonra TCDD Pratik Sanat Okuluna giderek 1981 yılında İşçi olarak Tülomsaş'ta çalışmaya başladım. Dışarıdan Lise ve Üniversiteyi bitirdim. 38 sene TCDD’de işçi olarak çalışıp İzmir Halkapınar depodan emekli oldum. Evliyim bir oğlum ve bir kızım var. Emekli olduktan sonra, öğretmenim şair, yazar, karikatürist Erol Büyükmeriç'in tavsiyesi üzerine şiir yazmaya çalışıyorum
 • Kaancan Koçak

  Kaancan Koçak

  18 yaşındayım. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim.
 • KARACAKIZ EMİ ÖZTÜRK

  KARACAKIZ EMİ ÖZTÜRK

  Ben Emine Öztürk. Mahlasım(Karacakız Emi Öztürk) 1966'da Ağustos sıcağında Samsun Çarşamba'da doğmuşum. Lise mezunuyum, 14 yaşında şiir yazmaya başladım ve hâlâ devam ediyorum. Vaz geçilmez bir tatlı belâ bu şiir yazma tutkum... Çeşitli çocuk tiyatro oyunları yazdım ve bir kaç kitap bastıracak kadar da, çocuk öyküleri denemeleri yazmış bulunmaktayım. Ayrıca Berlin Film Festivali'nde yarışmaya girecek olan bir sinema filmi senaryosu yazdım. Ayrıca tek kişilik Stand-up komedisi yazdım ve tiyatroda oynanacak. Tabii korona'dan fırsat bulabilirsek... Şiirlerimin çoğunu güfte tarzı yazmaktayım, 40 adetten fazla şiirlerim bestelenmiş, mesam da kayıtlıdır. .. Uluslararası şair ve yazarlık ödülüne sahibim. Uluslararası basın yayın radyo programcılığı ödülüne de sahibim. İkinci şiir kitabım Ağustos veya Eylül 2021'de çıkacaktır. Yalnız başıma çıktığım Edebiyat yoluma sonsuza kadar devam edeceğim. YAZI DÜKKANI ailesinde olduğum için onurlu, gururluyum... Teşekkürler, sevgiler, saygılar...
 • MELAHAT ATLAMAZ

  MELAHAT ATLAMAZ

  1972 yılında Sinop ili Gerze ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğretim eğitimimi Sinop’ta tamamladım. Lise ve üniversite eğitimimi Ankara’da tamamladım. Gazi Üniversitesi Teknoloji Tasarım Fakültesi mezunuyum. Bir süre teknoloji tasarım ve İngilizce alanlarında öğretmenlik yaptım. B2 seviyesinde İngilizce lisansına sahibim. Orta düzeyde Osmanlıca lisansına sahibim. Şu an ikinci üniversitede tarih bölümünde 4.sınıfta okumaktayım. Okumayı öğrenmeyi seven biriyim. Öğretmeni ve öğrencisi olduğumuz bu hayatta yaşam boyu öğrenme benim bir yaşam şeklimdir. Taşmak için dolmak gerektiğine inanıyorum. Naçizane şiir, Haiku şiir ve öykü denemeleri üzerinde çalışmalar yapıyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Uzun bir süre eşimle birlikte Tekel shop ve gıda marketi işletmekteyiz. Yani, hayatın sosyolojik, ekonomik, psikolojik insana dair ne varsa, tam içinde esnafım. Her zaman çalışma ve sosyal hayatın içinde aktif olarak yer alıp, üretmekten, emekten yanayım. Fırsat buldukça hobi bahçemizde, doğanın kucağında toprağa karışmak benim için yaşama ayırdığım çok güzel bir sayfa. Ve, Yazı Dükkanı ailesine merhabalar… Yaşam, biraz da bu hayattan biriktirdiklerimizi paylaşmak değil mi?..
 • MERYEM GÖKTEPE

