Aydın Sorumluluğu Nurettin Şenol (Yazarlarımız ve Kitapları)

Aydın Sorumluluğu

Nurettin Şenol

Tanıtım: Hasan Teoman

Seslendiren: Nezihe Şenol

(Yazarlarımız ve Kitapları)

NURETTİN ŞENOL
4

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Aklınızla Kalbinizi Uzlaştırın Hüseyin Güdücü Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımı

3 Yorumlar

 1. Bu kitaba Hasan Bey’in yaptığı değerlendirmeye yorum yazamamıştım. Konuları akademisyen titizliği ile irdelen Nurettin Bey’in kitabının başlığı bile içeriği hakkında bilgi veriyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da karanlığı bizden önce yırtıp atan Avrupa’ya bakınca, düşünürlerin, aydınların, sanatçıların kilise ve kralın despotluğuna karşı, soylular tarafından korunduğunu görüyoruz. Bizde ise günümüzde bile böyle bir koruma olmadığı gibi kültürle ilgilenen iş insanı birkaç taneyi geçmiyor.
  Aydınlara, yazarlara, sanatçılara yapmadığımız kötülük yok. Cumhuriyet’in yetiştirdiği aydınlar çok acılar çektiler. Böyle olunca ardılları baktılar ki bilen, anlayan, destekleyen yok; çıkarcı oldular. Özgürlüğün olmadığı yerde ahlak da olmuyor. Egemen güce yaranmak İçin “mış” gibi, “muş” gibi ikiyüzlü görünenlerle toplum çürüyor. Benim vicdanım aydınlara, “ benim için kendi yaşamını” feda et demeye elvermiyor.

  0
 2. Bu kitaba Hasan Bey’in yaptığı değerlendirmeye yorum yazamamıştım. Konuları akademisyen titizliği ile irdelen Nurettin Bey’in kitabının başlığı bile içeriği hakkında bilgi veriyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da karanlığı bizden önce yırtıp atan Avrupa’ya bakınca, düşünürlerin, aydınların, sanatçıların kilise ve kralın despotluğuna karşı, soylular tarafından korunduğunu görüyoruz. Bizde ise günümüzde bile böyle bir koruna olmadığı gibi kültürle ilgilenen iş insanı birkaç taneyi geçmiyor.
  Aydınlara, yazarlara, sanatçılara yapmadığımız kötülük yok. Cumhuriyet’in yetiştirdiği aydınlar çok acılar çektiler. Böyle olunca ardılları baktılar ki bilen, anlayan, destekleyen yok; çıkarcı oldular. Özgürlüğün olmadığı yerde ahlak da olmuyor. Egemen güce yaranmak İçin “mış” gibi, “muş” gibi ikiyüzlü görünenlerle toplum çürüyor. Benim vicdanım aydınlara, “ benim için kendi yaşamını” feda demeye elvermiyor.

  0
 3. “Önce beyinler özgürleşmeli” Kalıcı yapıtlarda, iz bırakan derinlikte òzgün fikirlerin üretilmesi son derece önemli. Emeğinize teşekkürler Nurettin hocam. Hem yazınsal hem söylemsel yorumlar, her eserde olduğu gibi yine çok güzel. Kutluyorum

  1

Bir cevap yazın