Muğla’da Yangınlar Devam Ediyor Esmeri Alev Ekebaş

HABER: ESMERİ ALEV EKEBAŞ
 

Canım Türkiye’mizde 28 Temmuz’dan beri yangınlar devam ediyor. Bölgemiz, memleketimiz, Muğla’mız alevler içinde yanmaya devam ediyor. Ülke olarak çok acı günlerden geçiyoruz. Yangına karşı büyük bir mücadele veriliyor. Marmaris İçmeler, Turunç… Oralar bitti. Köyceğiz’de yangın, rüzgarla farklı yönlere gidiyor. Yangınların olduğu bölgeler sarp bölgeler. Ekipler müdahale ediyor ama havadan müdahale gerekli. Çökertme yanıyor, Hisarönü, Turgut yanmaya devam ediyor.

 

Muğla’mızda Bodrum, Milas, Köyceğiz, Marmaris, Fethiye, Seydikemer’de yangınlar devam ediyor. Yangınları kontrol altına almak için, tüm yangınla mücadele ekipleri sahadalar. Datça MAG-AME/SAR (Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi Derneği) ve Datça TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Afet ve Acil Haberleşme Hizmet Grubu) Temsilcisi Barış Muştu, ekibiyle; diğer ekipler, itfaiye, orman işçileri canla başla yangınları söndürmek için diğer illerden gelen MAG-AME/SAR ekipleriyle, Jandarma, Emniyet birimleri, orman işçileri ile sahadalar. Datça’da tüm eczaneler sabahlara kadar açıktı. Datça Belediyesi, halkımız el ele verip, organize olup yangına müdahale eden ekiplerin ihtiyaçları olan; kafa feneri, el feneri, vb. ihtiyaçları sağlanıyor. Büyük bir seferberlik var. Yangın, Bodrum’dan Datça’ya küllerini yağdırdı. Datça’da üzerimize yağan küller, kuşların, geyiklerin, kaplumbağaların, sincapların, tavşanların, orman canlılarının bedeni, ağaçların külleri. Yüreklerimiz yangın yeri.

DATÇA’DA DAYANIŞMA

Datça’da bir taksi durağındaki esnaf ve Boğaziçi Evleri B Adası sakinleri bayanlar, imece usulü 250 adet soğuk sandviç (kaşarlı sandviç, patates, domat, biber, salatalıktan oluşan kumanya) hazırladılar.

Bazı esnaf arkadaşlar da tutarların bir kısmını almadılar. Ayakkabı, çanta, yanık kremi ve buz yardımını, Hisarönü pazar yerinde halktan oluşan gruba teslim ettik. Anında, oradaki kamyonetlere yükleyip yangın mahalline götürdüler. Resmi makamlardan, 4 Jandarma ve 4 Trafik polisi vardı. 35 yaşlarında bir bayan kardeşimiz idare etmeye çalışıyor. Allah hepsinden razı olsun. Durumlar çok acil. İçecekleri yeterli ama yiyecek ihtiyaçları var.

Esmeri Alev Ekebaş

0

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz

Çocukluk Çağımız Daha Güzeldi Sadi Geyik

Anı

Bir cevap yazın