  MERYEM GÖKTEPE

  Epeydir şiir deryasındayım... Bu deryada bir noktayım... Bazen yosunlara dolanırım... Tam boğuldum derken... Bir balık gibi soluduğumu fark ederim. Şiir bu ya olmayanı oldurmak... Ağlayanı güldürebilmektir marifeti... Düşünmeyeni düşündürmek... Kaybolmuş kişilere kendilerini buldurmaktır başka bir görevi... "Dizelerin beni anlatıyor" "Kendimi buldum o kızıl saçlıda Kırmızılı kadın aynı ben, beni anlatmışsın tanır gibi". Hele ki "Vita kutusundaki sardunyalar", "Hani dokununca ortalığı kokularıyla saran fesleğenler, lavantalar" "Hepsi hayalimdeki bahçeler gibi" "Sahi kuzum ya İlham dedikleri ne menem şey" "Bana bir kere bile uğramadı". Burnunuza gelen çiçek kokusu, çember çeviren çocuk taşıyıverir sizi çocukluğunuza... İçinizdeki çocuk yaşamalı, yaşar da siz şiir yazdıkça... Aslında Ethem Arı ağabeyim zamanında şiir yazmak zor iş, bulaşırsan bırakamazsın, taşıyamazsa yüreğin başlama diye uyarmıştı da... Çok emeği vardır. Bu günlere varmamda... Sayfalarca yazarsın... Aşarsın bendini... Bir sözcük cuk oturur bulur yerini... Yer de yer ha... Sırça köşkten yürek misali... Kendi halimiz de çizdiğimiz çemberde dolanıp duruyorduk... İki oğul için eşitimle birlikte... Eşit dediğim yürek istenci... Yuvayı dişi kuş yapar belletmişler ya! Öğretmenim serde.. .Kadınım da... Anayım da... Eşim de... Ama özellikle dişi kuşum... Yuvayı yapan... Çalış, çabala, didin, ermeyeni eriştir, yetmeyeni yetiştir. Büyüklerim hayat ciddi bir iştir dediler... Ciddiye al... Aldım da, dinledim sözlerini... Tek güldüğümüz zamanlar kadın arkadaşlarla buluştuğumuz anlardı. Uzun süre böyle gitti. Öğretmenlikte 20 yıl dolmadan makina teklemeye başladı... Bunda aileden kayıpların etkisi de çok oldu... Mesleki yıpranma ile emekli oldum... Parkinson son değildir sloganını çok ciddiye aldım. Parkinson da ciddi bir iştir. Aldığım dopamin sayesinde hayat buldum yeniden. Önce sanatsal etkinlikler var mıydı? Bilmem ama vakit yoktu. Tam gün çalışmadan arta zaman kalırsa el işi yapıyordum. Çocuklarıma el emeği giysiler kazaklar, kabanlar, çoraplar yaptım. Eski giysileri yeni giysilere çevirmeyi severim hala da. Resim, seramik, kırkyama, ahşap boyama derken 2011de şiire başladım... O yıl İnternet le tanıştım. Şu an beyin pili ile beynime dopamin uyarısı veriliyor. Ellerim titremiyor artık. Konuşma dersleri ile konuşmam yavaşlamıştı. Corona’dan sonra hızlandı. Yürüdükçe açılıyor yürümem. Kalemle imzamı bile zor atıyorum. Zaman zaman aşırı alıngan oluyorum. Hayat avuçlarımdan kayıyor tutamıyorum. 22 yaşında öğretmen oldum. 28 yaşında evlendim. 31 ve 35 yaşlarında anne oldum. 41 yaşımda Parkinson, 42 yaşında emekli, 44 yaşında ressam, 51yaşında şiire başladım. Her şeye rağmen yaptığım, yapmaya uğraştığım her şeye izimi bırakmak istiyorum. Cümleler devrik de olsa, şiir yazabilecek ve insanları çok sevecek yüreğim var. Sağ oldukça gülüm sağ oldukça...
 • MÜGE K. DAVRAN

  MÜGE K. DAVRAN

  1969 yılında Mersin’in Tarsus İlçesinde doğmuştur. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde tamamlamıştır. Halen aynı üniversite ve bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Birçok projede yürütücü ve yardımcı araştırmacı olarak görev almasının yanı sıra, kırsal sosyoloji, toplumsal değişme ve toplumsal cinsiyet üzerine akademik çalışmaları bulunmaktadır. Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüğü ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdür yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.
 • MUSTAFA TORUN

