YAZI DÜKKANI VE BİLEŞENLERİ’NDE DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR YOKTUR

1-Ülkemizde yazı yazma, resim, grafik, karikatür çizme, fotoğraf çekme, kitap, dergi yayımlama alanlarında gerçekleştirilen örgütlenmelerde; liderlik ve önderlik taktikleriyle çalışan ekonomik ve sosyal kümelerin, kısa sürede bölünüp parçalandığı ve kötü niyetli başka kişi ya da kümelerle bütünleştikleri görülmektedir. Özellikle de SOSYAL MEDYA üzerinden gerçekleştirilen çalışmalarda;

gerçekleşmeyecek hayaller,

yalanlar,

çıkarcı ve tekbenci tasarımlar,

sahte hesaplar, cirit atmaktadır.

Bu nedenle, uzun soluklu olmalarını hepimizin istediği ve beklediği Yazı Dükkanı,Yazı Dükkanı Akademisi, Yazı Dükkanı youtube kanalı ve Yazı Dükkanı akademisi web sayfası çalışmaları, “LİDER”lik ve “ÖNDER”lik taktikleriyle değil, “GÖNÜLLÜ”lük temeli üzerinde, AİLE yapısıyla yükselmektedir.

Ailemiz, yazarlarımızdan ve okurlarımızdan oluşmaktadır.

*

2-Yeni dönem yazı yayımlama programımızın düzenlenmesi, yazarlarımıza (kendi isteklerine özen gösterilerek) eşit zaman ve yer ayırma temelinde oluşmuştur. Özel günler ve özel sayfalarla birlikte günlük programlar yapılırken, “en sık yazı yazan” yazarımıza, en erken 10 günde bir sıra olanağının aşılamadığı saptanmıştır. Yazarlarımızın ve okurlarımızın, zorunlu uygulama için hoşgörülü olmaları beklenmektedir.

Yayından sorumlu ve yetkili, aile bireyimiz Ethem Arı’dır.

*

3-Sosyal medya üzerindeki yeni alanlarımız olan youtube kanalımız ve web sayfamız, emekleme aşamasındadır. Beklenen atağı gerçekleştirebilmeleri, ailemizin bu çalışmalara sahip çıkması, ilgi seviyeleri ile yükselmelerini sağlamaları ile olasıdır.

Örneğin youtube kanalımızda videosu yayınlananların, kendilerinin olduğu kadar sosyal medya üzerinden de çok sayıda arkadaşlarının beğeni, tıklama, izleme, yorum yapma şeklindeki katkısı beklenmektedir.

Web sayfamıza da her gün mutlaka girilmeli, yazılar, sayfalar açılmalı, ilgi duyulanlar okunmalı ya da izlenmelidir.

Youtube kanalımızdan aile bireylerimizden Atilla Yüceak, web sayfamızdan, aile bireylerimizden Serdar Hakyemezoğlu sorumlu ve yetkilidirler. Web sayfamız içinde yer alan forum bölümümüzün moderatörlüğünü aile bireylerimizden Fatmanur Caner yürütecektir.

*

4-Yazı Dükkanı, Yazı Dükkanı Akademisi, Youtube kanalı ve WEB Sayfası çalışmaları,

 1. a) Yapay biçimde ünlendirilmişlerden, ünlerini ve bu yolda kazandıkları parayı değişik amaçlarla kullanmak isteyenlerden, yazarak, çizerek, fotoğraf çekerek egolarını haksız biçimde şişirenlerden uzak durmaktadır.

(Ailemize, verilen örneklere benzeyen az sayıda da olsa sızanlar, kısa süre sonra aradıklarını bulamadıkları için, aramızdan kendiliklerinden ayrılmaktadır.

 1. b) Kalmakta ısrarcı olanlara, özel yollardan, yakışır tepkiler konularak, yollarını ayırmaları sağlanmaktadır.

 1. c) Televizyon kanallarındaki“kötü sabah programları”nıçok sık izledikleri anlaşılan az sayıdaki okurlarımız, yaptıkları etik olmayan yorumlarla, kendilerini hemen belli etmekte ve yazarlarımız tarafından tatlılıkla uyarılmaktadır.

