Yücel Ailesi Güler Yücel İçin Lokma Dağıttı

Haber : Esmeri Alev Ekebaş

Şair Yazar Can Yücel’in eşi Eğitimci Yazar Güler Yücel’in vefatının sene-i devriyesi.
Evlatları Su, Güzel ve Hasan Yücel’in kalpleri Eski Datça’daydı. Hasan Yücel yurtdışında olduğundan, gelemedi. Aile, kabristan başında, anneleri Güler Yücel’i andı ve anneleri için İskele, Eski Datça ve Reşadiye’de lokma döktürüp dağıttı.

Fotoğraf: Esmeri Alev Ekebaş

GÜLER YÜCEL KİMDİR?

Eğitimci Yazar Güler Yücel, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve Bedri Rahmi Sanat Atölyesi’nde sanat yolculuğuna başlamıştır. Londra’ da Prof. Dr. Maria Montessori Eğitim Metodu kursu gören Güler Yücel, yurda döndüğünde bu metotla, yeni kurulan Marmaris Armutalan İlkokulu’nda öğretmen olarak göreve başlamıştır. Bu yıllarda eşi Can Yücel, Marmaris Turizm Şube Müdürü’dür. Buradan Hürriyet teknesi ile ilk Mavi Yolculuğu da başlatırlar.

Fotoğraf :Esmeri Alev Ekebaş

1965 yılında Kınalıada Rum İlkokulu’nda öğretmenlik yapar. Zeytinburnu Çocuk Esirgeme Kurumu’na eğitici yetiştiren bir kurumda Maria Montessori Eğitim Metodu’nu uygulama imkânı bulur. İstanbul Üniversitesi Çapa Çocuk Psikiyatrisi Bölümü’nde, Türkiye’de ilk kez Maria Montessori Eğitim Metodu’nu uygulayarak Eğitsel Tedavi bölümünü oluşturur. Acıbadem Spastik Çocuklar Vakfı’nda da aynı bölümü oluşturur. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nda (KEDV), vakfın kurduğu çocuk yuvalarının oluşmasına ve eğitim programının hayata geçirilmesine danışmanlık yapar.

Fotoğraf : Esmeri Alev Ekebaş

KAMER Kadın Merkezi Vakfı Çocuklara Hayat projesine danışman olarak destek verir. Organik Tarım ve Agro Turizm Projeleri konusunda da çalışmalar yapar. 1989 yılında Datça’ya yerleşen Güler Yücel, 1999 yılında eşi Şair Yazar Can Yücel’in vefatı sonrası, Eski Datça’daki evlerini “CAN EVİ”ne dönüştürmüştür. Prof. Dr. Maria Montessori Eğitim Metodu’nu, “Çocuk Eğitimi” adlı çevirisi ile yayın dünyasına kazandırmıştır. “Şiir Miir”, “Olduğu Gibi” adlarında kitapları bulunmaktadır. 1935 doğumlu Güler Yücel, 2020 yılında vefat etmiştir.

DUR BE RUHUM

Beni azdırdığın yeter!
Yanağına yastık yaptın,
Üstüme döşek serdin.
Hep papatyalardan….
Altına yatıp ölesim geliyor.
Yinede bahar diyorum

Bahar,bahar,bahar.

GÜLER YÜCEL

10

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Erdem Yücel ile Söyleşi Esmeri Alev Ekebaş

Röportaj

Bir yorum var

  1. Güzellikler unutulmaz.

    2

Bir cevap yazın