  MUSTAFA TORUN

  1957’de yılında Adıyaman ili Besni ilçesinde doğdu. Hacettepe Tıp Fakültesi 1981 mezunu. Aynı fakültenin mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlık eğitimini kazanarak, ilgili bölümde araştırma görevlisi oldu. 1985’te uzmanlık eğitimini bitirdi. Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Giresun Devlet Hastanesinde uzman doktor olarak 2012 yılına kadar çalışıp emekli oldu. Bir dönem Tabip Odası Genel Sekreterliği, merkez konsey delegeliği, yönetim kurulu başkanlığı,14 yıl Giresun AİDS Savaşım Derneği kurucu başkanlığı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği bölge temsilciliği yaptı. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji Ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi olup, birçok sosyal ve bilimsel derneğin kuruculuğunda, yönetim kurulunda ve üyeliğinde bulundu. Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları dalında yabancı ve yerli dergilerde yayınları olup, basılı iki kitabı vardır. Halen özel bir hastanede çalışmaktadır. TTB-Merkez Konseyi delegesidir.
 • NACİYE AKTAŞ KOÇAK

  NACİYE AKTAŞ KOÇAK

  Ardahan'ın Çayağzı Köyü'nde doğdum. Ön lisans ve lisans eğitimlerimi Anadolu Üniversitesi'nde önce İşletme sonra Kamu Yönetimi Fakültelerinde tamamladım. 1985 yılında girmiş olduğum Maliye Bakanlığı bünyesinde 31 yıl çalıştıktan sonra 2016 yılında emekliye ayrıldım. 2018 yılında "Bir Avuç Şair Grubu ile birlikte çıkarmış olduğumuz "Bir Avuç Şair Bir Avuç Şiir" adlı Antoloji kitabımızın oluşumunda da yer almış oldum. Ayrıca evli ve iki çocuk annesiyim.
 • NEVRİYE KEYİK

  NEVRİYE KEYİK

  Denizli’nin Çal ilçesinde 1956 yılında doğdum. İlk ve orta öğrenimimi memleketim Çal-İsabey’de bitirdim. Malatya Mustafa Kemal Öğretmen Okulu ve Öğretmen Lisesi’ni 1975’de bitirerek ilkokul öğretmeni oldum. Öğretmenliğim sırasında Eğitim Ön Lisans eğitimini de tamamladım. Zonguldak, Denizli ve İzmir illerinde değişik okullarda severek 30 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldım. Emeklilik yaşamımda boş durmayıp, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştım, çalışıyorum. Buca Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Çocuk Meclisi Başkanlığı’na, daha sonra da Buca Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildim. Bir siyasi partinin ilçe yönetim kurulu üyesi olarak eğitimden sorumlu oldum. Halen parti eğitmeni olarak görev alıyorum. Doğa yürüyüşlerine katılmak ve Türk Halk Müziği korolarında bulunmaktan keyif alıyorum. Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü’nün kuruluş aşamalarında, eşim Fuat ile birlikte öncü olduk. Halen Yeni Kuşak Köy Enstitüleri-Kızılçullu Şubesi, Yaşlı Politikaları ve Yazı Dükkânı Akademik Etkinlikler derneklerinin kurucu üyeleri arasında yer almaktayım. İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi olarak da çalışmalarımı sürdürüyorum. Torunlarım Ece ve Duru birlikte olmaktan çok mutlu oluyorum.
 • Nezihe Şirvan