 1. d) Yazı Dükkanı ve bileşenlerine katılan, daha sonra buradan edindikleri deneyimleri ve çevreyi, kendi alanlarında özel küme oluşturmak için kullanan fırsatçıların, bu çabaları anlayışla karşılanmakla birlikte, Yazı Dükkanı ve bileşenleri içinde kalmaları doğru bulunmamaktadır. (Nedeni kısaca şöyle açıklanabilir: Kurulan ve hedefleri olan birliğin güçlü olması, safların çoğalarak sıklaşması, dayanışma ve gönüllülük gibi çabalarla olasıdır. Küçük parçalara bölünmenin yararı yoktur. Bunun alışkanlık haline gelmesi sakıncalıdır.)

*

5-Yazı Dükkanı ve bileşenlerinin temelini yazarlar, bahçesini okurlar, izleyiciler oluşturuyor. Temelimiz olan yazarlarımızla, okurlarımız ve izleyicilerimiz arasındaki bağ; güven, sevgi, saygı bağıyla güçlendikçe, asıl hedefimiz olan “dünyanın kültür, sanat, edebiyatına, gereksinim duyan gençlerin eğitimine destek olma” yolunda gücümüzü çoğaltırız.

 

Sevgilerimle

Recai OKTAN

 

1

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Atalık Yerli Buğday Ekmeği Mehmet Sönmez

Belgesel

7 Yorumlar

 1. Bedriye Çakıcı Canbaz

  Atatürk ilkelerine benimsemiş bu yolda ışık olmaya karar vermiş, aydın ileri görüşlü bir okadar yardım sever yüregi kocaman bütün güzellieri ruhunda barındıran, okumak isteyipte maddi imkansızlıklar içinde okuyamayan çocucularımıza baba olan, bu uğurda bütün yaşantısını bilime adayan, kurucumuz sayın Reca Oktan bey, siz çok yaşayın yazı dükkanı ailesi size minnettar. Saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. 🙏

  1
 2. Muzaffer Candaner

  Yolumuz açık olsun. Kolaylıklar ve başarı dileklerim… Aileye selam, sevgi ve saygılarımla.

  1
 3. Verdiğiniz değerli bilgilere teşekkürler Sayın Recai Oktan hocam. Elbette ciddiyet ve samimiyet şart..Böyle davranıldığı sürece alacağımız çok yol var. Bu yolu bize açtığınız için saygılarımı sunuyorum. ( Erol Koptagel)

  0
 4. SUZAN KUYUMCU

  Yöresel ve aile içi farklı kültürlerin aynı çatı altında bulunması, zenginliği beraberinde getirirken farklılıkları da oluşturacaklar. Daha önceki deneyimlerden biliyorum yol haritasında kimileri savrulup saçılarak sonuca hizmet etmiş olacak. O hizmet ana kadronun oluşumunu sağlamış olacak. Selam ve saygılarımla

  1
 5. Yüreğinize bilincinize saygılar değerli hocam .
  Bu güzel üretkenliginize, disiplini elden bırakmayan o kutsal çabanıza saygılar sunarım.
  Evet dediginiz gibi farklı egolarla kendini var etmeye çalışan er ya da geç kendisi kaçar.
  Yüreği güzellikten yana atanin ise tutunacağı dal olur ancak burası.

  1
 6. Anadolu’da her ırk ve inançtan insanın bin yıldır barış içinde yaşamasının temelinde “Anadolu Paylaşım Kültürü”nün olduğuna inanıyorum. Ekonomik krizler, askeri darbeler, Türk-İslam sentezi eğitim kültür uygulamaları gibi alt üst oluşlarla yitirmeye başladığımız bu özelliğimiz Yazı Dükkanı’nda tohumlandı. Yazar-okur gönüllülerimiz bu kültürü içselleştirmiş, özümsemiş temsilcilerdir. Aramıza farklı tarihlerde sonradan katılan arkadaşlarımızda da bu paylaşım özverisini görmekten mutlu oluyorum. Gönüllülük, özveri, paylaşım, güven vermek ve yorulmadan çalışmak konularında örnek önderimiz saygın Recai OKTAN, sağlıklı ömrün uzun olsun!

  1
 7. Gönüllülük ilkesi ile yola koyulan ve gittiği yolun doğruluğundan güç olarak yoldaş toplayan bu yolculuğumuz uzun solukludur. Kuşkusuz yorulan veya ereğine ulaşma ortam bulamayıp da bizi yolda bırakanlar olacaktır. Ben onları filizlenen ve çok hızla boy veren bir fidanın daha gür ve güçlü olması için zararlı dallarının budanmasına benzetiyorum. Budanması gereken dallar bize güç verecektir. Yolumuz açık olsun, gücümüz bir olsun. Size de sağlık dileklerimi ve saygılarımı iletiyorum BİLGE İNSAN.

  1

Bir cevap yazın