  Nezihe Şirvan

  11 Eylül 1952’de İstanbul'un Şehremini semtinde doğmuşum. Aydın görüşlü ve cumhuriyetçi bir ailenin içinde yetiştim. Silivrikapı ilkokulu, Şehremini ortaokulu, Sultanahmet Ticaret Lisesi, İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi (İ.İ.T.İ.A) mezunuyum. Özel sektörden emekliyim. 1980-84 doğumlu iki kız evladım var. Sanatın her türlüsünü izlemeyi severim. Farklı hobilere sahibim. 15 yıl Klasik Türk Müziği alanında, klasik bir koroda amatör korist ve solist olarak çalıştım. Kitap okumayı severim, ülke ve çevre sorunlarına duyarlıyım. Ömür boyu öğrenme ve gelişim ana prensiplerimdendir. Faydasız ve sevgisiz bir yaşam düşünemiyorum
 • Nurettin Çelmeoğlu

  Nurettin Çelmeoğlu

  1946 Adana doğumlu. Adana Erkek Lisesi Mezunu. Devam zorunluluğu olmayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Özel Yüksek Okulu’nda öğrenci iken İncirlik Havaalanında European Exchange System ve Reynolds Construction Co. Şirketlerinden sonra Kadıcık I ve Kadıncık II Hidroelektrik Projeleri Müşaviri Belçikalı Traction et d’Electricite’nin tek Türk çalışanı olarak görev yaptı.1974’te CEYTAŞ İplik Fabrikası İhracat Müdürü ve 1979’da İş Bankası sermayeli MEPA Merkezi Pazarlama İhracat Koordinatörü, 1985’te kurulan Nimar Dış Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı oldu. 1998’de Özbekistan’daki ilk Türk Ortak kuruluşunda Yönetim Kurulu Üyesi ve bir süre idarecilik yaptı. Taşkent televizyonunda Özbekçe konuşan ilk yabancı oldu. 1995’te Koza Kültür Sanat ve Turizm AŞ’de Danışman ve Yönetim Kurulu Üyesi iken aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Çevre, Kültür ve Yurtdışı İlişkiler Danışmanlığını yaptı. 2010’da Türkiye’nin ilk ve tek Omega üretimi ve destek gıda kapsülleme işlerini yapan Altais Tesislerinin kuruluşunda bulundu ve 2014’e kadar Genel Müdürlüğü’nü yaptı.Nurettin Çelmeoğlu 1963’ten günümüze dek; Haftalık Büğelek’le başladığı muhabir ve yazarlığını Günlük Dirlik, Yeni Adana, Klas, Doruk, Güney Bölge gazetelerinde “Biraz Gül-Biraz Diken” köşesiyle sürdürdü. Haftalık Güney MEDYA’da 12 yıl boyunca Adana’nın doğal ve kültürel miraslarını yayınladı. Ayrıca, yurtdışında basılı bilimsel makaleler içeren dört kitapta Adana konulu İngilizce yazılarına yer verildi. Halen BÖLGE Gazetesi köşe yazarı olan Çelmeoğlu’nun, 2005-2008 yılları arasında “Adana Yollarında” adıyla yaptığı 60 Adana Belgeseli televizyon programının pek çok kuşağı Digitürk tarafından 18 ülkede de gösterildi.İleri derecede İngilizce, Özbekçe, orta derecede İtalyanca, Fransızca ve Arapça bilen Çelmeoğlu evli olup yetişkin dört çocuğundan birer olmak üzere 4 torun sahibidir.
 • NURETTİN ŞENOL

  NURETTİN ŞENOL

  Afyonkarahisar - Başmakçı İlçesi - Yukarı Beltarla Köyünde, 1949 Aralık ya da 1950 Ocak ayında (zemheride) doğmuşum. 1971 yılında öğretmen okulunu bitirdim, aynı yıl 5 Eylül’de Nurfil Altınay ile evlendim. Zonguldak- Ulus- Kirsinler Köyünde müdür yetkili öğretmen olarak göreve başladım. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesini bitirdim. 1983 yılında yurtdışında öğretmenlik sınavlarını kazandım. 1 Eylül 1986 günü Almanya'ya gönderilmek üzere Ankara'ya çağrıldım Almanya - Augsburg kentine öğretmenlik için gönderildim. Augsburg Üniversitesine giriş dil sınavını kazanarak Almanca dersleri gördüm. Eğitim ve Kültür Bakanlığından -çokiyi- dereceli Almanca diploması aldım. İki kızım birden öğretmen olunca, 2000 yılı Şubat ayında emekli oldum. "YAZI DÜKKANI AKADEMİK ETKİNLİKLER DERNEĞİ" kurucu üyesi ve yazarıyım.
 • RECAİ OKTAN

  RECAİ OKTAN

  RECAİ OKTAN-ÖZGEÇMİŞ Sülalede 8 kız torundan sonra ilk erkek torun olarak 04. 06. 1947 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Kız kuzenlerinin öğretileriyle, kadınla erkeğin farklı ama eşit olduğunu küçük yaşta öğrendi. Eğitimini Adana'da (İnkilap İlkokulu, Tepebağ Ortaokulu, Adana Erkek Lisesi) ve Ankara’da (Gazetecilik Yüksek Okulu) tamamladı. Adana Demirspor ve Galatasaray taraftarıdır. Gazetecilik serüveni, Cumhuriyet Gazetesi’nde (1969) muhabir olarak başlamıştır. Adana'da 2 süreli derginin (Başaranlar, Klas), 1 haftalık gazetenin (Hürsöz), 2 günlük gazetenin (Güney Ekstra, Klas) sahipliğini yaparak, gazeteciliğe devam etmiştir. Gazeteciler Cemiyeti, Ticaret Odası üyeliklerinde bulunmuştur. Halen Basın Konseyi üyesidir. 3 evliliğinden 1 oğlu (Burak Sabit), 2 torunu (Yağmur ve Arda Lukas) var. 20 yaşında şekillendirdiği siyasi görüşü değişmemiş; pekişmiş ve gelişmiştir. 2000 yılında siyasi görüşü, taraftarı olduğu takımlar beyninde ve oğlu yanında, anılarını Adana'da bırakıp, gurbete çıkmıştır. 2011 yılından beri Bodrum/Gümüşlük'te yaşamaktadır. Kış mevsimini İstanbul'da, festivalleri Adana'da geçirmektedir. Beyni ve yüreği Adana'dan asla kopmamıştır. Yazı Dükkanı ve bileşenlerinin düşçüsü, icatçısı ve kurucusudur.
 • ŞERİF KAYA

  ŞERİF KAYA

  1955 yılında Diyarbakır'ın B.Kiner Köyü’nde doğdu. İlk öğrenimini köyünde, ortaokul ve liseyi Maden Lisesi’nde okudu. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans tamamladı. Yurdun çeşitli okullarında lise müdürlüğü ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri yayımlandı. Otuz sekiz yıllık meslek yaşamını 2015 yılında sonlandırarak emekli oldu.
 • ŞEVKET YILMAZTÜRK

  ŞEVKET YILMAZTÜRK

  Ebem rahmetli, ‘mercimek yolumu zamanı’ derdi doğduğum güne. Yaşamının baharında giden amcamın adını vermişler. Birkaç oğlan olup ölünce, ad koyma hevesi, bana kadar gelmiş. Köyümüzde okul yoktu. Dayımın köyünde başladım ilkokula. Babam beni okutmaya kararlıydı. Yunus Emre İlköğretmen okuluna girdiğim yıl, imam hatip, yatılı ortaokul, devlet demiryolları sınavlarına da girdim. Yatılı okuldu aradığımız. Kazanamazsam, köyde çobandım en iyisi! Kazandım. Konya İmam Hatip’te bir hafta kaldım. Öğretmen okulunda köylülerimiz var; babamı, ‘onlarla gider gelirim’ diye ikna ettim. 7 yıllık eğitimden sonra ilk görev yerim Sivas, Suşehri- Aşağı Yeniköy’de göreve başladım. Askerlik nedeniyle Siirt, Baykan-Atabağı köyünde, sonrasında Nevşehir, Gülşehir-Şahinler köyü, Eskişehir Çifteler Aslanlı, Han Kayı köyü, Çifteler merkezden sonra Eskişehir merkeze geldim. 22 yıl köy, 20 yıl Eskişehir merkezde çalıştıktan sonra, 2017 Temmuzu’nda emekli oldum. Okumayı yazmayı çok seven birisiyim. Yaşar Kemal çok sevdiğim romancılarımızdan. Nazım Hikmet, Ahmet Arif sevdiğim şairlerden. Herhangi bir müzik aleti çalmayı, resim yapmayı çok isterdim, en beceriksiz olduğum alan. Çocukluğumda bisikletim bile olmadı, belli bir yaştan sonra da bisiklete binmeyi öğrenemedim. ‘Düğünde oynayan, cenazede ağlayan insanlar gibi olsa mıydım’ diye kendimi sorgularım. Evliyim iki kızım, dünya tatlısı bir torunum var.
 • SİBEL KARAGÖZ

  SİBEL KARAGÖZ

  Öğretmen bir babanın tek kızı, üç tane abinin kız kardeşi, melek annemin yavrusu olarak Bolu’nun Göynük ilçesinin köy lojmanında, sıcak bir Ağustos gününde doğmuşum. Takvimler 17 Ağustos 1973 ü gösteriyormuş, köy ebesi gelmemiş, ebem komşu teyzeler olmuş. El bebek gül bebek büyümüşüm, gerçek adımı okul sıralarında öğrendim. O zamana kadar çeşit çeşit isimle çağırılıyordum. Okul kütüphanesinde büyümüşüm, okuma yazmayı abilerimi kıskandığım için okula gitmeden öğrenmişim. İlk okuduğum kitap, Cin Ali. Sonrası geldi. Okuldakiler bitince, komşu köylerdeki okullara dadandım. Şehre gidenler, “ne istersin?” diye sorduklarında; kitap derdim, yemek içmek gibi... Sonra, büyüdük ve orta-lise için şehre taşındık. Üniversite Seramik Bölümü, Formasyon alıp sınıf öğretmenliği, o da yetmedi maliye derken, bitirmeden bıraktım. Evlenip yurtdışına gittim, 7 sene kaldım. Bir kızım var, 18 yaşını bitiriyor. Yurda döndüm. İyi gitmeyen bir evlilik, ağır bir boşanma süreci, boşanmak istemeyen bir eş ve sürekli çocuğumu görememek korkusu sonucu ilk atağımı geçirdim. MS tanısı konuldu. 2014’ten beri ayakta durmak için mücadele ediyorum. Çok defa atak geçirdim, yürüyemedim, konuşamadım, burnumdan beslendim. %80 engelli olduğum için kimse ayağa kalkabileceğime inanmıyordu. Ama yılmadım. Tekrar ayağa kalktım. Birçok insan acıyarak bakıyordu bana; duyuyordu. Şimdi annesi var, o ölünce kim bakacak, diye... Ailem hep destek oldu sarıp sarmaladı. Ama acılarım içimde büyüdü, 7 senedir kızımı görmedim, sesini duyamadım... Doktorum bir atağımda dedi ki; -Neden içine atıyorsun? Bağır, küfret, içindekini boşalt... Yapamam, dedim O zaman yaz, dedi Ne yazayım, dedim Annem dedi ki; kızım şiir yazar. Doktorun, evet şiir ya, paylaş, takip edeceği, dedi Şiir yazmaya başladım, rahatlattı. Artık tutunduğum bir dal var. Kızıma söylemek istediklerimi şiire döktüm... Kısa öykü denemelerim de var.
 • SUZAN KUYUMCU

  SUZAN KUYUMCU

  Balkanlardan gelen ailenin uzantısıyım. İçe dönük çocukluk dönemimin getirisini, beni günceyle buluşturması olarak yorumlarım. Yazım sevdasının ilk tohumları belleğime atıldığında, yaşamı sorgulamaya başladım.. İnsan psikolojisi, hayvanların beden dili gibi verilerin zenginlik olduğunu düşünürüm. Adana Borsa Lisesi’nden sonra yurtdışında yaşadım. 2006 yılında Ebru Kültür Sanat Yayınevinden çıkan NEFİSE adlı romanım, beni büyüten anneannemin yaşam öyküsüdür. 2012 yılında Zinde Yayınevinden çıkan KIRMIZI SATEN ELBİSE isimli romanım ise bir hayat kadınını konu alır. 2017 Yılında Ankara’da İLESAM- Akçağ Yayıncılığın düzenlediği yarışmada “GÜLCE’NİN CAN DOSTU” çocuk öykü dosyam birincilik ödülü almıştır. 2020 Haziran’da KELİMELER AURAYLA SEVİŞİR isimli şiir kitabım Klaros Yayınlarından çıkmıştır. Yazı Dükkânı, Yazı Atölyesi gibi sitelerde yazıyorum. Papirüs, Edebiyat Nöbeti, Sincan İstasyonu, Kursun Kalem gibi dergilerde yazmayı sürdürüyorum. Kitap okumayı, resim yapmayı severim. Doğaya ve hayvanlara aşığım. Dosya halinde dört roman, sayısız öyküler, denemeler, anı yazılarından oluşan geniş yelpazeli arşive sahibim.. Özel sektörden emekliyim, bir kız çocuğu annesiyim.
 • Yavuz Yorulmaz

  Yavuz Yorulmaz

  1962 yılında Ankara'da doğdum. Ankara Üniversitesi mezunuyum. 1986 yılında stajyer muhabir olarak TRT Haber Merkezi'nde göreve başladım. Uzun süre Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı muhabirliği yaptım. Bir süre TRT Haber Dairesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüm. Bu görevin ardından emekli olduğum 2018 yılına kadar TRT Yayın Denetleme Kurulu’nda denetçi olarak çalıştım. Evli ve bir çocuk babasıyım. Amatör olarak şiir yazıyorum ve fotoğraf çekiyorum.
 • Yücel Duman

  Yücel Duman

  YÜCEL DUMANTunceli’nin Mazgirt ilçesinde, 1 Ocak 1964 tarihinde doğdu. Anıt Çınar İlkokulu, Darıkent Ortaokulu’nu bitirdi. “Keşke mezun olsaydım” dediği lise öğrenimini pas geçerek, Hayat Üniversitesi’nden başarıyla mezun oldu. Şiir, roman, makale ve fotoğraf emekçisi olmaktan gurur duyuyor.1992’den bu yana Almanya’nın Wiesbaden şehrinde yaşıyor.2015’de üç arkadaşıyla beraber, Almanya’da Edebiyat Grubu kurdu. Grup üyeleri, Ulusal kültürümüzün, dilimizin kaybolmaması, gençlerimizin asimile olmaması bağlamında toplantılar, çalışmalar yapıyor.Günlüğündeki şiirlerinden bir seçki yaparak, 2003 yılında arkadaşı Heinz Kaufmann’ın yardımıyla Düşüncelerim adında ilk kitabını yayımladı. 2006 Nisanı'nda, günlüğündeki anılarından bir seçki yaparak, “Özgürlük Dilekçesi / Antrag auf Freiheit” adıyla hem Türkçe hem Almanca olarak ilk romanını yayımladı.Eylül 2020’de Yazı Dükkanı’na katıldı ve şiirlerini, Türkiye’deki dostları için de paylaşmaya başladı.
 • ZEYNEP KIYAK

  ZEYNEP KIYAK

  Bingöl Kiğı doğumluyum. Mesleğim Serbest Muhasebeci Mali Müşavir. Malatya'da ikamet ediyorum. Evli ve bir çocuk annesiyim. ÖZLEMLER ÜLKESİNDE isimli bir şiir kitabım var. Yazmak işinden büyük keyif alırım. Yazmak, hobilerimin en başında, aynı zamanda bir nevi bana tearapi gibi gelir. Yazmak kadar okumayı da çok severim. Zaten ikisi birbirini tamamlayan, birbirini geliştiren faaliyetlerdir. Bence herkes yazmak işine zaman ayırmalı. Ve sözcükleri çocuğunu sever gibi sevmeli. Onlar da zaten karşılığını fazlasıyla verir, birer tılsım olup çoğalırlar cümlelerinizin içinde.